Ekonomi ve ParaPsikolojiYaşam

Alışveriş Bağımlılığına Neden Olan Tuzaklar

Alışveriş Bağımlılığına Neden Olan Tuzaklar yazımızda ihtiyacımız olmadığı halde neden alışveriş yaptığımızı, alışveriş tuzaklarını ve tuzakların içeriklerini yazdık.

İhtiyacımız Olmadığı Halde Neden Alışveriş Yaparız? Alışveriş Bağımlılığına Yakalanmak

99 TL

Fiyat etiketlerinde 99 TL ile 100 TL arasında alım gücü bakımından çok fark vardır. İnsanlar iki haneli olan 99 TL rakamını gördüğünde bunun 100 TL yaptığını düşünmeyip iki haneli bir fiyata denk geldiğini hissedebiliyor. Bu şekilde satın alınacak ürünün fiyatı da cazip geliyor. Psikolojide de çok büyük bir yere sahiptir. Bir etikette üç haneli rakam dururken, diğer etikette iki haneli rakam olması insanlara ürünü almaya teşvik ediyor. Bunun haricinde fiyat etiketlerinde 9 rakamlarının bulunması, fiyatlarda indirim yapıldığının göstergesi olarak algılanmaktadır. Kişilerde alışveriş yapmak için mazeret aradığı için, beyinde bu mazereti indirim yapılmış olarak görerek alışveriş yapmak için kendini inandırıyor. Kaçırmamak için hemen ürünü almaya çalışır.

E-Ticaret Çağı Yaşanıyor

12 Taksit

12 taksit yapılan alışverişler en tehlikeli olanlarıdır. 12 taksitli alışveriş yapıldığı zaman ilk başlarda daha az ücret ödendiği için kişi kendisini rahat hissedebiliyor. Halbuki toplamda yine aynı yüksek ücret ödenecektir, sadece bütün 1 yıla paylaşılmış olacak. Bu tür taksitlerin sayısı arttıkça insanlar taksit ödemekten bir türlü kurtulamıyor. 12 taksitin anlamı: Biz paramızı peşin alıyoruz. Siz bankaya borçlanıyorsunuz. Yani satıcı, sizi bankayla yalnız bırakıyor.

Steam Oyun İndirim

Kredi Kartıyla Alışveriş

Kredi kartıyla alışveriş yapmak çok tehlikelidir. Bir şeyi almanın mutluluğunu yaşıyorsunuz fakat bir şeyi vermeyi ötelemiş oluyorsunuz ve sürekli öteliyorsunuz. Kişi öyle zamanlar oluyor ki, borçlarını unutup maaşının hemen bittiğinden şikayet ediyor. Halbuki o kadar çok şeyi taksitlendirmiş ki tüm parası eline geçmeden bankaya gidiyor.

Sanal Alışveriş Yapmak

Son 2 Gün

Son 2 gün, son 24 saat, indirim için son dakikalar gibi uyaranlar, beyindeki ödül mekanizmasını açar ve kişinin alışveriş isteği arttırır. Çok önemli bir fırsatı kişi sadece kendisinin yakaladığını zanneder. Son 2 günün anlamı ise her gün bu indirimlerin yapıldığıdır. Sadece o gün alışveriş yapmanız kolaylaştırılır.

Zararına Satışlar

Zararına satışlardan kasıt, zarar etmiyoruz stoklarımızı eritiyoruzdur. İnsandaki acıma duygusu ön plana çıkarmak istenir. Eski, modası geçiş ya da işe yaramayan ürünler satılır.

%60 İndirim

%60 ve üzeri indirimler insanları derinden etkiler. Yanında ‘”e varan indirimler” çok küçük harflerle yazılır ki insanlar daha iyi kanabilsin. Hiç kimse %60 indirimi yapamaz. Satılmayan veya elinde kalan ürünlere bu indirimler yapılıyor. Moda ürünlere bu indirimler gerçekten yapılmaz.

Kapatıyoruz

Kapatıyoruz yazısı, çok çaresiz gösteren bir oltadır. Aslında olan en az 5 yıl daha buradayız anlamını içerir. Sezonu kapatıyor olabilirler.

Alışveriş merkezine giderken veya markete alışveriş yapmaya giderken mutlaka alışveriş listenizi hazırlayın ve listeniz dışında alışveriş yapmayın. Aksi halde faturalarınız kabarık çıkacaktır.

Alışveriş Bağımlılığına Neden Olan Tuzaklar-Klinik Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir