Anasayfa » Haber » Göçmen Karşıtı Duygu, Türkiye Seçimleri Öncesinde Erdoğan’ı Devirmekle Tehdit Ediyor

Göçmen Karşıtı Duygu, Türkiye Seçimleri Öncesinde Erdoğan’ı Devirmekle Tehdit Ediyor

Göçmen Karşıtı Duygu Kemal Kılıçdaroğlu

Göçmen Karşıtı Duygu, Türkiye Seçimleri Öncesinde Erdoğan’ı Devirmekle Tehdit Ediyor

Göçmen Karşıtı Duygu, Türkiye Seçimleri Öncesinde Erdoğan’ı Devirmekle Tehdit Ediyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın önündeki en büyük zorluk, şu anda birinci olduğu Mayıs ayındaki zorlu çekişmeli seçimler öncesinde mültecileri sınır dışı etme taahhüdü için kampanya yürütüyor.

Merkez sol Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 74 yaşındaki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu hafta Hatay’da meydana gelen depremde Suriye sınırını ziyaret ederek, seçilmesi halinde mültecileri iki yıl içinde evlerine göndereceğini söyledi.

“Cumhurbaşkanlığımın iki önemli hedefi var: Birincisi Suriyelileri vatanlarına geri göndermek. İkincisi, İran üzerinden yasa dışı yollardan gelenleri İran’a geri göndermek” dedi. Sokaklarımızı, mahallelerimizi sahiplerine teslim etmeliyiz. Ancak milletimizi ırkçılıkla damgalamamak için bunu hassasiyetle yapmak zorundayız. Üzerinde çalışıyoruz” diye ekledi.

14 Mayıs seçimleri öncesinde kampanya kızışırken, destekçileri arasında “Kemal Gandhi” olarak tanınan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı ve partisi Adalet ve Kalkınma Partisi’ni uzun süredir destekleyen milliyetçi tabandan oy oyunu oynamaya başladı.

Göç meselesine yönelik kızgınlık yıllardır artıyor. Kamuoyu yoklamaları düzenli olarak göçü ulusun karşı karşıya olduğu en acil sorunlar arasında gösteriyor.

Ancak milyonlarca Suriyeli mültecinin Türkiye’ye gelmesine izin veren Erdoğan, öfkeyi bastırmak için mücadele etti. Hükümeti, göçmenleri savunmak ve görünürlüklerini sınırlamak için yeni düzenlemeler yapmak arasında gidip geldi.

Geçen yıl, bir milyon Suriyeliyi evlerine gönderme sözü verdi; bu, uygulanamaz ve yasa dışı olarak görülen ve kendisini eleştirenlerin daha fazla eylem çağrılarını susturmak için çok az şey yapan bir politika. Ocak ayında, şimdiye kadar yaklaşık 550.000 mültecinin güvenli kabul edilen bölgelere geri gönderildiğini söyledi.

Şimdi, cumhurbaşkanlığı hesaplaşmasına iki ay kala, anketler Kılıçdaroğlu’nun yüzde 56’ya yüzde 44 oranında Erdoğan’ın önünde olduğunu gösteriyor.

Türkiye, geçen ayki yıkıcı depremin ardından milyarlarca dolarlık bir yeniden yapılanma tasarısıyla daha da kötüleşen, kontrolden çıkmış enflasyon, artan borç ve çöken para biriminden oluşan artan bir ekonomik krizle karşı karşıyayken, Türk lider, 20 yıldır liderliğini yaptığı ülkenin sorumluluğunu sürdürmek için zorlu bir savaşla karşı karşıya.

Ancak parçalanmış bir muhalefet, ezilmiş bağımsız medya ve yargı ile devletin organları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıkı denetimi altındayken, seçimin sonucu belirlenmekten çok uzak

Bay Kılıçdaroğlu, yolsuzluğa karşı mücadele eden, sakin ve güvenilir bir kişilik geliştiren ve destekçilerinden Mahatma Gandhi ile olumlu karşılaştırmalar yapan bir ekonomist ve eski bürokrat. Geçmişte sistematik ayrımcılığa maruz kalan dini bir azınlık olan Alevi.

Ancak bazıları, 69 yaşında Türk siyasetine onlarca yıldır hakim olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alt edecek karizmaya sahip olup olmadığını sorguladı.

Buna göre Bay Kılıçdaroğlu, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü güçlendirme çağrısında bulunarak seçmenin olası her kesimini hedef alıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın altında iktidarın merkezileştirilmesine karşı kampanya yürütüyor.

Ancak Türkiye’nin 85 milyonluk güçlü nüfusunun büyük bir kısmı ekonomik baskı altındayken, Kılıçdaroğlu 3,6 milyon kayıtlı Suriyeli mülteciyi ve diğer ülkelerden gelen 320.000 mülteciyi evlerine dönmeye çağırmanın da popüler bir politika olabileceğini umuyor.

Bizim için mesele çok basit: Sınır güvenliği ulusal güvenliktir. Sınır güvenliği, egemen bir ulusun en temel ve gerekli sorumluluğudur. Kılıçdaroğlu, “Sınırlarını koruyamayanlar egemen olamaz” dedi.

“Kısacası iki yıl sonra Suriyeli misafirlerimizle vedalaşacağız. Başkanlığımın ilk haftasında sınırı her türlü kaçak geçişe kapatacağım” dedi.

Göçmen Karşıtı Duygu, Türkiye Seçimleri Öncesinde Erdoğan’ı Devirmekle Tehdit Ediyor-Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir