Haber

Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro, Rakibi Silva’nın Göreve Başlamasından Önce Ülkeden Ayrıldı

Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro, Rakibi Silva’nın Göreve Başlamasından Önce Ülkeden Ayrıldı

Brezilya Başkanı Jair Bolsonaro, Rakibi Silva’nın Göreve Başlamasından Önce Ülkeden Ayrıldı

Giden Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, şiddetli solcu rakibi Luiz Inacio Lula da Silva‘nın göreve başlamasına iki günden az bir süre kala destekçilerine göz yaşartıcı bir mesaj verdikten sonra Cuma günü Florida‘ya indi.

Uçuş takip sitesi FlightAware, resmi bir Brezilya uçağının Cuma günü geç saatlerde Orlando, Florida’ya indiğini gösterdi. Bolsonaro’nun varış yeri resmi olarak teyit edilmemiş olsa da, güvenlik personeli zaten Florida’daydı.

Bolsonaro’nun Brezilya’dan ayrılışı, Pazar günkü göreve başlama töreninde cumhurbaşkanlığı kuşağını Brezilya’nın demokratik geleneğinden koparak Lula’ya teslim etmeyeceğini defalarca söylemesinin ardından geldi. Ayrıca, Lula göreve geldiğinde başkanlık dokunulmazlığı sona ereceği için Brezilya’da kalması nedeniyle yasal risklerle karşı karşıya kalabilir.

Ayrılışı, cuma günü erken saatlerde sosyal medyada yaptığı duygusal bir son konuşmanın ardından geldi. Görevde geçirdiği zamanın önemli anlarını gözden geçirdi, mirasını savunmaya çalıştı ve takipçilerini Lula’ya karşı mücadeleye devam etmeleri için ilham vermeye çalıştı.

Basın ofisi, Bolsonaro’nun ülkeyi terk etmesinden sonra Başkan Yardımcısı Hamilton Mourao’nun artık başkan vekili olduğunu söyledi. Ancak bir sözcü, Mourao’nun cumhurbaşkanlığı kuşağını Lula’ya devretmeyeceğini belirterek, tören devrini kimin yapacağı konusunda şüpheler uyandırdı.

Başkanlık uçağı, yerel saatle 14.00’ten kısa bir süre sonra Brasilia’dan ayrıldı. Bolsonaro, günün erken saatlerinde CNN Brasil tarafından aktarıldığına göre, “Uçuyorum, yakında döneceğim.” Basın ofisi yorum talebine yanıt vermedi. ABD Dışişleri Bakanlığı yorum talebine yanıt vermedi. Brezilya’daki ABD büyükelçiliği, Bolsonaro’nun Brezilya cumhurbaşkanlığının ofisine yaptığı ziyaretle ilgili soruları yönlendirdi.

SON SÖZLER

Bolsonaro’nun görevi bırakması, Brezilya’nın bir nesildeki en kaygı verici seçimlerini kaybetmesinin ardından haftalarca süren sessizliğin ardından geldi.

Bolsonaro’nun bazı destekçileri, Lula’nın Ekim seçimlerinin çalındığına dair temelsiz iddialarına inanarak, Lula’nın zaferini kabul etmeyi reddettiler. Bu, geçen hafta isyanlar ve engellenen bir bomba planıyla başkent Brasilia’da gergin bir atmosfere katkıda bulundu.

Bolsonaro, sosyal medya hesabında bomba planını hiçbir gerekçesi olmayan bir “terör eylemi” olarak nitelendirdi. Bombayı yaptığını itiraf eden ve polise Bolsonaro’nun silahlanma çağrısının kendisine bir silah ve patlayıcı cephaneliği inşa etmesi için ilham verdiğini söyleyen George Washington Sousa’dan uzaklaşmaya çalıştı.

Başkan, “Adamın hiçbir vatandaş tarafından paylaşılmayan fikirleri vardı ama şimdi onu ‘Bolsonarista’ olarak sınıflandırıyorlar” dedi. Yine de Bolsonaro, ülke genelinde ordu kışlalarının dışında kamp kuran protestoculara da övgüde bulundu ve orduyu darbe yapmaya çağırdı.

“Kimseyi yüzleşmeye teşvik etmedim” dedi ve destekçilerinin yalnızca “özgürlük” aradıklarını da sözlerine ekledi. Protestoların hiçbir liderlik veya koordinasyon olmadan “kendiliğinden” olduğunu söyledi.

Bolsonaro’nun hızlı gidişi, seçim sonrası sessizliği nedeniyle itibarının sarsıldığı sağdaki birçok kişi için bir hayal kırıklığı oldu. Bir Reuters tanığına göre, yaşadığı cumhurbaşkanlığı konutu Alvorada Sarayı’nın girişindeki inatçı destekçilerinden bazıları, konuşması sırasında onu “korkak” olarak nitelendirdi. Diğerleri onun ayrılışıyla terk edilmiş hissetti. 57 yaşındaki dul Deise Casela, Bolsonaro’nun konuttan ayrılmasının ardından indirilen Brezilya bayrağına dokunarak, “Erkek arkadaşım beni terk etmiş gibi hissediyorum” dedi. “Yine yas tutuyorum.”

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir