İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Kripto Kralı Sam Bankman-Fried Bir Gecede Servetinin Yüzde 94’ünü Kaybetti

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried Bir Gecede Servetinin Yüzde 94’ünü Kaybetti

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried Bir Gecede Servetinin Yüzde 94’ünü Kaybetti

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried Bir Gecede Servetinin Yüzde 94’ünü Kaybetti

Bloomberg, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in Salı günü net değerinin %94’ünü kaybettiğini bildirdi. Bu, bir milyarderin servetindeki toplam net değerine kıyasla tek günlük en büyük düşüşü işaret ediyor. Bloomberg şimdi Bankman-Fried’in en büyük iki varlığının her birine 1 dolar değer biçiyor.

Bu hafta başında 16 milyar dolar değerinde olan FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Salı günü servetinin %94 oranında düşüşle 1 milyar dolara düştüğünü gördü. Bloomberg’e göre bu, bir milyarderin tek bir günde yaşadığı en büyük servet çöküşüne işaret ediyor.

Salı günü, 30 yaşındaki CEO, kripto borsası FTX’in ciddi bir likidite sıkışıklığını gidermek için rakip firma Binance’e satıldığını duyurdu. Bloomberg’in haberine göre, Bankman-Fried’in FTX’teki %53 hissesi 6,2 milyar dolar değerindeyken, servetinin 7,4 milyar doları da kripto ticaret evinden geldi.

Binance’in FTX’i satın almasıyla birlikte, Bloomberg’in varlık endeksi artık hem FTX’e hem de Alameda’ya 1 $ değerinde değer vererek Bankman-Fried’in en büyük varlıklarının algılanan değerini siliyor.

Bu büyüklükteki ani kayıplar dünyanın en zenginleri arasında yaygındır, ancak hiçbir zaman bir milyarder servetinin bu kadar büyük bir kısmıyla bir gün içinde yollarını ayırmamıştır.

Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg 3 Şubat’ta 29 milyar dolar kaybetti, ancak o gün net değerinin hala 84,3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu.

Kasım 2021’de Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter kullanıcılarına otomobil üreticisindeki hissesinin %10’unu satıp satmayacağını sorduğunda iki gün içinde 50 milyar dolar kaybetti – ancak hafta sonuna kadar dünyanın en zengin kişisi olmaya devam etti.

Benzer şekilde, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, eski karısı MacKenzie Scott ile boşanmasını halletmek için Amazon hisselerinin %25’inden vazgeçtiğinde servetinin bir gecede 36 milyar dolar düştüğünü görmesine rağmen 2019’da dünyanın en zengin ikinci adamı konumunu korudu.

Bankman-Fried’in yeni rekoruna yaklaşan bir milyarder, Mart 2021’de şirketi Archegos Capital Management kredilerini temerrüde düştükten sonra 20 milyar dolarlık servetinin tamamını iki gün içinde kaybeden tüccar Bill Hwang. Adalet Bakanlığı daha sonra Hwang’ı dolandırıcılık da dahil olmak üzere 11 suçla suçladı ve savcılar onu bankalardan daha fazla borç almak için portföyünü şişirmekle suçladı. O ve eski CFO’su suçlamaları reddetti.

Bankman-Fried’in kayıpları, bu yıl 600 milyar dolarlık yıkıcı bir kripto çöküşünün ardından geldi. FTX’i satın alan kripto borsası Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, Bloomberg Milyarder Endeksi’ne göre bu yıl servetinin 79,4 milyar dolarını kaybetti.

Kripto Kralı Sam Bankman-Fried Bir Gecede Servetinin Yüzde 94’ünü Kaybetti-Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir