Anasayfa » Kişisel Gelişim » Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmişinize Asla Eklememeniz Gereken Şeyler

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmişinize Asla Eklememeniz Gereken Şeyler

Cv Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmişinize Asla Eklememeniz Gereken Şeyler

Cv Hazırlama

Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

İnsanların iş deneyimlerini tek bir belgede yoğunlaştırmasına (veya bazı durumlarda genişletmesine) yardımcı olacak tavsiye ve hizmet sıkıntısı yoktur. Google’da “özgeçmiş nasıl yazılır” sorusu 3,98 milyar sonuç veriyor. Pandemi öncesinde bile özgeçmiş yazmak zordu. Nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir ve bu soru, ilgili iş deneyimleri kısa olan veya hiç olmayan yeni üniversite mezunları için daha acil gelebilir.

Louis’deki Washington Üniversitesi’nde kariyer merkezi danışmanı olan Jim Beirne, yeni mezunların çok fazla endişelenmemesi gerektiğini söylüyor“Öğrenciler son birkaç yılda o kadar garip deneyimler yaşadılar ki, [güçlü iş piyasasının] değerini gerçekten anlayamıyorlar.” Yüz yüze deneyim eksikliği, işverenlerin yeni yetenekler yakalamasını engellemeyecek. Ama kötü bir özgeçmiş buna neden olabilir.

Temellere dönüş

Giriş seviyesindeki çalışanlar için iyi haber: En iyi özgeçmiş uygulamaları, ne tür bir işe başvurduğunuzdan bağımsız olarak oldukça basittir.

Bir özgeçmiş yazma servisi olan Leet Résumés’in kurucusu Marc Cenedella, çalıştığı her gence bir özgeçmiş hazırlamak için üç ipucu veriyor.

1. Ne kadar basitse o kadar iyi

Sanata ne kadar yatkın olursanız olun, yoğun ve karmaşık bir formatı tercih etmemelisiniz. Bir sütunla yapıştırın; fotoğraflardan (vesikalık fotoğraflar dahil), renklerden veya çubuk grafiklerden kaçının; ve Arial veya Times New Roman gibi varsayılan bir yazı tipi kullanın, diye tavsiyede bulunur Cedella. Özgeçmiş, yaratıcılığınızı sergileme yeri değildir.

2. Ayrıntıları yedekleyin

Başvurduğunuz işle alakasız birçok bilgiyi eklemeyin. “Elbette, hobileriniz, ilgi alanlarınız, dilleriniz, favori gruplarınız ve tutkularınız var” diyor Cendella. “Ancak sorumlu, hesap verebilir ve çalışkan olma yeteneğinize hitap etmeyen bilgileri makul bir düzeyde tutun.”

3. Dürüst olun

Kolej anadalınızı veya yandalınızı, sertifikalarınızı veya derecelerinizi veya ilgili iş deneyiminizi karıştırmayın. “İşverenlerin kontrol ettiği birkaç şeyden biri, derecenizin adını ve tarihini doğrulamaktır” diyor.

Cenedella ünlü bir örneğe atıfta bulunuyor: 2012’de, Scott Thompson yahoo CEO’luğu görevinden ayrıldı. Sadece dört ay sonra, üniversitede bilgisayar bilimi konusunda yalan söylediği ortaya çıkınca, aslında muhasebe bölümünde okudu. Cenedella, “Özgeçmiş, hüsnükuruntuların yeri değildir” diyor.

Kariyere Doğru Yerden Başla

En Sık Yapılan Hatalar

Özgeçmişler oldukça basit belgeler olsa da, onları mahvetmek yine de kolaydır.

Next Great Step kariyer koçluğu hizmetinin kurucusu Beth Hendler-Grunt, yeni mezunların tekrar tekrar yaptığını gördüğü hataların bir listesini çıkarabilir. Tamamen alakasız lise deneyimlerini dahil etmenize gerek yok. En üste e-postanızı eklemeyi unutmayın – adınız ve soyadınızla birlikte profesyonel olması daha iyi olur. Burası BTSforever55@ veya RaiderzFan74@’nizin yeri değil.

Hendler-Grunt’ın en iyi uygulamalarından bazıları daha ayrıntılıdır. Her cümlenin başında “sorumlu” dememelerini tavsiye ediyor – “Ofis dosyalama sisteminden ben sorumluyum” örneğinde olduğu gibi. Bunun yerine, “inşa edildi”, “yaratıldı” veya “geliştirildi” gibi “Ofis organizasyon akışını kolaylaştıran bir dosyalama sistemi geliştirdim” gibi geçmiş zaman eylem fiillerini kullanın.

Dilbilgisi ve yazım denetimini üç kez kontrol etmeyi unutmayın. Ve eğitimi listelerken – özellikle çok fazla iş deneyiminiz yoksa – sınıflarınızda neler başardığınızı ve sizi çalışma dünyasına nasıl hazırladıklarını gözden geçirin.

Hendler-Grunt, staj yapmadıysanız, yaptığınız işe odaklanın, diyor. “Birçok insanın stajı yok ama senin bir şeyler yapman gerekiyordu” diyor. “Bir kulüp mü, bebek bakıcılığı mı, bir sınıf projesi mi yoksa sadece zamanınızı dolduracak bir şey mi? Sahip olduğunuz becerilerin arkasındaki hikayeyi bulun.”

Bununla birlikte, hikaye anlatımının çoğunu kapak mektubuna bırakın. “Özgeçmişiniz ve ön yazınız aynı görünmemeli; bu anlamsız,” Christine Cruzvergara, Handshake şirketinin eğitim stratejisinden sorumlu başkanı, yeni mezunlar için bir kariyer ağı: “Özgeçmişiniz deneyiminizi geniş, kapak mektubunuz ise derinliği göstermelidir.”

Tam satır satır formatı değişebilse de, Cruzvergara bazı temel kurallar belirler. “Özgeçmişiniz eğitim ve iş deneyiminizi ve ardından hangi sektöre girmeye çalışıyorsanız onunla alakalı deneyimleri çok net bir şekilde vurgulamalıdır” diyor. “Bu deneyim sadece gönüllülükten veya bir sınıf projesinden geliyorsa sorun değil. Önemli olan, neyi başardığınızı göstermek için eylem fiillerini kullanmaktır.”

Cruzvergara’nın birlikte çalıştığı öğrenciler, genellikle iş dışı deneyimlerini hafife alırlar. “ Yalnızca perakende veya bebek bakıcılığında çalıştıklarını düşünüyorlar” diyor. “Ama gerçek şu ki, bu deneyimlerin aktarılabilir pek çok becerisi var.”

Sosyal Medyanın Bedava Olması

Sosyal Medyada Tavsiye Bulma

Şirketler bu yıl daha fazla yeni mezun alıyor olabilir, ancak üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar hala yönsüz ve huzursuz hissediyor olabilir.

Hendler-Grunt, “Sanırım kafaları karışmış ve arkadaşlarının yaptıklarını takip ediyorlar” diyor. “Bu demografinin zorluğu bu. Ebeveynlerini dinlemek istemiyorlar. Ve neden yapsınlar? Genellikle ebeveynleri oyunun çok dışındadır.”

Hendler-Grunt, oldukları yerde daha genç bir kitleye ulaşma başarısını buldu: TikTok’ta. Gençlerle bağlantı kurmak ve bir özgeçmiş bulmanın en etkili yolları konusunda rekoru kırmak amacıyla düzenli olarak “Özgeçmişinizin Farkedilmemesinin 3 Nedeni” ve “Sanal Bir Mülakata Hazırlanmak için 4 İpucu” gibi videolar yayınlıyor.

Hendler-Grunt, ayrıntılı düşüncelerini ve önerilerini forma sığdırmak için kısaltması gereken TikTok’a hâlâ alışıyor. Ancak videoların, takip et’i tıklasalar da tıklamasalar da izleyicilerinin cafcaflı, el değmemiş bir özgeçmiş göndermelerini engellemesini umuyor.

İş piyasası sıcak olabilir, ancak bu, en iyi işler için rekabet olmadığı anlamına gelmez. Elbette, işe alım yöneticilerinin potansiyel bir adayla görüşme ayarlayıp ayarlamamaya karar verirken hala bu tek sayfalara güvenmeleri biraz eski moda (ve bazı şirketler onları tamamen ortadan kaldırmaya çalışıyor ). Ancak iyi bir özgeçmiş, ayağınızı kapıdan içeri sokmanıza yardımcı olabilir. Bir sonraki adım, o video röportajını çivilemek olacak.

Özgeçmiş Nasıl Yazılır? Özgeçmişinize Asla Eklememeniz Gereken Şeyler-Kaynak: fortune.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir