Omega'nın Önemi

Omega-3 Yağ Asitleri Ruh Sağlığına İyi Geliyor

Psikoloji Sağlık

Omega-3 Yağ Asitleri Ruh Sağlığına İyi Geliyor yazımızda insanların pandemi nedeniyle daha fazla kapalı alanlarda kalmasıyla, bozulan ruhsal sağlıklarına iyi gelecek tavsiyeleri yazdık.

Omega-3 Yağ Asitleri ve Ruh Sağlığı İlişkisi

Birkaç yıl önce, depresyon teşhisi konmuş 155 hastanın katıldığı bir araştırma yapılmış. Bu araştırmanın Ocak 2016 ABD’de Moleküler Psikiyatri Dergisi‘nde yayınlanan sonuçlarına göre, 8 hafta boyunca omega-3 takviyesi verilen hastaların depresyon belirtilerinin önemli oranda azaldığı görülmüş. Bundan başka araştırmalarda, omega-3 yağ asitlerinin bipolar bozukluklar gibi duygu durum bozukluğu ve ağır derece depresyon atakları gibi ruhsal hastalıklar için de fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Ruh sağlığına, güneş ışıklarının da iyi geldiği bilinmektedir. Soğuksu balıklarıyla beslenen Eskimolarda, güneş ışığını çok az görmelerine rağmen, depresyon vakaları onlarda neredeyse hiç görülmemiştir. Bunun sebebi olarak, omega-3 yağ asitleri gösterilmektedir.

Bizim kültürümüzde, balık yemenin insanı rehavete düşürmesi bilinirdi. Bundan dolayı da yenilmesi fazla tavsiye edilmezdi. Bugünkü araştırmalara göre, rehavete düşürmeme sebebini daha iyi anlayabiliyoruz.

Günümüzde salgının devam etmesi, insanların ruh sağlığına iyi manada tesir etmedi. Depresyon vakaları da arttı. Güneş ışığına çıkmamak, sıla-i rahim (akraba ziyareti) yapamamak gibi sebeplerden dolayı ruhsal bozukluklar kış aylarında endişe verici seviyeye ulaştı. Ruh sağlığına iyi gelen güneş ışığına çıkmak, omega-3, B12 yönünden zengin yumurta ve et gibi gıdaların yanında yine magnezyum, probiyotik içeren ürünler de zihni rahatlatmaktadır. Böylece duygusal ve ruhsal manada olumlu etkiler meydana gelmektedir.

Yardımcı Kaynak: Said Ünalan-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir