İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Uzmanlar Mide İltihabına Neden Olabilecek 2 İşlenmiş Gıda Konusunda Uyardı

Uzmanlar Mide İltihabına Neden Olabilecek 2 İşlenmiş Gıda Konusunda Uyardı

Uzmanlar Mide İltihabına Neden Olabilecek 2 İşlenmiş Gıda Donut

Uzmanlar Mide İltihabına Neden Olabilecek 2 İşlenmiş Gıda Konusunda Uyardı

Uzmanlar Mide İltihabına Neden Olabilecek 2 İşlenmiş Gıda Konusunda Uyardı

Güne ne kadar iyi başlarsanız başlayın, mide yanması (şişkinlik ve gaz) gibi sık görülen yan etkiler yaşıyorsanız, bu durum bazı şeyleri gerçekten olumsuz etkileyebilir. Ve ne yazık ki, pek çok farklı gıda, özellikle işlenmiş gıdalar suçlanabilir. İşlenmiş gıdalar tipik olarak yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojene yağlar ve onları tuz, şeker ve yağ oranı yüksek yapan yapay tatlar içerir. Aynı zamanda, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu önemli besinler olan protein ve lif bakımından da daha düşüktürler. Onlar olmadan mideniz tahriş olabilir (iltihaplanabilir).

Kayıtlı bir diyetisyen olan Heidi Moretti‘ye, Balance One Supplements’ta kayıtlı bir diyetisyen olan Trista Best‘e, MPH, RD, LD’ye, dahiliye, tıbbi beslenme ve obezite tıbbında kurul onaylı doktor ve ortak olan Dr. Amy Lee‘ye ulaştık. Nucific ve kayıtlı bir beslenme uzmanı ve The Candida Diet’in yaratıcısı Lisa Richards ile mide iltihabına yol açabilecek iki işlenmiş gıda hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgi aldık. Patates cipsi ve çöreklerin (donut) mide tahrişinin en büyük suçluları olduğu konusunda hemfikirler çünkü hem kızartılmışlar hem de gelişmiş glikasyon son ürünleri (veya AGE’ler) yüksek. Bu bileşikler doğrudan mide iltihabını teşvik eder. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Cipslerin İçindeki Zararlı Maddeler Neler

Patates Cipsi

Patates cipsi gibi rafine gıdalardaki karbonhidratlar, sindirim sisteminizde hızla hareket eder. Bu, şişkinlik, kramp ve gaz gibi mide iltihabı semptomlarına yol açabilir. Patates cipsindeki yüksek yağ ve kalori içeriği de sadece kilonuzu ve kan şekerinizi artırır.

Best, “Patates cipsi geleneksel olarak işlenir ve ilave sodyum veya yapay tatlarla kızartılır” diyor. “Tüketici, yerken [yüksek yağlı] soslar veya peynirler de kullanabilir ve muhtemelen miktarını fark etmeden akılsızca onları yer.” Bu, mide iltihabına ve aşırı iç organ yağına yol açabilir!

Dr. Lee, “Birkaç cips yerseniz, kaloriler gerçekten beline eklenmez” diye ekliyor. Ama gerçekçi olalım: Neredeyse her zaman bir avuç yeriz. Eklenen tuz nedeniyle ağzınızın kuru ve susuz kalmış gibi hissetme olasılığı vardır. Devam ediyor, “Susuzluk duygusu ve yemek yeme isteği psikolojik olarak oldukça benzer, bu nedenle birçok insan susuzluğunu gidermek için bir şişe su almaz ve kendilerini daha fazla yemek yerken bulabilir, dolayısıyla depolanabilecek kaloriler alınır.”

Benzer şekilde Richards, “Patates cipsi de genellikle kızartılmış rafine karbonhidratlardan yapılır. Bu, diyetinize fazla karbonhidrat, yağ ve sodyum ekler.” Eyvah! Genel olarak, patates cipsi kalorisi yüksek ancak besin değeri düşüktür. Bizi, lif ve su oranı yüksek, düşük kalorili ancak besin açısından yoğun gıdaların yaptığı gibi doyurmazlar. Bu yüzden, patates cipslerini tüketmeyin ve bunun yerine elma dilimleri ve fındık ezmesi gibi daha sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

Donut Yapımı

Donutlar

Şekerin lezzetli olduğu inkar edilemez (bağımlılık yapmaktan bahsetmiyorum bile), ama ne yazık ki, genel sağlığınız için de korkunç, özellikle yaşa bağlı hastalıklar söz konusu olduğunda. Piyasada tonlarca sağlıksız işlenmiş gıda varken, donutlar en kötüleri arasındadır çünkü hem kızartılır hem de rafine şeker oranı yüksektir.

Şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu özellikle bağırsak sağlığınıza zarar verebilir ve midede iltihaba neden olabilir. Moretti, “Şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu, şişkinlik ve hassas bağırsak sendromu gibi sindirim sorunlarına da neden olabilen çok iltihaplı gıdalardır” diyor. Bu bileşenlerin “istenmeyen bakterilerin aşırı büyümesine ve bağırsakta gaz üretmesine neden olarak şişkinliğe ve rahatsızlığa neden olabileceğini” vurguluyor. Bunu kimse istemez!

Uzmanlar, patates cipsi ve çöreklerin (donutların) mide iltihabı için en kötü işlenmiş gıdalar olduğunu söylüyor. Kaç tane gıdanın işlenmiş olarak kabul edildiğini düşünürsek, tüm işlenmiş gıdaları kesmenin son derece zor olabileceğini anlıyoruz. Ancak genel olarak, şişkinliği, krampları, gazı ve kilo alımını azaltmak istiyorsanız, alımınızı mümkün olduğunca sınırlamak en iyisidir.

Uzmanlar Mide İltihabına Neden Olabilecek 2 İşlenmiş Gıda Konusunda Uyardı-Kaynak: shefinds

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir