Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Rekora Yakın Fiyatlara Rağmen Altına Hücum Asya’yı Sarstı

Ekonomi ve Para

Rekora Yakın Fiyatlara Rağmen Altına Hücum Asya’yı Sarstı

Rekora Yakın Fiyatlara Rağmen Altına Hücum Asya’yı Sarstı

Sektör yetkilileri, alıcıların jeopolitik ve ekonomik belirsizliğe karşı korunmak için metali kapatmasıyla Asya’da altına olan talebin, fiyatların Mayıs ayında ulaştığı rekor seviyelere yakın olmasına rağmen arttığını söylüyor.

Spot altın, yılbaşından bugüne yaklaşık %12 artışla ons başına 2.300 doların biraz üzerinde işlem görüyor ve geçen ay ulaştığı rekor seviyenin yalnızca %6 kadar gerisinde.

Analistler, gayrimenkul ve hisse senedi gibi diğer yatırım seçeneklerine duyulan güvenin azalmasının da altına olan talebin arkasında yatan bir faktör olduğunu söylüyor.

Londra Külçe Piyasası Birliği’nin CEO’su Ruth Crowell, Reuters’e verdiği demeçte, “Makroekonomik ortam normale döndüğünde, gayrimenkul ve hisse senetleri daha ilgi çekici hale geldiğinde, fiyat duyarlılığının geri döneceğini düşünüyorum.”

Japonya Külçe Piyasası Birliği genel müdürü Bruce Ikemizu’ya göre, Japonya’da rekor yüksek fiyatlara rağmen ayılardan daha fazla altın boğa var.

Uzmanlar, dövizdeki devalüasyon, uzun süren emlak krizi ve ticari gerilimlerle boğuşan Çinli yatırımcıların da altının değer bulduğunu söyledi. Çin’in altın ve külçe alımları bu yılın ilk çeyreğinde %27 arttı.

Singapur Külçe Piyasası Birliği CEO’su Albert Cheng, Asya Pasifik Kıymetli Madenler oturum aralarında Reuters’e verdiği demeçte, “Piyasadaki eğilim, tüketicinin altın almak isterse alması yönündeydi. Fiyat önemli değil.” Konferans.

Asya’nın diğer yerlerinde bireysel yatırımcılar güvenli liman varlığına para akıtırken, metalin genç alıcılar arasında kabul görmesi arttı.

MTS Gold Group CEO’su Nuttapong Hirunyasiri, Tayland’da yüksek fiyatlara ilişkin manşetler duyulur duyulmaz altın mağazalarının önünde kuyrukların oluştuğunu söyledi.

Yurt içi fiyatların küresel fiyatlara göre inatla yüksek primlerle işlem görmesine rağmen Vietnam, yatırımcıların stok yapmak için akın ettiğini görüyor.

Öte yandan Hindistan ve Avustralya’nın yüksek fiyatlara duyarlılığı sürüyor.

Hint altın fiyatları üst üste beş hafta boyunca uluslararası fiyatlara göre indirimli işlem gördü; bu durum ikinci en büyük külçe tüketicisindeki durgun talebi yansıtırken, Perth Mint’in Mayıs ayındaki altın ürünleri satışları aylık bazda %30 düştü. [GOL/AS]

Rekor düzeydeki yüksek fiyatların perakende tüketicileri eski mücevherleri yeniden satın almak yerine yenileriyle değiştirmeye itmesi nedeniyle Hindistan’ın altın ithalatının 2024 yılında neredeyse beşte bir oranında düşmesi bekleniyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir