Anasayfa » Haber » John Fetterman, Mehmet Öz’ü Mağlup Etti: Pennsylvania’nın ABD Senatosu Seçimleri

John Fetterman, Mehmet Öz’ü Mağlup Etti: Pennsylvania’nın ABD Senatosu Seçimleri

John Fetterman, Mehmet Öz

John Fetterman, Mehmet Öz’ü Mağlup Etti: Pennsylvania’nın ABD Senatosu Seçimleri

John Fetterman, Mehmet Öz’ü Mağlup Etti: Pennsylvania’nın ABD Senatosu Seçimleri

Demokrat John Fetterman, Pensilvanya’da ABD Senatosu koltuğu için yapılan karşılaşmada Cumhuriyetçi Mehmet Öz’ü yendi. Fetterman eyaletin vali yardımcısı ve Oz ünlü bir doktor ve ilk kez aday. Pennsylvania, Biden’ın 2020’de yüzde 1,2 puan kazandığı bir savaş alanı eyaleti.

Demokrat John Fetterman, Pennsylvania’da ABD Senatosu koltuğu için Cumhuriyetçi Mehmet Öz’ü mağlup etti.

Pennsylvania ABD Senatosu adayları

Fetterman ve Oz, ABD Senatosu’ndaki her iki tarafın kaderi için kritik bir savaş alanı yarışında GOP Senatörü Pat Toomey’i emekliye ayırmayı başarmak için karşı karşıya geldi ve Demokratların Cumhuriyet kontrolünden geri dönmeyi hedeflediği bir koltuk.

Fetterman, 2018’den beri Pennsylvania’nın vali yardımcısı olarak görev yapıyor ve daha önce eyaletin batısındaki bir ilçe olan Braddock’un belediye başkanıydı. Kardiyotorasik bir cerrah olan Oz, Oprah Winfrey’in teşhiri sayesinde ünlü bir doktor olarak öne çıktı ve en çok televizyonda “Dr. Oz Show“a ev sahipliği yapan çalışmasıyla tanınıyor.

İlerici olan Fetterman, kampanyasını Senato’daki Demokratik öncelikler için güvenilir bir 51. oy olma etrafında odakladı. Ülke çapında çalışan birçok Demokrat gibi , Yüksek Mahkeme Haziran ayında Roe v. Wade’i bozduktan sonra kürtaj haklarının federal yasaya dahil edilmesini şiddetle savundu . Ayrıca, Demokrat liderliğindeki mevzuatın geçişini kolaylaştırmak için mevcut filibuster kurallarının değiştirilmesini destekliyor ve marihuana yasallaştırmasını güçlü bir şekilde destekliyor, hatta Başkan Joe Biden’i esrarı suç olmaktan çıkarmaya zorluyor.

Fetterman’ın kampanyası, Oz’u yetişkin yaşamının ve kariyerinin çoğu için New Jersey’de yaşadığı için sosyal medyada da eleştirdi.

Bu arada Oz, Fetterman’ı politika pozisyonları için dövdü ve onu Biden’ın düşük kamuoyu onay puanlarına bağlamaya çalıştı. Pek çok Cumhuriyetçiye benzeyen Oz, platformunu ekonomi ve suç gibi konulara odakladı.

Fetterman’ın sağlığı da , adayın Mayıs ayında geçirdiği felçten kurtulduğu için yarışın önemli bir odak noktasıydı. Oz’un kampanyası, işitsel işleme güçlüğü çeken Fetterman’a durumu hakkında daha fazla tıbbi bilgi vermesi için baskı yaptı. Fetterman yakın zamanda bir doktor notu yayınladı ve adayın “felçten iyileştiğini ve sağlığının iyileşmeye devam ettiğini” söyledi.

Pennsylvania’da oy kullanma geçmişi

Pennsylvania, 2020 seçimlerinde Biden’ı yüzde 1,2 oranında desteklemeden önce 2016 başkanlık seçimlerinde eski Başkan Donald Trump’ı yüzde 1,2 puan destekleyen rekabetçi bir salıncak devletidir.

Senato’da, görevdeki Demokrat Senatör Bob Casey, Demokratik bir dalga yılı olan 2018’de GOP rakibi Lou Barletta’yı yüzde 13 puan mağlup etti. Bu arada Toomey, son Demokrat rakibi Katie McGinty’yi 2016’da sadece yüzde 1,5 puan mağlup etti.

para yarışı

Bu yarış kesinlikle ülkedeki en pahalı 2022 ara sınavlarından biri olacak.

OpenSecrets’e göre, Fetterman 19 Ekim itibariyle 56,7 milyon dolar topladı, 52,1 milyon dolar harcadı ve elde yaklaşık 4,5 milyon dolar nakit vardı. Oz, kampanyasının topladığı paranın büyük bir kısmını kişisel olarak hesaplıyor.

Bu arada, süper PAC’ler, ulusal parti komiteleri, siyasi olarak aktif kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve diğer aday olmayan gruplar , ön seçimler de dahil olmak üzere 7 Kasım itibariyle yarışta toplam  240 milyon dolardan fazla harcadı.

Uzmanlar ne dedi

Fetterman ve Oz arasındaki yarış, Inside Elections ve The Cook Politik Raporu tarafından “boş” ve Sabato’nun Virginia Üniversitesi Politika Merkezi’ndeki Crystal Ball tarafından “Demokratik eğilimli” olarak derecelendirildi.

John Fetterman, Mehmet Öz’ü Mağlup Etti: Pennsylvania’nın ABD Senatosu Seçimleri-Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir