Anasayfa » Haber » İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Bakkal Açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Bakkal Açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Bakkal

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Bakkal Açıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Bakkal Projesini Başlatıyor

Sevgili Bakkallarımız

Covid-19 salgınının sağlık, sosyal ve ekonomik alanda etkileri derin oldu. Siz bakkallarımız da bunu yakından yaşıyorsunuz, farkındayız zor günlerden geçiyorsunuz.

Bakkalların varlığını sürdürebilmesinin sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal dayanışmamız için de çok önemli olduğunu biliyoruz. Hemen her bakkalda tutulan veresiye defterleri ile yoksul hanelerimizin kimsesiz kalmadığını biliyoruz.

İyi ki varsınız!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşın yanında olan siz bakkallarımızın yanında olmak da bizim önceliğimiz. Bu kapsamda hem sizi destekleyecek hem de ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak olan Halk Bakkal projesini hayata geçiriyoruz.

Bu sayede önceleri sadece zincir marketlere kullanılabilen Sosyal Kartlar artık siz bakkallarımızda da geçerli olacak. Halk Bakkal sistemine dahil olmak için lütfen BAŞVURU FORMU butonuna tıklayarak kaydınızı yaptırın.

Daha sağlıklı, güzel ve kazançlı günlerde görüşmek dileğiyle…

Nasıl Halk Bakkal Olabilirim?

Sevgili Bakkallarımız ihtiyaç sahibi 170 bin İstanbullu hemşerimize sağlamış olduğumuz Sosyal Destek İstanbulkart siz bakkallarımızda da geçebilecek. Bunun için atmanız gereken adımları aşağıda görebilirsiniz.

 • Halk Bakkal ön başvurunuzu web sitemizdeki başvuru formunu doldurarak ya da 153’ü arayarak Beyaz Masadan destek alarak tamamlayabilirsiniz.
 • Başvuru formunda işletme sahibinin bilgilerini doğru şekilde girdiğinizden ve zorunlu alanları doldurduğunuzdan lütfen emin olunuz.
 • Başvuru esnasında ruhsat sahibinin TC numarası, iş yeri vergi numarası, belediye ruhsat belgenizin numaralarınızı girmeniz, işyerinize ait tüm ruhsat fotoğraflarının yüklemeniz gerekmektedir. Varsa Bakkallar Odası kayıt numaranızı giriniz, yoksa daha sonra bildirimde bulunabilirsiniz.
 • Gelir ve borç durumlarınızı öğrenmeye yönelik sorulara vereceğiniz yanıtlar Halk Bakkal olmanızın önünde bir engel teşkil etmeyeceği gibi, içinde bulunduğunuz durumu gözeterek siz bakkalların yaşadığı sorunları daha yakından görmemizi sağlayacaktır. Bu nedenle, eksiksiz ve doğru cevap vermenizi önemle rica ederiz.
 • Ön başvuruda vermiş olduğunuz bilgilerin kontrolü yapıldıktan sonra, alkol ve alkol ürünü satmadığı tespit edilen aday bakkallarımız SMS ile bilgilendirilerek Belbim kurumsal başvuru sayfasına (kurumsal.belbim.istanbul) yönlendirileceklerdir. Bu sayfadan aşağıdaki belgeler ve gerekli bilgiler ile yapılan başvuru için Belbim üye kabul süreçleri işletilerek adaylara olumlu/olumsuz dönüş sağlanacaktır. Olumlu sonuçlanan başvuruları için otomasyon tanımlamaları yapılacaktır.

Bireysel/Şahıs İşletmesi (Gerçek Kişi) için;

 • Firma sahibi nüfus cüzdan fotokopisi
 • İmza Beyanı
 • Oda Kayıt Belgesi Sureti / Ticaret Sicil Faaliyet Belgesi
 • İş yerinin tabelası görünecek şekilde dış cephe fotoğrafı
 • Sözleşme vekâleten imzalanacak ise noter tasdikli vekâletname
 • Vekilin imza beyanı

Kurumsal/Tüzel kişiler için;

 • İmza sirküleri
 • Şirket yetkilisinin nüfus cüzdan fotokopisi
 • %25 ve veri üzeri hisseye sahip tüzel kişi ortaklık var ise, bu ortağın (tüzel kişinin) ortaklık yapısını gösteren belge
 • Kuruluşa ilişkin Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Ticaret Sicil faaliyet Belgesi / Oda Kayıt Belgesi
 • İş yerinin tabelası görünecek şekilde dış cephe fotoğrafı
 • Başvuru süreci olumsuz değerlendirilen bakkallarımıza SMS ile bilgi verilecektir.

Kabul aldıktan sonraki süreç nasıl yürütülecek?

 • Zaten Belbim temsilcisi ise ne tür işlemler yapacak: İBB onay süreçlerinin tamamlanmasından sonra üye iş yerine Belbim tarafından bilgi verilerek Üye İşyeri sözleşmesi, müşteri tanımlama ve cihaz dönüşüm süreçlerine dahil edilecektir.
 • Belbim temsilcisi olmayan bakkallar nasıl ödeme alabilmek için ne tür işlemler yapacak: Halk Bakkal kabulü alan ve Belbim kurumsal başvuru sayfası işlemlerini tamamlayan bakkallarımız akıllı telefonlarının uygulama Store’larında İstanbulPOS adıyla arayıp uygulama indirmeleri gerekmektedir. IOS11 ve üzeri, Android4.4 ve üzeri işletim sistemine sahip herkes (nfc özelliği olmayan cihazlar dahil) bu uygulamayı indirebilecektir.
 • Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart ile yapılan harcama işlemlerinde %1 komisyon kesilecektir. Üye işyeri nezdinde Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart ile yapılan harcama bedellerinden Belbim komisyonu mahsup edildikten sonra, takip eden iş günü Üye İşyerinin Belbim’de kayıtlı IBAN’ına ödenecektir.
 • NFC özelliği olmayan cihazlarda uygulama nasıl çalışır: NFC özelliği olmayan cihazlar uygulamaya giriş yapabilecek, hesaplarına tanımlı tüm uygulama işlevlerini gerçekleştirebilecek; fakat Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart ile ödeme almak istediklerinde NFC özelliği olmadığı için bu özelliği kullanamayacakları bilgilendirmesiyle karşılaşacaklar.
 • NFC özelliği kapalı olması durumunda herhangi bir işlem yapılabilir mi : NFC özelliği olan fakat kapalı olan cihazlar uygulamaya giriş yapabilecek, hesaplarına tanımlı tüm uygulama işlevlerini gerçekleştirebilecek; fakat Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart Kart ile ödeme almak istediklerinde NFC özelliği kapalı olduğu için bu özelliği kullanamayacakları bilgilendirmesiyle karşılaşacaklar ve ayarlardan NFC’yi açmaya yönlendirilecekler, açmaları durumunda da İstanbulkart ve Sosyal Kart’tan ödeme alabilecekler.
 • Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart harcama iptal ve iade süreci nasıl işliyor: Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart harcamalarına ilişkin iptal/iade süreçleri, işlemin yapıldığı cihaz üzerinde gün sonu yapılmadan önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aynı gün içinde cihaz gün sonu yapmadan ürün iade olacaksa, ürün geri teslim edilir ve harcama gerçekleştirilen cihazın üzerine kart yeniden okutularak  harcama iptal işlemi seçilir. İptal edilecek işlemin işlem ID bilgisi girilerek (fiş üzerinde yer alır) iptal işlemi gerçekleştirilir. Bu şekilde ödenmiş olan tutar karta geri yüklenir. Farklı gün yapılacak olan iade için üye işyeri karta iade yapamamaktadır. Bu durumda nakit iade veya ürüne ürün değişimi gibi alternatifler üye işyeri tarafından karar verilerek yapılabilir.
 • Üye İşyeri olmaktan vaz geçersem, iptal işlemlerini nasıl yaparım? Belbim’e dilekçe ile yazılı başvuruda bulunarak Üye İşyeri sözleşmenin sonlanması talep edilmelidir.
 • Sosyal Destek İstanbulkart ve İstanbulkart işlemleri ile ilgili olarak Alo153 ve Belbim Müşteri hizmetleri (444 2 161) aranabilecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Bakkal Açıyor-Kaynak: halkbakkal.ibb.istanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir