İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Video Oyunlarının Çıkışı 1973-1975 Arası Teknolojideki Gelişmeler

Video Oyunlarının Çıkışı 1973-1975 Arası Teknolojideki Gelişmeler

Video Oyunlarının Çıkışı

Video Oyunlarının Çıkışı 1973-1975 Arası Teknolojideki Gelişmeler yazımızda 1973, 1974 ve 1975 yıllarında teknolojide yaşanan gelişmeleri yazdık.

Video Oyunlarının Çıkışı-Ethernet
İnternet

Ethernet’in Keşfi

Mayıs 1973 yılında telefon kablosu ve bazı yazılım protokolleri ile bilgisayarları bağlayan intenetten farklı olarak ethernet, daha çok bağlantı donanımlarından oluşmaktaydı. Xerox‘un Palo Alto laboratuvarında Robert Metcalfe Parc, bilgisayarları için bir ağ bağlantısı bulmaya çalışıyordu ve etherneti buldu.

ARPAnet’in Büyüyüşü

Nisan 1973 yılında ARPAnet’i kullanan kurum sayısı 30’u aşmıştı. Uydu bağlantısıyla Amerika dışında Norveç ve İngiltere’de ağa dahil edildi.

İlk Hard disk

Ocak 1973 yılında IBM şirketi 70 mb büyüklüğünde ilk Hard diski tanıttı.

İlk Pc: Alto

Kasım 1973 yılında Xerox tarafından geliştirilen Alto adındaki bilgisayar tanıtıldı. Bilgisayarda o günkü tüm teknolojiler yer alıyordu. Fare, grafik arayüz, ethernet gibi.

Video Oyunlarının Çıkışı-İlk Pc Alto
Alto

Intel 8080

Nisan 1974 yılında intel şirketi yeni nesil işlemcisini görüceye çıkardı. 8-bit, 2 Mhz hıza sahip, 6bin transistöre sahipti. 64 kb belleğiyle işlemcinin kapasitesi ve hızı artırıldı.

Xerox Bravo

Eylül 1974 tarihinde Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi tarafından dünyanın ilk grafik tabanlı kelime işlemcisi tanıtıldı.

Mikrobilgisayarlar İçin Yazılım

Ekim 1974 tarihinde Mikro bilgisayarların üzerinde çalışacak bir işletim sistemi için bir çok yazılımcı çalışmalar yürütürken ilk ürünü Gary Kildall tanıttı. CP/M yane Control Program/Monitor Mikro bilgisayarların ilk iletim sistemi olmuştur.

Video Oyunları

Kasım 1974 tarihinde Gary Gygax ve Dave Arneson tarafından tasarlanan ve ilk RPG ( Role Playing Game) şirketinin oyunu Dungeons & Dragons (zindanlar ve ejderhalar) çok popüler oldu. Bu oyunun sineması bile çekildi.

Video Oyunlarının Çıkışı-Dungeons&Dragons
Zindanlar ve ejderhalar

Atari Gran Trek Yarışı

Kasım 1974 yılında Atari direksiyonla yönetilen ilk araba yarışı olan Gran Trek’i satışa sundu.

PC’ye ilk adımların Atıldığı yıllar 1975

Steve Wozniak, 29 Haziran 1975 yılında ilk kişisel bilgisayarını tasarlamaya başladı. Apple 1 adında satışa çıkaracağı bilgisayarı kurmaya başlamıştı. Bilgisayarını açtığında klavyeden girdiği tuşu ekranda gördüğünde bu bir ilk olacaktı.

Video Oyunlarının Çıkışı
Apple

Microsoft

Ocak 1975 yılında Microsoft şirketi Altair 8800 için Basic dilini 8 haftada geliştirdi. Bu dil Pc’ler için geliştirilmiş ilk dildi. Nisan 1975 yılında da resmen kuruldu.

Microsoft Windows
Microsoft

Moore Yasası

Gordon Moore, işlemcilerde bulunan transistörlerin 18 ayda 2 ye katlandığını öne sürdü. Bu yasa uzun yıllar doğru çıkınca Moore Yasası olarak kabul gördü.

Video Oyunlarının Çıkışı

Aralık 1975 yılında video oyun pazarı tam 250 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Amerika’da jetonla çalışan makinelerin sayısı 100 binleri bulmuştu.

Video Oyunlarının Çıkışı 1973-1975 Arası Teknolojideki Gelişmeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir