Anasayfa » Sağlık » Yeni Bir Araştırmaya Göre Ceviz Tüketmek Ömrü Uzatıyor

Yeni Bir Araştırmaya Göre Ceviz Tüketmek Ömrü Uzatıyor

Ramazan Ayında Beslenme Ceviz

Yeni Bir Araştırmaya Göre Ceviz Tüketmek Ömrü Uzatıyor

Yeni Bir Araştırmaya Göre Ceviz Tüketmek Uzun Yaşamanın Sırrı

Şimdiye kadar hepimiz yediğimiz şeylerin genel sağlığımız üzerinde bir etkisi olduğunu ve bir porsiyon patlamış mısırdan, meyve ve sebzelere kadar her şeyin genel vücut fonksiyonlarını iyileştirebileceğini biliyoruz. Ancak bazı yiyecekler aslında biraz daha fazlasını yapmaktadır. Nutrients dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya göre, ceviz normal sağlık yararlarından daha fazlasına sahiptir. Bu atıştırmayı yemek aynı zamanda ömrünüzü uzatmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca diğer kuruyemişlerinde sağlık için çok faydalı olduğunu hatırlatalım, fakat fazlası kilo almanıza yol açacaktır.

“Bu çalışmadan öğrendiklerimiz, haftada birkaç avuç ceviz bile, özellikle diyet kalitesi başlangıçta iyi olmayanlar arasında uzun ömürlülüğü artırmaya yardımcı olabilir. Bu, birkaç kişi için uygulanabilir olabilecek pratik bir ipucu. Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu‘nun baş araştırmacısı Yanping Li, bir basın açıklamasında, sağlıklarını iyileştirmek isteyen insanlar, ki bu birçok insanın aklında ilk sırada yer alıyor” dedi.

Cevizin Faydaları Nelerdir

Yapılan Araştırmanın Sonuçları

Araştırmacılar, başlangıçta Nurses’ Health Study‘de bulunan, ortalama 64 yaşında olan 67.014 kadından 20 yıl boyunca veri topladı. Ekip daha sonra Sağlık Profesyonelleri Takip Çalışmasındaki bilgilerden 26.326 erkek üzerinde çalıştı. Bu verilere ve grupların ceviz tüketimine ilişkin bir anketten diğerine baktıktan sonra, bilim adamları her hafta beş porsiyondan fazla ceviz yiyenlerin sağlıkla ilgili nedenlerden ölümlerinde yüzde 14’lük bir azalma olduğunu buldular. Ayrıca, özellikle kardiyovasküler hastalıktan ölüm oranı yüzde 25 daha azdı ve insanlar ceviz yediklerinde yaşam beklentisinde, yemedikleri zamana göre yaklaşık bir buçuk yıl artış oldu.

Tüketiciler yeme alışkanlıklarının diğer alanlarını iyileştirmek isteseler bile, araştırma yazarları, insanlar her gün yarım porsiyon ceviz yerse, ölüm riskinin yüzde 12 ve kalp hastalıklarının yüzde 26 oranında azaldığını belirtti. Genel olarak, ceviz yiyen çoğu çalışma katılımcısının genel olarak sağlıklı bir diyeti vardı, egzersiz yaptı, multivitaminler tüketti. Ekip bu bulguları ortaya çıkarırken, daha fazla araştırma ceviz tüketimini ve daha uzun yaşam beklentisini kesin olarak ilişkilendirmeye yardımcı olacaktır.

Yeni Bir Araştırmaya Göre Ceviz Tüketmek Ömrü Uzatıyor-Kaynak: marthastewart.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir