Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Kendinizi Nasıl Seversiniz? Kendini Sevmeyi Nasıl Uygulamalısınız?

Psikoloji

Kendinizi Nasıl Seversiniz? Kendini Sevmeyi Nasıl Uygulamalısınız?

Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Hayat zor olabilir. Kendine karşı sert olmak, daha da zorlaştırabilir. Birçoğumuz kendimizin en sert eleştirmenleri olmakta başarılı olsak da, kendimizi sevmek, kucaklamak ve kabul etmek – kusurlar ve hepsi – daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenin anahtarıdır.

“ Kendini sevmek bir fiildir, isim değil. New York’ta lisanslı bir psikolog olan Dr. Sabrina Romanof, verdiği demeçte, kendini sevmeyi, davranışları ve eylemleri kendinize ve değişen her an ve durumda neye ihtiyacınız olduğuna yönlendiren bir pusula olarak düşünün.

Kendini sevme, “kişisel kusurların kabulünü ve yaşam boyu kişisel gelişim arayışını” kapsadığı için, LMFT ve ülke çapında bir akıl sağlığı şirketi olan Thriveworks’te klinik öğrenim başkanı Emily Simonian, bunun daha uygun bir şekilde öz-şefkat ya da öz-şefkat olarak adlandırılabileceğini söylüyor.

Adına ne derseniz deyin, kendinizi gerçekten sevmek kolay değil çünkü Romanoff’un dediği gibi birçok insan kendilerini acıdan korumak için kendi duygularını, kırılganlıklarını ve davranışlarını kapatır. “Başkalarının sizin hakkınızda ne düşünebileceği ve başkalarına sağladığınız şeylere ve onların size tepkilerine bağlı olarak değerinizi nasıl değerlendirdiğiniz açısından, kendinizi dışarıdan görmek daha kolaydır” dedi. Bir kişi içsel ihtiyaçlara başkalarınınkinden daha fazla öncelik vermeye başladığında bakış açısı değişimi yaşanır.

Öyle olsa bile, kendinizi tamamen ve şefkatle sevmek elinizin altında ve duygusal ve zihinsel sağlığınız için inanılmaz derecede önemli.

Simonian, “kendini sevmek, aynı zamanda kendinizi iyileştirme eylemlerini motive ederken aynı zamanda kendinize karşı çok sert olmanızı engeller” dedi. “Kendini sevmenin tamamen yokluğu, kişinin kendini sert bir şekilde görmesine yol açar, suçluluk veya onaylamama gibi kaygı ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek düşünce ve duyguları harekete geçirir.”

Nihayetinde, kendinize olan sevginiz başkalarına da dönüşür. Romanoff, “Kendini sevmenin aksiyomu, başkalarını sevmeden önce kendinizi sağlamanız gerektiğidir – tıpkı başkalarına yardım etmeden önce kendi hava yastığınızı takmanın eski klişesi gibi” dedi.

Kendini sevme yolculuğunda nerede olursan ol, her zaman gelişmeye yer vardır. Kendi başınıza daha mutlu olmak, daha iyi bir arkadaş veya ortak olmak ya da kendinize bu kadar yüklenmeyi bırakmak istiyorsanız, işte kendinizi nasıl seveceğiniz konusunda uzman onaylı gerçek stratejiler.

Sevme Sanatı-İkili İlişkiler

İç Eleştirmeni Sustur – Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Söylemesi yapmaktan daha kolay, biliyoruz. Ancak bu, yaşam kalitenizi artırmak için atabileceğiniz en büyük adımlardan biridir.

Şikago’daki Skylight Danışmanlık Merkezi’nin kurucusu ve “Yorgun Terapist İçin İlham” kitabının yazarı David Klow, LMFT, “İç diyaloğunuza yüksek sesle eleştirel bir ses hakimse, o zaman kendinizi olabildiğince sevmek ve kabul etmek zor olacaktır.” : Pratik Bir Klinik Arkadaş,” dedi. “İnsan olduğunuz için kendinizi yargılamak veya hırpalamak yerine, kendi duygu ve düşüncelerinize karşı nazik olma pratiği geliştirirseniz, başkalarına karşı daha kibar ve nazik olabilirsiniz.”

Kendiniz hakkında olumsuz bir düşünce ortaya çıkarsa, gerçeği kurgudan ayırmaya çalışın. Eleştirel düşünceye karşı koyan üç şeyi yazarak başlayın ve onu bir kez ve herkes için ezin.

Freshwater Counseling & Consulting’in sahibi LCSW Blessing Uchendu, verdiği demeçte, “Kafamızda kritik sesler yükseldiğinde, onları basitçe gözlemleyebiliriz ve dikkatlilik yoluyla, onları uzaklaştırmaya çalışmak yerine kendimizi bu düşüncelerden ayırmaya ve onlardan uzaklaştırmaya başlayabiliriz. “

Yaşama Sevincini Hissetmek

Kendinizi Randevulara Çıkarın – Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Uchendu, “Kendimizle bir ilişki kurarak kendimizi seviyoruz” dedi. Birini romantik veya platonik olarak tanırken, duygularını dikkate alır ve “onlar için önemli olan şeylerin bizim için önemli olduğundan” emin oluruz. Ancak, aynı nezaketi kendimize göstermiyoruz.

Uchendu, bize keyif veren şeyleri yapmak için kesintisiz zaman ayırmayı ve bu zamanı başka biriyle buluşuyormuş gibi korumayı öneriyor. “Büyürken yeterli duygusal bakım almamış olanlar için bu süreç, içinizdeki çocuğa yeniden ebeveynlik yapmayı içerebilir” dedi. “Bu sadece, gençken tanık olmadığımız daha genç, daha duygusal parçalarımıza katılmak ve onları onurlandırmakla ilgili ve şimdi yetişkinler olarak, almadığımızı sağlama yeteneğine sahibiz.”

Kişinin İlgi Alanına Göre İş Yapması

Yavaşlayın

Bu büyüme döneminde, dinlenmek ve yeniden şarj olmak için zaman ayırın. Uchendu, kendinizi “sadece bir “insan işi” değil, bir insan olarak görmenizi öneriyor.

“Üretken olmak faydalı ve tatmin edici bir yaşam sürmenin gerekli bir parçası olsa da, kendini sürekli daha iyiye ve daha iyi olmaya zorlamak, kendini sevmenin karşıtıdır” dedi. Öğle yemeği molaları vererek, hobiler geliştirerek daha yavaş bir tempo benimsemek için belirlenmiş zaman yaratın ve hayal kurun.

Şükran Alıştırması Yapın

Bir minnettarlık tutumu harikalar yaratabilir. Romanoff, “Eksik olduğunuz veya olmadığınız her şeyden, yapabileceğiniz ve yetenekli olduğunuz her şeye dikkatinizi kaydırmayı unutmayın” dedi. “Kendiniz için yarattığınız hayata ve olmak için çok çalıştığınız kişiye aşık olun.”

Daha da iyisi, araştırmacılar minnettarlığı benimsemenin fiziksel sağlığınız üzerinde de bir etkisi olabileceğini buluyorlar. UC Davis’te psikoloji profesörü olan Robert A. Emmons daha önce verdiği demeçte, “Klinik deneyler, şükran uygulamasının bir kişinin hayatında dramatik ve kalıcı etkileri olabileceğini gösteriyor” dedi. “Kan basıncını düşürebilir, bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebilir ve daha verimli uykuyu kolaylaştırabilir.”

Diyalektik Düşünmeyi Deneyin

Simonian’a göre, diyalektik düşünme, “psikolojik denge duygunuzu geliştirmek için olayları birden fazla perspektiften görmektir”.

Gerçekten, her şey kelimelerde. Sahip olduğunuz iki karşıt düşünce veya duyguya katılmak için “ve” kelimesini kullanın. Bazı örnekler: “Vücudumun görünüşünü her zaman sevmiyorum ve kendimi olduğum gibi kabul edebileceğimi biliyorum” veya “oğlum okulda zorlanıyor ve bu benim kötü bir ebeveyn olduğum anlamına gelmiyor.”

Simonian, “Bu uygulama, yalnızca tek bir gerçek olduğu fikrinden uzaklaşmanıza ve bunun yerine birçok öznel gerçeğin olduğunu kabul etmenize yardımcı olacak” dedi. Zamanla bu, derin bir kendini kabul duygusu yaratacaktır.

Lisanslı Bir Terapist Arayın

Rehberlik için her zaman arkadaşlarınıza ve ailenize başvurabilirsiniz, ancak terapistler tarafsız ve destekleyici bir taraftır. Romanoff, “Terapistler, kendi deneyimlerinize ve algılarınıza getirdiğiniz önyargının aynısını tutmazlar” dedi. İlişkinizin profesyonel doğası göz önüne alındığında, bir terapistin sözlerini daha net bir şekilde duyabilirsiniz.

“İnsanlar çoğu zaman eleştiriyi ne ölçüde içselleştirdiklerini ve bunun nasıl kökleşmiş öz-inançlara ve otomatik aşağılama düşüncelerine yol açtığının farkına varmazlar. Terapistler bu programlanmış ve genellikle bilinçsiz inançları yüzeye çıkarabilirler” dedi.

Başkalarını İdealize Etmeyi Bırakın

Başkalarını bir kaide üzerine koymayı bırakmanın zamanı geldi. Kolay bir çözüm: Sosyal medya kullanımını sınırlayın veya kısıtlayın. Romanoff, “Sosyal medyanın, kamuya açık kişi veya maskeli millet projesinin aşırı bir versiyonu olduğunu, ancak yalnızca bireylerin hayatlarını renklendiren zorlukların, sorunların ve zorlukların bir şeridini temsil ettiğini unutmayın” dedi.

Kendi hayatınızda, iyiyi kutlamak yerine kötüye odaklanmak kolaydır. Genel bir kural olarak, Romanoff, problemlerin tarafından tanımlanmasına izin vermemen gerektiğini söyledi. “Daha ziyade, kendini sevmenin ve genel işleyişin anahtarını tutan, bu sorunlara ve bunların nasıl ele alındığına ilişkin değerlendirmelerdir.”

Her Gün Kendini Seviyormuş Gibi Yaşa

Simonian’ın bu fikrini arka cebinizde saklayın. “Her gün tek bir öz-şefkat eyleminde bulunursanız, sonuçlar zamanla önemli olacaktır” dedi. Bunu yapmak için kendinize normalde başkalarına nasıl sevgi gösterdiğinizi sormanızı önerir: ” Örneğin olumlu kelimelerle mi? O zaman bunu kendine uygula. Belki de bu, kendinize her gün kısa bir olumlu not yazmak anlamına gelir.”

Simonian, bu işin başındayken, gerçekten istediğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz şeyi vermeye odaklanmanızı tavsiye ediyor, çünkü “çoğu zaman suçluluk duygusundan veya katı düşünceden dolayı kendimizi bu şeylerden mahrum bırakıyoruz.” Örneğin, kendinizi suçsuz bir şekilde tatlıya bırakın ya da yük olmaktan endişe etmeden başkalarından yardım isteyin.

Net Sınırlar Oluşturun

Sınır koymak, öz bakımın en değerli eylemlerinden biridir, ancak kişiden kişiye değişir.

“Sınırlar, sizinle toksik olan bir aile üyesi arasında biraz mesafe bırakmak ve onlarla vakit geçirmek için suçluluk duygusuna kapılmanıza izin vermemek gibi görünebilir. Sınırlar ayrıca, kendinize olan sevginizi ifade etmenin bir yolu olarak sınırlamalarınız konusunda net olmayı ve aşırı taahhütte bulunmamayı içerebilir.” dedi.

Doğal olarak, insanlar kendi değerlerinin başkalarına sağladıkları şeyde olduğuna inanacak şekilde sosyalleşirler – kendileri pahasına bile. “Birinin kendi dinlenme ihtiyacını karşılamak için kendisine bir sevgi eylemi olarak ‘hayır’ diyebilmesi oldukça devrimci” dedi.

Bulunduğun Yere Sahip Ol

Unutmayın: Sadece bir siz varsınız, bu yüzden kendinizi mevcut durumunuzda benimsemeniz ve eksikliklerinizden bahsetmemeniz önemlidir. “Eğer tüm insanlığınızla, tutarsızlığınızla ve beceriksizliğinizle kendinizi sevip kabul edebiliyorsanız, o zaman başkalarını sevme ve kabul etme konusunda daha yeteneklisinizdir. Klow, “Kendimizi yargılayıp eleştirdiğimizde başkalarını gerçekten kabul etmek zor olabilir” dedi.

Kendini sevmek, bir duygu haline gelmeden önce bilinçaltı bir düşüncedir ve duygular davranışı yönlendirir. Bu nedenle Simonian, zarafet, kabul veya kişisel gelişime katkıda bulunmayan düşünceleri sınırlamayı önerir. “Öncelikle, genellikle kendinize karşı karşılaştırmalı, eleştirel veya kayıtsız olan sınırlayıcı düşüncelerin farkına varmalısınız” dedi. Bu tür düşüncelerin farkına vardığınızda, Simonian bireyleri onların geçerliliğini çürüten kanıtlar bulmaya teşvik eder. Değiştirilmiş dilin bazı örnekleri şunları içerir: “İş sunumlarında iyi olduğum konusunda geri bildirim aldım” ve “İş sunumlarında iyi değilim”.

Duygularını Etiketle – Kendinizi Nasıl Seversiniz?

Bunu, yukarıdaki genel kuralın bir sonucu olarak kabul edin. Romanoff, “Duygularınızı kabul edin ve onaylayın, hatta rahatsız edici veya zahmetli olanları bile” dedi. “Duygusal tepkilerinizin her biri geçerlidir ve sizi neyin gerekli olduğu konusunda uyararak önemli bir işleve sahiptir.”

Romanoff’a göre, farkındalık ve kendini kabul el ele gider. Günde sadece dört dakika bile olsa günlük bir meditasyon pratiği oluşturmak faydalı olabilir. Basit Alışkanlık veya Headspace gibi, sizi sorumlu tutmaya yardımcı olabilecek ve meditasyonu düzenli rutininizin bir parçası haline getirmenize yardımcı olabilecek uygulamaları deneyin.

Kendinizi Nasıl Seversiniz? Kendini Sevmeyi Nasıl Uygulamalısınız?-Kaynak: today.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir