İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Kevin O’Leary Çoğu İnsanın Her Yıl 15 Bin Doları İsraf Ettiği İki ‘Aptalca’ Yolu Ortaya Çıkarıyor

Kevin O’Leary Çoğu İnsanın Her Yıl 15 Bin Doları İsraf Ettiği İki ‘Aptalca’ Yolu Ortaya Çıkarıyor

Kevin O'Leary Çoğu İnsanın

Kevin O’Leary Çoğu İnsanın Her Yıl 15 Bin Doları İsraf Ettiği İki ‘Aptalca’ Yolu Ortaya Çıkarıyor

Kevin O’Leary Çoğu İnsanın Her Yıl 15 Bin Doları İsraf Ettiği İki ‘Aptalca’ Yolu Ortaya Çıkarıyor

Shark Tank yatırımcısı Kevin O’Leary, paralarını “aptalca yollarla” israf eden bazı insanlar için sert sözler sarf etti.

“İhtiyacınız olmayan şeylere para harcamayı bırakın! Bugün gördüğünüz en büyük para israfı nedir?” O’Leary, eski adıyla Twitter olan X’te 8 Eylül’de bir gönderi yazdı.

Ekteki Para Tasarrufu Önerileri videosunda O’Leary, çoğu insanın her yıl tonlarca parayı israf etmesinin iki yolunu ortaya çıkardı.

Öncelikle fahiş fiyatlara kahve almayı bırakın dedi. Bu, evde yapmanın 20 sente mal olduğunu ve “geri kalanına yatırım yaptığını” savunarak sayısız video ve makalede yinelediği bir şey.

Görünüşte küçük olan bu günlük satın alımlar birikiyor ve sonunda bütçenize bir darbe vuruyor. Başka bir tehlike işareti: Ev yapımı bir öğle yemeği hazırlamak yerine işyerinde öğle yemeği satın almak.

“İşe gidiyorsun, bir sandviçe 15 dolar harcıyorsun… nesin sen, aptal mı? Evde sandviç yapıp yanınızda getirmeniz size 99 sente mal oluyor,” diyen O’Leary, videoda bunu her gün artırmaya başlarsanız bunun bir ton para olduğunu savundu. “Çoğu insan, özellikle de metropol şehirlerde çalışan, işlerine yeni başlıyor, ilk 60.000 dolarını kazanıyor, yılda yaklaşık 15.000 dolarını aptalca şeylere harcıyor… ve bunu yapmayı bırakmaları gerekiyor.”

Sürekli yüksek gıda fiyatları, ev yapımı öğle yemeği hazırlamanın daha iyi bir seçenek olmasının bir başka nedenidir. Bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, evden uzakta satılan restoran veya mağazalarda satın alınan yiyeceklerin fiyatları son 12 ayda %5,4 arttı. 14 Kasım’da yayınlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporuna göre bu rakam, %3,2 seviyesindeki genel gıda fiyat artışından daha yüksek. (Amerika için geçerlidir.)

Kaynak: gobankingrates

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir