Anasayfa » Sağlık » Vajinal Kokular Ne Anlama Geliyor? Uzmanların Söyledikleri ve Ne Zaman Endişelenmeniz gerekiyor?

Vajinal Kokular Ne Anlama Geliyor? Uzmanların Söyledikleri ve Ne Zaman Endişelenmeniz gerekiyor?

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçen İnsanlar

Vajinal Kokular Ne Anlama Geliyor? Uzmanların Söyledikleri ve Ne Zaman Endişelenmeniz gerekiyor?

Vajinal Kokular Ne Anlama Geliyor?

Vajinal ürünlerle ilgili bazı reklamların iddia edebileceğinin aksine, kişinin vajinasının çiçek kokulu olması için hiçbir neden yoktur. Bakteriler, ter, adet döngüsü ve hatta diyetiniz(beslenme) sayesinde vajinaların kokması tamamen normaldir.

Papatya gibi taze kokmama konusunda kendinizi güvensiz hissetmeniz için hiçbir neden olmasa da (ve ne yaparsanız yapın, vajinal enfeksiyona neden olabilecek duş yapmayın veya alerjik kontakt dermatite yakalanmanın en hızlı yolu olduğu için orada parfüm kullanmayın ) genel sağlığınız hakkında tehlike işareti gösterebilecek bazı kokular.

Peki farklı vajinal kokular ne anlama geliyor ve hangilerine dikkat etmeniz gerekiyor? İşte uzmanların söyledikleri.

Balık Kokusu

Olası neden: Wisp’in baş tıbbi sorumlusu Dr. Laura Purdy‘ye göre, balık kokusu ” vücuttaki laktobasil miktarı sağlıksız bir düzeye çıktığında ortaya çıkan bakteriyel vajinozun (BV) bir işareti olabilir.” New York merkezli kadın doğum uzmanı Dr. Alyssa Dweck‘e göre ikinci bir neden, bir parazitin neden olduğu ve genital bölgede kaşıntıya, kötü kokulu akıntıya ve ağrılı idrara çıkmaya neden olabilen, trichomoniasis olarak bilinen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

Uzmanların bilmenizi istediği şey: Bu sorunların her ikisi de antibiyotiklerle çözülebilir, bu nedenle durumu değerlendirmek için doktorunuzdan randevu almanız önemlidir.

Çöp ya da çürümüş bir şey

Muhtemel neden: Purdy, bu vakada muhtemelen bir suçlu olduğunu söylüyor – vajinada çok uzun süre bırakılmış bir tampon. Dweck, “Bu koku inanılmaz derecede keskin ve bu veya diğer yabancı cisimlerin süresi uzadıkça kötüleşiyor. Ayrıca enfeksiyonu veya nadiren nekroze bir genital tümörü veya büyümeyi düşündürebilir.”

Uzmanların bilmenizi istediği şey: Vajinanızda tampon veya başka bir yabancı cisim varsa, yapabiliyorsanız hemen çıkarın. Purdy, koku devam ederse veya tampon ipini bulamıyorsanız, “bir doktora görünmenin en iyisi” olduğunu söylüyor. Toksik şok sendromu (TSS), tampon veya başka bir yabancı nesneyi (adet kabı veya disk gibi) kişinin vajinasında çok uzun süre bırakmanın potansiyel risklerinden biridir ve Mayo Clinic’e göre semptomlar arasında yüksek ateş, kusma veya ishal, avuç içlerinde kızarıklık, kafa karışıklığı, baş ağrıları ve kas ağrıları yer alır.

Sirke/Sarımsak

Olası neden: Purdy, bu kokunun pH dengesizliğinin bir işareti olabileceğini belirtiyor. “Vücut, sağlıksız bakteri enfeksiyonlarının büyümesine karşı savaşmak için doğal olarak hafif asidik bir pH’a sahip olan laktobasil adı verilen bir bakteri üretir” diye açıklıyor. “Bu koku, son zamanlarda yediklerinizden de etkilenebilir, özellikle de sirke veya sarımsaklı herhangi bir şey yiyorsanız.”

Uzmanların bilmenizi istediği şey: “Sirke veya sarımsak benzeri bir vajinal koku, koku aşırı derecede güçlü olmadığı veya kendinizi rahatsız hissetmediğiniz sürece genellikle endişelenecek bir şey değildir; öyleyse, doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim, ”diyor Purdy.

Amonyak/İdrar

Muhtemel sebep: Dweck, idrar kokusu almanızın nedeninin idrar olması olduğunu söylüyor. “Bazı durumlarda, idrar kaçağı veya yetersiz tuvalet hijyeni, amonyak benzeri bir genital kokuya yol açabilir” diyor. Purdy, idrar benzeri bir kokunun susuz kaldığınız anlamına gelebileceğini ve bu nedenle idrarınızın daha güçlü kokmasına neden olacağını belirtiyor. Amonyak benzeri bir koku ayrıca idrar yolu enfeksiyonunu (İYE) gösterebilir.

Uzmanların bilmenizi istediği şey: İdrar kaçırma sürekli bir sorunsa veya idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, Purdy bir doktora görünmenizi önerir.

Maya/Mısır cipsi

Olası neden: Maya benzeri bir koku tipik olarak bir maya enfeksiyonu belirtisidir. Dweck, bunun “önemli kaşıntı ve kalın, beyaz akıntı” ile gelebileceğini belirtiyor.

Purdy, “Bu vajinal kokuyu fark ederseniz, bunun bir maya enfeksiyonu belirtisi olup olmadığı konusunda netlik elde etmek için bir doktora görünmek en iyisidir” diyor. Bir maya enfeksiyonu ise, doktorunuz muhtemelen bir antifungal ilaç yazacaktır.

Kahve

Olası neden: Vajinanın pH’ı. Purdy, “ Tıpkı vajinanızın pH’ının biraz asidik olması gibi, kahve de biraz asidiktir” diyor.

Uzmanlar bilmenizi istiyor: Kahve benzeri bir koku için endişelenmenize gerek yok. Purdy, “Bu kahve kokusu, laktobasillerinizin işini yaptığı ve sizi sağlıklı tuttuğu anlamına gelir” diye açıklıyor.

Demir/Metalik

Muhtemel sebep: Dweck, demir veya metalik bir kokunun genellikle kan anlamına geldiğini söylüyor. Purdy, bunun genellikle “adet sırasında kan” olduğunu ekliyor. “Cinsel ilişkiden sonra” demir veya metalik bir kokunun mevcut olması da mümkündür, çünkü bu koku “vajinanın meni ile temas etmesinden de kaynaklanabilir.”

Uzmanların bilmenizi istediği şey: Purdy, “Demir veya metalik koku söz konusu olduğunda endişelenecek bir şey yoktur” diyor.

Kaynak: yahoo

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir