İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Yatırımcıların Yeni Rekorun Ardından Kar Kaydetmesiyle Değer Kazandı

Altın, Yatırımcıların Yeni Rekorun Ardından Kar Kaydetmesiyle Değer Kazandı

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, Yatırımcıların Yeni Rekorun Ardından Kar Kaydetmesiyle Değer Kazandı

Altın, Yatırımcıların Yeni Rekorun Ardından Kar Kaydetmesiyle Değer Kazandı

Altın, fiyatların Fed’in para politikasına ilişkin artan iyimserlik ve Orta Doğu’da artan jeopolitik gerilimler nedeniyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından tüccarların kar elde etmesiyle kazançlarını düşürdü.

Külçe, Pazartesi günü New York’taki işlemlerde hafif yükseldi. Daha önce %1,4 kadar sıçrayarak 2.450,07 dolara ulaştı ve bu rakam, Nisan ayında ulaştığı bir önceki gün içi zirvesini aştı.

City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada, metalin yüksek kâr alımından gerilemesini sağladı ancak görünüm olumlu olmaya devam ediyor ve “yeni rekorlar yolda olabilir” dedi.

Yatırımcılar son oturumlarda Fed’in borçlanma maliyetlerini Eylül ayı başlarında azaltabileceği yönündeki bahisleri artırıyor; bu senaryo, faiz ödemediği için altını güçlendirecek.

Doların zayıflaması değerli metale ilave destek sağladı. Razaqzada’ya göre, son ekonomik veriler ABD ekonomik toparlanmasının yavaşladığını gösterdi; bu da enflasyonu düşürebilir ve uzun süreli sıkı para politikası ihtiyacını azaltabilir.

Değerli metaller ve bakır gibi diğer emtialar için daha geniş makroekonomik etkenler de rol oynuyor. Razaqzada, “Çin’in çeşitli teşvik önlemleri emtialara yönelik talebi veya algılanan talebi artırdı ve euro bölgesi ve İngiltere verilerinde iyileşmeler gördük” dedi.

Altının güvenli liman statüsü, yaygın olarak ülkenin bir sonraki dini lideri olmaya aday olarak görülen İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’nin Pazar günü bir helikopter kazasında öldüğü haberinin ardından mercek altına alındı. Onun ölümü, Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian’la birlikte, Gazze savaşı nedeniyle Orta Doğu’da çalkantıların yaşandığı bir dönemde gerçekleşti. Olay, Çin’e bağlı bir petrol tankerinin Cumartesi günü Kızıldeniz’de Husi füzesi tarafından vurulmasının ardından bölge genelinde jeopolitik risklerin arttığı hissini artırıyor.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan alınan verilere göre, Comex vadeli işlemleri yapan hedge fonları, 14 Mayıs’ta sona eren haftada altın üzerindeki yükseliş tahminlerini üç haftanın en yüksek seviyesine çıkardı

Kazançlar, külçenin, ABD’nin faiz oranlarına ilişkin netlik eksikliği nedeniyle son haftalarda oldukça dar bir işlem aralığından çıktığını gösteriyor. Fiyatlar bu yıl yaklaşık %17 daha yüksek.

Altının gücü merkez bankası alımlarına, Asya’dan (özellikle Çin’den) gelen güçlü talebe ve Ukrayna ile Orta Doğu’daki artan jeopolitik gerilimlere bağlı.

Spot altın New York saati ile 10:13 itibarıyla %0,1 artışla ons başına 2.417,51 dolara yükseldi. Bu arada gümüş, Aralık 2012’den bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından marjinal olarak yükseldi.

Cuma günü gümüşte güçlü bir yükselişe, arzın daralmasının yatırımcıların bakır gibi malzemelere olan talebini teşvik ettiği daha geniş fiziksel metal piyasalarındaki yayılma hissi yardımcı oldu. Altının aksine beyaz metal, güneş panelleri gibi ürünlerde kullanıldığı için endüstriyel bir meta olarak da değerlendiriliyor. Paladyum yükselirken platin düştü.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir