Anasayfa » Haber » Donald Trump ve Müttefikleri 2025’te Gücü Nasıl Kullanmayı Planlıyor?

Donald Trump ve Müttefikleri 2025’te Gücü Nasıl Kullanmayı Planlıyor?

Donald Trump

Donald Trump ve Müttefikleri 2025’te Gücü Nasıl Kullanmayı Planlıyor?

Donald Trump ve Müttefikleri 2025’te Gücü Nasıl Kullanmayı Planlıyor?

Eski Başkan Donald Trump, 2024 başkanlık kampanyasının ilk mitinginde şunları söyledi: “Ben senin intikamınım.” Daha sonra Başkan Joe Biden ve ailesi başta olmak üzere siyasi rakiplerinin peşine düşmek için Adalet Bakanlığı’nı kullanacağına söz verdi.

Bu kamusal tehditlerin altında, Trump ve müttefiklerinin, Beyaz Saray’ı geri alması halinde Amerikan yönetiminin, demokrasinin, dış politikasının ve hukukun üstünlüğünün temel unsurlarını altüst edecek bir dizi planı var.

Bu temalardan bazıları Trump’ın görev süresinin son dönemine kadar uzanıyor. Bu aşamada, kilit danışmanları gücü nasıl daha etkili şekilde kullanacaklarını öğrenmişlerdi ve Trump, bazı dürtülerine direnen yetkilileri kovdu ve yerlerine sadık kişileri getirdi. Daha sonra 2020 seçimini kaybetti ve iktidardan uzaklaştırıldı.

Trump’ın danışmanları ve iyi finanse edilen gruplardan oluşan bir ağdaki müttefikleri, görevden ayrıldıktan sonra politikalar geliştirdiler, potansiyel personel listeleri oluşturdular ve yeni hukuki iskeleyi şekillendirmeye başladılar; 20 Ocak 2025’te başlamasını umdukları ikinci Trump başkanlığının temellerini attılar.

Belirsiz bir açıklamada, Trump’ın kampanyasındaki iki üst düzey yetkili, kampanya ekibini Trump’ın dış müttefikleri tarafından geliştirilen bazı planlardan, yani kendisiyle doğrudan temas halinde olan eski Trump yönetimi yetkililerinin liderliğindeki gruplardan uzaklaştırmaya çalıştı. Açıklamada, kampanyanın personeli ve politika niyetleri hakkındaki haberlerin “tamamen spekülatif ve teorik” olduğu belirtildi.

Burada açıklanan planlar genel olarak Trump’ın kampanya sürecinde yaptığı duyurulardan, kampanya web sitesinde yer alan bilgilerden ve kampanyanın talebi üzerine The New York Times’a konuşan biri de dahil olmak üzere Trump danışmanlarıyla yapılan röportajlardan kaynaklanıyor.

Trump, siyasi rakiplerinden intikam almak için Adalet Bakanlığı’nı kullanmak istiyor

Trump, bir dönem daha kazanırsa, rakiplerinin soruşturulması ve suçlarla itham edilmesi için Adalet Bakanlığı‘nı kullanacağını söyledi; buna Haziran ayında Biden ve ailesinin “peşinden gidecek gerçek bir özel savcı” atayacağını söylemesi de dahil. Daha sonra Univision’la yaptığı bir röportajda, eğer biri ona siyasi olarak meydan okursa, o kişiyi suçlayabileceğini açıkladı.

Trump’ın müttefikleri aynı zamanda Watergate sonrası Adalet Bakanlığı soruşturmalarının Beyaz Saray’ın siyasi yönetiminden bağımsız olması normunu bir kenara atacak entelektüel bir plan geliştiriyorlar.

Böyle bir hamlenin habercisi olan Trump, 2016’daki kampanyasında rakibi Hillary Rodham Clinton’ı özel e-posta sunucusu kullanımı nedeniyle “hapsetmeye” söz vererek zaten normları ihlal etmişti. Başkan olduğu dönemde yardımcılarına defalarca, eski FBI direktörü James Comey gibi görevden aldığı yetkililer de dahil olmak üzere, Adalet Bakanlığı’ndan siyasi düşmanlarını suçlamasını istediğini söyledi. Adalet Bakanlığı bu tür çeşitli soruşturmalar açtı ancak suçlamalarda bulunmadı; bu Trump’ı çileden çıkardı ve 2020’de başsavcı Bill Barr ile ayrılığa yol açtı.

Donald Trump ve Müttefikleri Göçmenlere karşı aşırı bir baskı uygulamayı planlıyor

Trump, modern Amerikan tarihinde görülmemiş ölçekte göçe yönelik bir saldırı planlıyor. ABD’ye yasa dışı yollardan giren milyonlarca göçmen, buraya yerleştikten yıllar sonra, hatta on yıllar sonra ülkeden men edilecek veya yerinden edilecek.

Diğer federal kolluk kuvvetlerinden, eyalet polisinden ve Ulusal Muhafızlardan yeniden atanan ajanlar tarafından desteklenen Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza yetkilileri, her yıl milyonlarca insanı sınır dışı etmeyi amaçlayan kapsamlı baskınlar gerçekleştirecekti. Tutukluların tutulacağı geniş kampların inşası için askeri fonlar kullanılacak. Sınıra gelen insanların sığınma taleplerini durdurmak için bir halk sağlığı acil durum yasasına başvurulacak. Ve hükümet, ABD topraklarında doğan ve yasal statüsü olmayan ebeveynlere verilen doğum hakkı olan vatandaşlığı sona erdirmeye çalışacak.

Trump’ın ABD askeri gücünü evine daha yakın yerlerde kullanma planları var

Trump, görevdeyken, Meksika’daki uyuşturucu kartellerine saldırmak için ordunun kullanılması konusunu düşündü; bu, Meksika’nın rızası olmadığı sürece uluslararası hukuku ihlal edecek bir fikirdi. Bu fikir daha sonra Cumhuriyetçilerden daha geniş bir destek aldı ve Trump, Oval Ofis’e dönerse bu fikri gerçeğe dönüştürmeyi planlıyor.

Posse Comitatus Yasası genel olarak federal birliklerin yerel kolluk kuvvetleri amacıyla kullanılmasını yasadışı hale getirirken, Ayaklanma Yasası adı verilen başka bir yasa bir istisna oluşturuyor. Trump, 2020’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından protestocuları bastırmak için asker kullanmak amacıyla Ayaklanma Yasasını devreye sokmak istedi ancak engellendi ve bu fikir danışmanları arasında göze çarpıyor. Baş göçmen danışmanı, diğer şeylerin yanı sıra, ABD’ye yasa dışı yollardan giren göçmenleri durdurmak ve gözaltına almak için askerlerin kullanılması amacıyla güney sınırındaki Ayaklanma Yasasını devreye sokacaklarını söyledi.

Donald Trump ve Müttefikleri federal bürokrasi ve işgücü üzerinde daha fazla kontrol istiyor

Trump ve destekçileri, Beyaz Saray’daki tüm hükümet mekanizması üzerinde daha fazla kontrol merkezileştirerek, başkanın federal kurumlar üzerindeki gücünü artırmak istiyor.

Başkanın tüm federal bürokrasiyi doğrudan yönetebileceğini ve Kongre’nin bağımsız karar alma yetkisi oluşturmasının anayasaya aykırı olduğunu söyleyen üniter yürütme teorisinin maksimalist bir versiyonunu benimsediler.

Bu planın bir parçası olarak Trump, başkanlığının sona ermesinden itibaren, kariyerdeki hükümet çalışanlarını koruyan kamu hizmeti kurallarını değiştirme çabasını yeniden canlandırmayı, böylece on binlerce federal işçiyi işten çıkarmasını ve yerlerine sadık kişileri getirmeyi planlıyor. Kongre’nin böyle bir değişikliği engelleyecek bir yasa çıkaramamasının ardından Biden yönetimi, esasen federal işgücünü Trump’tan koruyacak bir düzenleme geliştiriyor. Ancak bu yalnızca bir yürütme eylemi olduğundan, bir sonraki Cumhuriyetçi başkan bunu aynı şekilde geri alabilir.

Trump’ın müttefikleri onu dizginleyemeyecek avukatlar istiyor

Siyasi olarak atanan avukatlar bazen Trump’ın ve üst düzey danışmanlarının fikirlerine yasal itirazlarda bulunarak Trump’ın arzularını boşa çıkarıyordu. Bu dinamik, sağda sessiz bir bölünmeye yol açtı; Trump’a sadık olanlar, tipik Federalist Toplum avukatını (esasen ana akım Cumhuriyetçi muhafazakar) küçümsemeye başladı.

Potansiyel yeni bir dönemde, Trump’ın müttefikleri, çekişmeli eylemleri onaylama olasılığı daha yüksek olacak daha agresif ve ideolojik olarak uyumlu yasal bekçileri sistematik olarak yerleştirmeyi planlıyor. Trump ve 2024 kampanyası, New York Times’ta, çoğu ilk döneminde gündeme getirilen çeşitli savaş, gizlilik ve kolluk kuvvetleri konularında yetkilerine (eğer varsa) ne tür sınırlar tanıyacağına ilişkin bir dizi ayrıntılı soruyu yanıtlamayı reddetti. 2024 başkan adayı anketi.

Donald Trump ve Müttefikleri 2025’te Gücü Nasıl Kullanmayı Planlıyor?-Kaynak: nytimes

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir