You are currently viewing Yumurta Nasıl Yenmeli? Sağlık Mucizesi Yumurtanın Önemi
Haşlanmış Yumurta

Yumurta Nasıl Yenmeli? Sağlık Mucizesi Yumurtanın Önemi

  • Post author:
  • Post category:Mutfak / Sağlık / Yaşam
  • Reading time:5 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:10 Eylül 2020

Yumurta Nasıl Yenmeli? Sağlık Mucizesi Yumurtanın Önemi yazımızda yumurta nasıl yenmeli, yumurtanın içeriğinde olan önemli maddeler, yumurtanın zarının önemi, yumurta haşlama nasıl olmalı ve güne haşlanmış yumurta ile başlamanın faydalarını yazdık.

Sağlık Mucizesi Yumurta

Yumurta bir sağlık mucizesidir. Sağlıklı bir insan için günde 1 yumurta yemek, haftada yenebiliyorsa 3-4 tane yumurta yemek, hiç yiyemiyorsa haftada 2 tane yumurta tüketmek mucizeyi bedeninize almak anlamına gelir. Burada önemli olan yumurtayı nasıl pişirdiğinizdir. Peynir, sebze ve menemen ile birlikte yumurtayı hazırlamak en güzel tüketme biçimidir. Bu şekilde yumurtayı zenginleştirerek kahvaltıda tüketmek, güne hazır bir şekilde başlamanızı sağlar.

Yumurtanın Önemi Nedir

En değerli proteinler yumurtada bulunur, çünkü içinden bir canlı çıkacağı için yumurtanın içeriği oldukça zengindir. Beyin, kalp, kemik v.s organlar için gerekli olan maddeler yumurtada bulunmaktadır. A, D, E, K ve bütün B vitaminleri içeriğinde bulunmaktadır. İçerisinde Kalsiyum, Selenyum dahil bütün mineraller vardır. Beyin için gerekli Kolin maddesi vardır. Omega-3 yağ asitlerinin hepsi içeriğinde mevcuttur. Göz sağlığı için DHA içinde bulunmaktadır. Sonuç olarak yumurta olağanüstü bir gıdadır.

Kefirli Yumurta Yapımı

Yumurta Nasıl Yenmeli? Yumurta Zarının Önemi

Yumurtayı sabahları orta düzeyde suda haşlayarak tüketmeniz en ideal yeme şeklidir. Yumurtayı kabuğuyla birlikte haşlayın. Yumurtanın kabuğunu soyduktan sonra yumurtayı çevreleyen zarı çıkarmayın, bu şekilde yumurtayı tüketin. Bu zar sanayide Tip 2 Kolajen hapı olarak satılmaktadır. Tip 2 Kolajen dizler, eklemler ve bağlar için gereklidir. Genelde kabuğuyla birlikte atılan ince zar, inanılmaz bir Kolajen deposudur. Bunu bilmeyenler bu zarı attığı için bu özelliğinden faydalanamıyorlar. Yumurtanın haşlanıp kayısı kıvamına gelmesi en iyi pişirme yöntemidir.

Yumurtayı çok haşlarsanız, yumurtanın beyaz ve sarı kısmının birleştiği yerde yeşil halka oluşur, bu da yumurtanın kimyasal yapısının bozulduğu anlamına gelir. Bu şekilde yumurtanın içinde trans yağlar oluşur ve yumurta zararlı hale gelir. Yumurtayı kırarak pişirirken, yumurtayı yağda kabak gibi yakmayın, karartmayın. Yumurtayı azcık tereyağı ve zeytinyağında hafifçe ısıtın. Yumurtanın içerisindeki yağ zaten yeterli olacaktır. Yumurtayı daha zengin hale getirmek için, içine biber, domates, peynir koyarak menemen tarzında yapabilirsiniz. Yumurta çok lezzetli ve faydalı olduğu için mümkün olan her şeyde kullanmaya özen gösterin.

Sucuklu Kaşarlı Menemen Yapımı

Güne Haşlanmış Yumurta İle Başlamanın Faydaları

Çocuklar ve yetişkinler mutlaka her gün haşlanmış yumurta yemeye önem versin. Her gün olmasa bile 2-3 günde bir yemeye çalışsın. Ebeveynler çocuklarına kahvaltıda veya beslenmelerinde yumurtayı versinler. Yumurta tok tutacağı için obezite sorununu da çözmeye yardımcı olacaktır. Yumurta herkes için iyidir. Güne yumurta ile başlamak sizi tok tutacağı gibi beyninizi daha sağlıklı yapar, kalp-damar sağlığınıza fayda verir, göz sağlığınıza iyi gelir, kemik sağlığınızı korur. Yumurtanın sarı ve beyazını ayırmayın. Yumurtada 5-6 gram kadar yağ bulunur. Bir yumurta ortalama 70-80 kalori içerir. Bir yumurtada 7-8 gram protein vardır. Bu proteinin daha çoğu beyaz kısmında yer alır. Tam anlamıyla yumurta mucizedir ve mutlaka yeterince tüketin.

Yumurta Nasıl Yenmeli? Sağlık Mucizesi Yumurtanın Önemi-NTV YouTube-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın