İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Antrenmandan Önce Yemek Yemeli Misiniz? İşte Uzmanların Söyledikleri!

Antrenmandan Önce Yemek Yemeli Misiniz? İşte Uzmanların Söyledikleri!

Kışın Alınan Kilolar İçin Spor

Antrenmandan Önce Yemek Yemeli Misiniz? İşte Uzmanların Söyledikleri!

Antrenmandan Önce Yemek Yemeli Misiniz?

Antrenman öncesi yemek bizi gaza getirmeye mi yoksa yavaşlatmaya mı yardımcı olur?

Yeni yıl birçok insanı yeni veya tazelenmiş fitness rutinlerine başlatırken, egzersizle ilgili en çok aranan sorularınızdan bazılarını (antrenmandan önce bir şeyler yemeniz gerekip gerekmediği de dahil) uzmanlara soruyoruz.

Genel uzman görüş birliği? Evet, yapmalısınız; ancak ne tür bir yiyeceğin, ne kadar ve ne zaman yenileceği konusunda akılda tutulması gereken birkaç şey var.

Crunch Fitness bölge fitness müdürü Mauro S. Maietta, CBS News’e, antrenmandan iki ila üç saat önce dengeli bir yemek yemenin ideal olduğunu söyledi. Antrenmandan birkaç saat önce tam bir öğün yemek veya antrenmana yakın bir zamanda daha küçük bir öğün veya atıştırmalık yemek, Cleveland Clinic ve  Mayo Clinic gibi grupların önerileriyle de uyumludur.

En iyi zamanlama, vücudunuzun yiyecekleri nasıl sindirdiğine ve tepki verdiğine bağlı olacaktır. Beslenme ve Diyetetik Akademisi, “Vücudunuz için hangi zaman diliminin en uygun olduğunu deneyin ve görün” tavsiyesinde bulunuyor.

Uzmanlar, vücudunuzun egzersiz için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamak için tam tahıllar veya meyveler gibi karmaşık karbonhidratlara odaklanmak da dahil olmak üzere, doğru türde yiyeceklerle kendinizi beslemenin önemli olduğu konusunda hemfikirdir.

Sürekli enerji için Maietta ayrıca tavuk veya tofu gibi bazı yağsız proteinleri ve avokado veya fındık gibi sağlıklı yağları da dahil etmenizi önerir.

Maietta, “Tam bir öğün yiyemiyorsanız, antrenmanınızdan 30 dakika ila bir saat önce küçük bir atıştırmalık yiyin” diyor. “Fıstık ezmeli muz veya protein içeceği gibi karbonhidrat ve protein kombinasyonunu hedefleyin.”

Amerikan Kalp Derneği’ne göre doymuş yağlardan ve aşırı proteinden kaçının, çünkü bunlar “midenizde daha yavaş sindirilir ve kaslarınızdan oksijen ve enerji sağlayan kanı alır.”

Zamanınız kısıtlı mı? Amerikan Kalp Derneği’nin web sitesi, “Egzersiz yapmadan önce yalnızca 5-10 dakikanız varsa elma veya muz gibi bir meyve yiyin” tavsiyesinde bulunuyor.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli husus, o yemeği veya atıştırmalıkları neyle yıkadığınızdır.

Maietta, “Gün boyunca susuz kalmamak için su için” diyor. “Dehidrasyon yorgunluğa ve performansın düşmesine neden olabilir.”

Ayrıca egzersiz sırasında kaybedilen sıvıların yerine konması için egzersiz sırasında ve sonrasında rehidrasyon yapmanız gerektiğini söylüyor.

Maietta, “Yoğun veya uzun süreli bir antrenman yaptıysanız, sodyum, potasyum ve diğer mineralleri yenilemek için elektrolit içeren bir spor içeceklerini düşünün” diye ekliyor Maietta, ancak “ticari olarak satılan bazı spor içeceklerinin şeker oranı yüksek olduğundan şeker içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun. “

Tahmin edebileceğiniz gibi, antrenmandan hemen önce ve sonra büyük, ağır yiyeceklerden, özellikle de lif ve yağ oranı yüksek olanlardan kaçınmak en iyisidir.

Maietta, “Sindirim rahatsızlığına neden olabilirler ve hedeflerinize aykırı çalışabilirler” diye açıklıyor.

Kaynak: cbsnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir