Uzun Ömrün Şifresi Nedir

Uzun Ömrün Şifresi

Sağlık Yaşam

Uzun Ömrün Şifresi yazımızda sağlıklı yaşam ve uzun ömürlü olmada genetik mirasın etkisi, yaşamda yapmış olduğumuz tercihlerin uzun ve sağlıklı yaşamdaki etkisi ve aile olabilmenin uzun ömürlü olmaya etkisini yazdık.

Uzun Ömrün Şifresi: Genetik Miras ve Yaşam Seçimi

İnsanlar ilk doğduklarından itibaren yeni ve taze bir yaşama başlamaktadır. Kalıtsal olarak gelen hastalıklar ve zamanla oluşan hastalıklar insanların hayatlarını zorlu geçirmelerine neden olmaktadır. Genetik miras ile kimi insanlar daha iyi bir yaşam geçirirken, kimileri de o kadar şanslı olmuyor. İnsanların yaşam kaliteleri yaşadıkları hayata göre değişiklik göstermektedir. İnsanlar doğarken genetik mirasını seçemediği için daha sonraki yaşamlarında avantajlarını ve dezavantajlarını çekmek zorunda kalacaktır.

Genetik mirasa göre diyabet hastalığına yakalanma riski yüksek olan, tansiyona yakalanma ihtimali yüksek olan, kalp damar rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali yüksek olan vücutta hayata devam edilmektedir. Diğer taraftan diyabet riski çok az olan, düşük insülin seviyesi olan, düşük tansiyonu olan, düşük kolesterolü olan insanlarda bu avantajı ile yaşamaktadır. Bu tür genetik durumları insanların bilmesi ve ona göre yaşamaları hayat kalitelerini arttıracaktır.

Koruyucu Genetik

Genetik Mirasın Uzun Yaşama Etkisi

Kimilerinin genetik mirası düşük olurken, kimilerinin genetik mirası yüksek olarak doğmaktadır. Doğumdan sonra olan hayatta, insanların ergenlik yaşını geçtikten sonra kendi yaşama biçimlerini seçerek uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirler. Yedikleriniz, içtikleriniz, düşünceleriniz, psikolojik durumunuz, uykunuz, sigara ve alkol kullanıp kullanmadığınız, egzersiz yapma durumunuz, içsel dengeniz, ruhsal dünyanız, sağlık kontrollerini yapıp yapmadığınız, eğitim düzeyiniz gibi unsurlar sağlıklı ve uzun yaşam durumunuzu belirler.

Yapılan araştırmaya göre; genetik mirasın uzun yaşama etkisi %30 civarındadır. Bu orandan da anlaşılacağı üzere doğumdan sonra nasıl yaşarsanız uzun yaşama ihtimaliniz %70 oranında sizin elinizdedir. %30’luk oranda organlara göre azalıp çoğalmaktadır. Genetik olarak alınan mirasın kötü veya iyi olmasına çok takılmamak gerekir. Dikkatli bir yaşam ve alınan önlemler sağlıklı bir yaşam geçirmenizi sağlayacaktır. Genetik miras sonsuz ve sınırsız değildir, kötü kullanıldığında yok olur ve sizi olumsuz bir hayata sürükler. Beden sağlığı, ruh sağlığı uzun hayatın önemli parçalarındandır.

Halk Sağlığı Hizmetleri

Beden Sağlığı

Beden sağlığında yemek ve içmek harici vicdan sağlığını da önemlidir. İnsanların kötü düşüncelerden uzaklaşması ve vicdanlarını rahatlatacak işler yapması bedenini sağlıklı kılacaktır.

Ruh Sağlığı

Ruh ve beyin için en iyi ilaç kitap okumaktır. Kitap okuyanlar kendini dış dünyadan soyutlar ve meditasyon haline bürünürler. Öğrenme, bellek ve uykuya da kitap okumak önemli katkı sağlamaktadır.

Aile Hayatında İdeal Erkek-Örnek aile

Uzun Ömrün Şifresi: Aileye Sahip Olmak

Yalnız yaşayan insanlar hayatı daha zor yaşamaktadır. Aileleri olmadığı için paylaşımcı bir tutumda sergilemezler. Çekirdek aileye sahip olanlar mutlu olurlar ve yalnız kalma endişesi yaşamazlar. Paylaşımcı ve sevgi dolu bir kişiliğe sahip olurlar. Uzun ömrün bir diğer önemli unsuru yaşlanınca birisinin kendisine bakacağı güvendir. Rahatlıkla yaşlanma güveni insanları uzun ömürlü yapmaktadır. Batı ülkelerinin en büyük eksikliği de aile olmaktan uzak ve yalnız yaşamalarıdır. Yaşlandığınızda size bakacak birisinin olması size güven verir ve uzun ömrün yolunu açar. Ailelerin ve akrabaların birbirlerine yardımları ve dayanışmaları uzun ömrün en büyük sırrıdır.

Uzun Ömrün Şifresi-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir