İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Türkiye Erken Emekli Oyu Taahhüdü İçin 13 Milyar Dolar Ayıracak

Türkiye Erken Emekli Oyu Taahhüdü İçin 13 Milyar Dolar Ayıracak

Emekli İkramiyeleri-Yeni Torba Yasası

Türkiye Erken Emekli Oyu Taahhüdü İçin 13 Milyar Dolar Ayıracak

Türkiye Erken Emekli Oyu Taahhüdü İçin 13 Milyar Dolar Ayıracak

Türkiye hükümeti, önemli bir seçim taahhüdünde milyonlarca vatandaşa erken emeklilik sağlamak için yılda en az 13 milyar dolar ayırmak istiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın planı, 2023’teki genel seçimlere hazırlanırken daha önce duyurulmuştu, ancak tüm kapsam ve maliyet tartışılıyor.

Bloomberg’e konuşan üst düzey bir yetkili, hesaplamalar kamuya açık olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla yaptığı açıklamada, hükümetin şimdi ilk yıl yaklaşık 250 milyar liraya (13,4 milyar dolar) mal olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Yetkili, plandan yararlanan çalışan sayısının beş milyona çıkmasının beklendiği için miktarın önümüzdeki yıllarda artması muhtemel olduğunu söyledi.

Hükümet ayrıca, etkilenen işçilere kıdem tazminatı ödemek zorunda kalacak olan işverenlere bir “kurtarma paketi” sunmayı planlıyor. Türkiye’nin genel 2023 bütçesi 4.47 trilyon liralık harcama öngörüyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Erdoğan Çarşamba günü, gerekli çalışma koşullarını yerine getirmeleri halinde yaşlarına bakılmaksızın yaklaşık 2,3 milyon çalışana erken emeklilik verileceğini söyledi. Bunlar, Eylül 1999‘a kadar sosyal sigorta sistemine kaydolmak ve gerekli çalışma günlerini tamamlamaktır.

Türkiye seçimlere hazırlanırken, Erdoğan asgari ücreti %50’nin üzerinde artırmak ve devlet destekli ucuz krediler sağlamak da dahil olmak üzere kamu harcamalarını hızlandırıyor

Merkez Bankası eski başekonomisti ve Ankara’daki Bilkent Üniversitesi’nde profesör olan Hakan Kara, “Erken emeklilik kararı, son yıllarda alınan kararlar arasında bütçeye en kalıcı yükü getiren karar oldu” dedi. Bunun ülke risk primine ve enflasyona olumsuz etkisi olacak” dedi.

Türkiye’nin yıllık enflasyonu, büyük ölçüde merkez bankasının aşırı gevşek para politikasından kaynaklanan, merkez bankasının resmi hedefi olan %5’in 17 katı. Erdoğan’ın rehberliğinde banka, enflasyon yükselirken bile bu yıl borçlanma maliyetlerini 500 baz puan düşürdü. Yetkililer şimdi enflasyonun yılı %65 civarında bitirmesini bekliyorlar.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir