Neden Yalan

Neden Yalan Söyleme İhtiyacı Duyarız?

Kişisel Gelişim Psikoloji

Neden Yalan Söyleme İhtiyacı Duyarız? yazımızda insanlar zorda kaldığında yalan söyleme gereği duyar. Bebeklikten başlayan bu duygular da anneyi çağırmak için bebek ağlamaya başlar ilgiyi üzerinde tutmak içindir. Burada gerçekten ağladığı bellidir.

Çocuk neden yalan söyler

Neden Yalan Söyleriz? Yalan Çeşitleri

İnsanlar da bodoslama söylenen yalanlara kaba yalanlar denir. Kendinde olmayan bir şeyi söylersen buna yalan, başkası hakkında olmayan şeyi söylersen buna iftira diyoruz. Bunu da başkalarına söyleyince dedikoduya başlamış oluruz. Diğer yalan abartı yalandır. Bu yalanda kişideki özelliği olmadığı kadar abartarak söyleyerek kişideki egoyu çıkartırız. Kişi saçını normal düzeyde taramıştır ama sen ne kadar güzel saçın var bugün çok değişik olmuşsun gibi çok güzel iltifatlarla abartılı bir övme sözlerine girersin. Bunun gibi söylemler abartılı yalanlara girer. Bu yalanda kötülük yoktur karşıdakini mutlu etme amacı taşır. Var olan şeyi çok büyütme anlamına da gelir. Bu tür abartılı yalanlar ergenlik yıllarında söyleniyor.

Diğer yalan tipi gizli yalanlardır. Çaktırmadan söylenen söz cümle içinde fark edilmeyen sözcükler arasında gizlenen küçük yalana denir. Kadın çok güzel giyinmiştir ama erkek ona iltifat ederken çoğunlukla över ama arada az bir övünme sözü kullanır. Bunda çaktırmadan beğendim ama idare eder gibi anlamı öteki tarafa mesaj olarak vermektir.

Kadınlar Neden Yalan Söyler

Kadınların Erkekleri Yalana Zorlaması

Erkekler kadınlara arada bir kadınların beklediği sözleri söylemesi gerekir. Çünkü kadınların güzel şeyleri duyma gibi bir ihtiyaçları vardır. Ama erkek kadınına hiç güzel söz söylemeyince, kadın erkeğinden güzel sözler söylemesini istiyor. Burada erkek zorla yalan söylemek zorunda kalıyor. Halbuki erkek hislerini hissettiği zaman söylerse yalan söylemek zorunda kalmadan hayatını çeki düzene sokabilir ve mutlu bir aile hayatına kavuşabilir. Bu ince farklar çok şey değiştirir hayatlarımızda, tabi ki uygulama konusunda adımlar atabilseydik.

Neden Yalan-Göz teması kur
Göz teması

Erkekler ve kadınlar arasında yalan söylemeye daha çok meyilli kadınlardır

Kadınlar empati kurarak karşıdakini üzmemek için toparlayıcı olduğu için yalana başvurur. Güzel sözler söyleyerek karşıdakini üzmezler. Bu konuda anneler çocuklarını üzmemek için her türlü yalana başvururlar, fakat bu yalanlarda biraz abartma olabilir. Bunlar da kötü niyet yoktur. Çocuğu normal düzeyde bir yakışıklılığı vardır, fakat anne çocuğun moralini yükseltmek için dünyanın en yakışıklı erkeğisin gibi sözler söylerler. İnsanlarla göz teması kurmayı unutmayın. O insanın nasıl bir tavırla size yaklaştığını inceleyin. Yalan söyleyip söylemediğini kestirmeye çalışın. Ruh temasını kurun ki ilişkileriniz sağlam temeller üzerinde ilerlesin.

Neden Yalan Söyleme İhtiyacı Duyarız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir