İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Doların Güçlenmesiyle Geriliyor, ABD İstihdam Verilerine Odaklanılıyor

Altın, Doların Güçlenmesiyle Geriliyor, ABD İstihdam Verilerine Odaklanılıyor

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, Doların Güçlenmesiyle Geriliyor, ABD İstihdam Verilerine Odaklanılıyor

Altın, Doların Güçlenmesiyle Geriliyor, ABD İstihdam Verilerine Odaklanılıyor

Altın fiyatları, ABD dolarının güçlenmesiyle bir önceki seansta yüzde 1 yükseldikten sonra Salı günü geriledi. Yatırımcılar istihdam piyasasının sağlığı ve Fed’in faiz oranı için bir destek oluşturup oluşturmayacağına ilişkin ipuçları için bu hafta açıklanacak verileri beklerken keser.

Spot altın GMT 1008 itibarıyla %0,8 düşüşle ons başına 2.332,43 dolara geriledi. Fiyatlar Pazartesi günü yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine ulaştıktan sonra %1 yükselişle kapandı.

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “Altın fiyatları, ABD dolarının birkaç günlük zayıflığın ardından toparlanmasıyla zarar gördü” dedi.

ABD para biriminin toparlanmasıyla dolar endeksi %0,2 artışla 104,30’a yükseldi ve bir gecede 103,99 ile Nisan ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. [AMERİKAN DOLARI/]

Evangelista, dünkü imalat verilerinde görüldüğü gibi Amerikan ekonomisinde çatlakların ortaya çıktığını ve Fed’in faiz oranlarını düşürmesi için bir fırsat penceresi yarattığını söyledi.

Evangelista, “Jeopolitik ve küresel ekonomik büyümeye ilişkin belirsizliklerin yanı sıra güçlü hükümet alımları nedeniyle, altın fiyatlarının birkaç hafta önce ve hatta sonrasında ulaşılan maksimumlara geri dönme ihtimali oldukça yüksek” dedi.

Altın, 20 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.449,89 dolara ulaştı.

Piyasalar, Cuma günkü tarım dışı istihdam verilerinden önce Çarşamba günü yayınlanacak ADP istihdam raporunu izleyecek.

Bu arada, önde gelen altın tüketicisi Hindistan’da, erken oy sayımının Başbakan Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğindeki ittifakın tahmin edildiği gibi ezici bir galibiyete doğru gitmediğini göstermesinin ardından hisse senedi piyasaları sert bir şekilde satıldı.

ANZ emtia stratejisti Soni Kumari, seçim döneminde nakit işlemlere uygulanan kısıtlama nedeniyle altın talebinin azalacağını, ancak bundan sonra “düğün sezonu henüz bitmediği için bir tür bastırılmış talep bekleyebiliriz” dedi.

“Eğer hisse senetleri çökmeye devam ederse, bazı fonlar da altına girecek.”

Diğer değerli metallerden spot gümüş %3 düşüşle ons başına 29,84 dolara, platin %0,9 düşüşle 1.002,71 dolara ve paladyum %1 kayıpla 908,61 dolara geriledi.

Mumbai Kedia Commodities’in direktörü Ajay Kedia, gümüşün, Modi hükümetinin güneş enerjisi projeleri de dahil olmak üzere endüstriyel büyümeye odaklanmasından yararlandığını söyledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir