You are currently viewing Altın, ABD ÜFE Verilerinin Ardından Dolar ve Getirilerin Gerilemesiyle Yeniden Değer Kazandı
Altın

Altın, ABD ÜFE Verilerinin Ardından Dolar ve Getirilerin Gerilemesiyle Yeniden Değer Kazandı

  • Post author:
  • Post category:Ekonomi ve Para
  • Reading time:15 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:15 Mayıs 2024

Altın, ABD ÜFE Verilerinin Ardından Dolar ve Getirilerin Gerilemesiyle Yeniden Değer Kazandı

Altın, ABD ÜFE Verilerinin Ardından Dolar ve Getirilerin Gerilemesiyle Yeniden Değer Kazandı

Altın fiyatları, ABD’de üretici fiyatlarının Nisan ayında beklenenden fazla yükselerek enflasyonun yüksek kaldığını gösteren verilerin ardından dolardaki gerileme ve Hazine tahvil getirilerinin yardımıyla Salı günü toparlandı.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 1 düştükten sonra yüzde 1 artışla 1817 GMT itibarıyla ons başına 2.358,98 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %0,7 artışla 2.359,90 dolara yükseldi.

Marex analisti Edward Meir, “Dolar düştü ve bunun altın piyasasına bir miktar destek sağladığını düşünüyorum” dedi.

Meir, “Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın daha yüksek faiz oranlarının sinyalini vermemesi de olumluydu ve bu, altının ilave yükselişini sağlayabilirdi” diye ekledi. ABD’de üretici fiyatları, hizmet ve mal maliyetlerindeki güçlü artışların etkisiyle Nisan ayında beklenenden fazla arttı ve trader’ların Eylül ayında ilk faiz indirimi yönündeki bahislerini geri çekmelerine yol açtı.

Altın enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor ancak yüksek faiz oranları getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Dolar, ABD verilerinin ardından ilk yükselişinin ardından rakipleri karşısında yüzde 0,2 değer kaybederek altının diğer döviz sahipleri için daha ucuz olmasını sağladı. Gösterge 10 yıllık Hazine getirileri de düşüş gösterdi. [AMERİKAN DOLARI/]

Bu arada Fed Başkanı Jerome Powell, ABD enflasyonunun geçen yıl olduğu gibi 2024 boyunca düşmeye devam etmesini beklediğini ve Fed’in yeniden faiz oranlarını artırmak zorunda kalmasının olası olmadığını kaydetti.

Şimdi odak noktası, Fed’in bu yılki faiz indirimleri konusunda daha fazla netlik sağlayabilecek Çarşamba günkü ABD tüketici fiyat rakamlarına kayıyor.

Diğer yandan spot gümüş yüzde 1,3 artışla ons başına 28,55 dolara, paladyum ise yüzde 1,8 artışla 978 dolara yükseldi. Platin %3,6 artışla 1.034,90 dolara yükseldi ve yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesi oldu.

Deutsche Bank bir notunda, “Platinin, artan otokatalizör talebi, daha büyük yatırım girişi potansiyeli ve Güney Afrika PGM madencilik endüstrisinde platin arzını orantısız bir şekilde etkileyebilecek sermaye harcamalarının sıkılaştırılması nedeniyle daha iyi performans göstermesini bekliyoruz.” diye yazdı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın