Apple, iPhone Kullanıcılarını iOS 17.5’e Güncellemeye Çağırıyor; Bunlar Mevcut Yeni Özellikler

Apple, iPhone Kullanıcılarını iOS 17.5’e Güncellemeye Çağırıyor; Bunlar Mevcut Yeni Özellikler

Apple, iPhone Kullanıcılarını iOS 17.5’e Güncellemeye Çağırıyor; Bunlar Mevcut Yeni Özellikler

iPhone’unuzda güncellemeye basmanın zamanı geldi.

Apple cihazlarındaki hayati öneme sahip yeni bir yazılım güncellemesi, teknolojiyi güvenlik ihlallerinden koruyor ve kullanıcıların yararlanabileceği bir dizi yeni özellik sunuyor.

Pazartesi günü piyasaya sürülen iOS 17.5, Apple News, Podcast’ler ve bildirimlerde güvenlik yamaları ve çok sayıda özelliğin yanı sıra cihazın ayarlarındaki yeni işlevleri de uyguluyor.

Yeni güncelleme, iPhone XS ve sonraki modelleri için tüketicilere “Onarım Durumu” modunu açma seçeneği sunuyor; bu, ” Çalıntı Cihaz Koruması ” nı etkinleştirenler için kullanışlıdır . “Bul”u kapatmak gibi önemli hesap veya telefon ayarlarını değiştirmeden önce bir saatlik gecikme uygular.

“Onarım Durumu” modunda, kullanıcılar servis için Genius Bar’a gittiklerinde “Bul”u gecikmeden kapatabilirler. CNET’e göre Apple teknolojisi, “Onarım Durumu” etkinken hizmete devam etmeden önce cihazın sahibi olduğunuzdan emin olacak.

Ayrıca Apple News Plus aboneleri, telefonlarına hikayeler, bulmacalar ve sesli makaleler indirerek Quartiles adlı yeni bir oyuna, oyun skorlarının lider tablosu paylaşımına ve çevrimdışı haberleri okuma olanağına erişim kazanıyor.

Podcast widget’ı, oynatılan podcast’in kapak resmine göre de renk değiştirecek ve yakın zamanda dinlenen podcast’ler artık Spotlight Arama önerilerinde görünecek. Kitaplar uygulamasında, günde bir dakikadan 24 saate kadar değişen okuma hedefleri oluşturma yeteneğinin yanı sıra, kullanıcının günde kaç dakika okumaya harcadığını sayan bir sayaç özelliği de bulunmaktadır.

iOS 17.5, yeni “Pride” duvar kağıtlarına ek olarak, bilinmeyen ve istenmeyen üçüncü taraf takip cihazlarını tespit etme ve bildirim alma yeteneği olan “Platformlar Arası Takip Tespiti” özelliğini de sunuyor. Eklenen koruma katmanı, kötü niyetli aktörlerin insanları takip etmek için AirTags gibi cihazları kullandığı bir dizi tehlikeli takip olayının ardından geldi .

Ve bu özelliklerin hiçbiri o kadar da çekici değilse, iOS 17.5 ayrıca bilgisayar korsanlarının değerli kişisel verilerinize erişim sağlamak için kullanılabilecek bir dizi güvenlik açığını da düzeltir .

Apple’a göre şirket “soruşturma tamamlanana ve yamalar veya sürümler mevcut olana kadar güvenlik sorunlarını açıklamıyor, tartışmıyor veya onaylamıyor” ve bu güncelleme 15 güvenlik kusurunu düzeltiyor.

Sonoma, Ventura ve Monterey işletim sistemleri için iPadOS, watchOS ve macOS için de yazılım güncellemeleri yayınlayan Apple’ın da önümüzdeki haftalarda merakla beklenen iOS 18’i piyasaya sürmesi planlanıyor . En önemlisi, yazılımın büyük dil modelleri (LLMS) gibi yapay zekayı ve iWork adı verilen üretken yapay zeka teknolojisini kullandığı söyleniyor.

Ancak güncelleme yalnızca daha yeni iPhone’larda çalışacak; iPhone 8 Plus veya üstünü ve bazı iPhone SE modellerini kullanan herkes geride kalacak. Bu cihazlar aynı zamanda gelecekteki iOS güncellemeleri için de uygun olmayacaktır.

Kaynak: nypost.com

Yorum yapın