Haber

Parti Neden ‘Dünyanın En Havalı Başbakanı Sanna Marin’ İçin Bitmiş Olabilir?

Parti Neden ‘Dünyanın En Havalı Başbakanı Sanna Marin‘ İçin Bitmiş Olabilir?

Parti Neden ‘Dünyanın En Havalı Başbakanı Sanna Marin’ İçin Bitmiş Olabilir?

Bir zamanlar “dünyanın en havalı başbakanı” olarak anılan Finlandiya’nın parti sever lideri Sanna Marin, dünya çapında bir rock yıldızı politikacı olarak karşılanıyor.

Genç Solcu liderler için bir rol model olarak selamlanan 37 yaşındaki Başbakanın uluslararası ünü, bir partide arkadaşlarıyla coşkuyla içki içip dans ettiği videoların sızdırılması ve temiz olduğunu kanıtlamak için uyuşturucu testi yaptırmasına neden olmasıyla arttı.

Ancak Finlandiya tarihinin en genç Başbakanı, durgunluk, yükselen faiz oranları ve şişirilmiş kamu harcama planlarına yönelik eleştiriler karşısında gözünden düşüyor ve seçmenler Pazar günü sandık başına giderken şimdi seçimlerde yenilgiyle karşı karşıya.

Son anketler, Bayan Marin’in Sosyal Demokratlarının üçüncü sıraya gerilediğini, göçmen karşıtı ve milliyetçi Finliler Partisi’ni ve rakipleri haftalarca başa baş mücadele ettikten sonra ince bir liderliği elinde tutan merkez sağ Ulusal Koalisyon Partisi’ni gösteriyor. Bayan Marin’in merkez sağ rakibi Petteri Orpo, anketlerin Ulusal Koalisyon partisini birinci sıraya koymasının ardından Cumartesi günü iyimserdi.

“Harika bir kampanya yürüttük. Finlandiya’nın her yerinde en iyi adaylara sahibiz ve anketlerde birinciyiz, bu yüzden iyimserim,” dedi Bay Orpo.

“Ekonomimizi düzeltmek istiyorum. Ekonomik büyümeyi artırmak istiyorum” diyen Marin, “ekonomiden endişe duymuyor. Borç konusunda endişelenmiyor” dedi.

Alman Marshall Fonu düşünce kuruluşunun kıdemli bir üyesi olan Rachel Tausendfreund, Telegraph’a “O çok popüler ama aynı zamanda kutuplaştırıcı” dedi. “Bunun bir nedeni, onun – Finlandiya standartlarına göre – oldukça açık sözlü olması ve açıkça Sol kanat konumlandırmasından çekinmemesidir. Sonuç olarak, aşırı sağ için büyük bir hedef.”

2019’da seçildiğinde dünyanın görevdeki en genç başbakanı olan Marin, pandemiden sonra borçla beslenen harcamalar nedeniyle sürekli ateş altında kalan, tümü kadınların liderliğindeki beş partiden oluşan bir merkez sol koalisyona liderlik ediyor

Helsinki Üniversitesi’nde siyaset bilimi alanında kıdemli öğretim görevlisi ve siyaset ve popülizm uzmanı Emilia Palonen, “Bu, çok gürültü yapan bir konu oldu” dedi. “Sosyal demokratlar hizmetlere ve refaha olan ihtiyacı sürdürürken, medya kesintiye gitmemiz gereken yere odaklandı.” Bayan Marin’in, Finlandiya’nın büyümeye geri dönmesi gerektiği konusundaki ısrarı, popülaritesinin daha da düştüğünü gördü.

Rakipleri, sağcı Ulusal Koalisyon Partisi’nden Petteri Orpo ve milliyetçi Finler Partisi’nden Riikka Purra, hükümet maliyesini eski haline getirmek için mali kemer sıkma çağrısında bulunuyorlar. Momentum şimdi, son anketlerin bazılarında Üç Büyükler arasında destek alan tek parti olan, Avrupa şüpheciliği ve göçmenlik partisi olan Finlere kaydı.

Finlandiya’nın kamu borcu, Bayan Marin göreve geldiğinde GSYİH’nın yüzde 65’inden yüzde 71’ine ulaştı. Hanehalkı maliyesi konusunda geleneksel olarak ihtiyatlı olan bir ülke için şok edici bir rakam. Bayan Marin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden ve Vladmir Putin’e yönelik sert eleştirilerinden sonra Finlandiya’yı NATO’ya sokmasıyla Avrupa’da kutlanıyor. Ancak Palonen’e göre Finliler, Nato’ya katılımı Bayan Marin’e değil, başka bir partiden olan Finlandiya cumhurbaşkanına bağlıyor.

Palonen, “Herhangi bir ülkede olduğu gibi, kendi ülkelerinde de popüler olanlar, yurtdışında en çok övülen liderler değil, Tony Blair’e bakın” dedi.

Ulusal Koalisyon Partisi ve Finliler bir koalisyon kurabilirken, Bayan Marin’in Bayan Purra’nın hükümetinin bir parçası olma şansı yok. İki Sağcı parti arasındaki koalisyon görüşmeleri seçimden sonra başarısız olursa, Bayan Marin Ulusal Koalisyon Partisi ile büyük bir koalisyon kurabilir, ancak bu yine de Başbakan olarak istifa etmesi anlamına gelir.

Parti Finlandiya’da bitebilir gibi göründüğüne göre Sanna Marin’i sırada ne var?

Avrupa Solu’nun yıldızının olası bir Spitzenkandidat, pan-AB sosyalistlerinin önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Avrupa Komisyonu’nun bir sonraki başkanı olması için önde gelen bir aday olduğu bilgisi verildi. Eleştirmenlerine göre, “parti kapısı”, yalnızca Bayan Marin’in, 2019’da selefinin istifasının ardından üstlendiği bir rol olan Finlandiya başbakanı olacak kadar ciddi olmadığını doğruladı.

Bayan Marin pişmanlık duymuyordu. Şubat ayında seçmenlere “isterlerse” onu görevden atabileceklerini söyledi. Hayatımı yaşıyorum ve hala dans ediyorum, ara sıra içki içiyorum, arkadaşlarımla buluşuyorum ve yaşım için normal olan her türlü şeyi yapıyorum” dedi. “Cinsiyetçilik veya kadın düşmanlığına bu alanı vermemiz gerektiğini düşünmüyorum. Bence hepimiz kendimiz olmalıyız ve insanlar oy kullanabilir” dedi.

Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir