Altın, ABD’de Faiz İndirimi Umutlarının Yeniden Canlanmasıyla Son Beş Haftanın En İyi Haftasına Yöneldi

Altın, ABD’de Faiz İndirimi Umutlarının Yeniden Canlanmasıyla Son Beş Haftanın En İyi Haftasına Yöneldi

Altın, ABD’de Faiz İndirimi Umutlarının Yeniden Canlanmasıyla Son Beş Haftanın En İyi Haftasına Yöneldi

Altın fiyatları Cuma günü yükselişe geçti ve Fed’in faiz indirimi yapacağı yönündeki bahisleri güçlendiren son ekonomik verilerin ardından 5 Nisan’dan bu yana en iyi haftasını geçirmeye hazırlanıyor.

Spot altın, iki haftadan uzun bir süre önce en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0,2 artışla GMT 02:12’de ons başına 2.350,87 dolara ulaştı. Fiyatlar bu hafta şu ana kadar %2,2 arttı.

ABD altın vadeli işlemleri %0,7 artışla 2.356,90 dolara yükseldi.

Perşembe günkü veriler, işsizlik yardımları için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenenden fazla arttığını gösterdi.

“Altın bu hafta, zayıflayan ABD makro verileri sayesinde büyüsünü yeniden kazandı. İlk işsizlik maaşı başvuruları rakamları beklenenden kötüydü; bu durum, geçtiğimiz Cuma günü zayıflayan NFP (tarım dışı istihdam) rakamlarının ardından geldi ve iş piyasasının sakinleşebileceğini gösteriyor. Gevşemeye başlıyoruz” dedi KCM Trade’in baş piyasa analisti Tim Waterer.

Yatırımcılar Fed’in Eylül ayında genişleme sürecine başlamasını bekliyor. Düşük faiz oranları altın tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Waterer, enflasyon raporlarının “beklenen faiz indirimi zaman çizelgesine ilişkin ibreyi” kaydırma potansiyeline sahip olduğunu, eğer enflasyonun düşüşte olduğu gösterilirse altının bundan yararlanabileceğini ekledi.

ABD üretici fiyat endeksi ve tüketici fiyat endeksi verileri önümüzdeki hafta açıklanacak.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD enflasyonunun önümüzdeki aylarda nereye gideceği konusunda “önemli” bir belirsizlik bulunduğunu söyledi.

Öte yandan üst düzey bir İsrailli yetkili, Gazze’deki düşmanlıkları durdurmaya yönelik Kahire’deki dolaylı müzakerelerin son turunun sona erdiğini ve İsrail’in Refah’taki operasyonuna devam edeceğini söyledi.

Spot gümüş %0,2 artışla ons başına 28,38 dolara yükseldi ve 5 Nisan’dan bu yana en iyi haftasını kaydetmeye hazırlanıyordu.

Platin %0,6 artışla 983,78 dolara, paladyum ise %0,5 artışla 971,50 dolara yükseldi. Her iki metal de haftalık kazançlara yöneldi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın