Enflasyon Sepeti

Fed, Amerikalıların Yüksek Enflasyona Alışmasından Korkuyor? Amerika’da Enflasyon Yüzde 3,2!

Ekonomi ve Para Haber

Fed, Amerikalıların Yüksek Enflasyona Alışmasından Korkuyor? Amerika’da Enflasyon Yüzde 3,2!

Fed, Amerikalıların Yüksek Enflasyona Alışmasından Korkuyor?

Federal Reserve için endişe verici bir işaret ortaya çıkmaya başlıyor.

Fed, aşırı sıcak tüketici talebinin fiyatlar üzerinde bir miktar yukarı yönlü baskı yaratması ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlerin petrol fiyatları üzerindeki olası etkileri gibi enflasyonu kontrol altına alma işini daha da zorlaştırabilecek çeşitli riskleri yakından izliyor.

Ancak ABD merkez bankası aynı zamanda Amerikalıların hâlâ enflasyonun eninde sonunda normale döneceğine inanıp inanmadıklarına da dikkat ediyor. Bu inanç aşınıyor gibi görünüyor.

Michigan Üniversitesi’nin Cuma günü yayınlanan son tüketici anketi, Amerikalıların uzun vadeli enflasyon beklentilerinin bu ay 2011’den bu yana en yüksek seviye olan %3,2’ye yükseldiğini gösterdi.

Ve Fed’in enflasyonu %2 hedefine döndürmesi ne kadar uzun sürerse bu algılar kötüleşmeye devam edebilir. Fed yetkilileri, Eylül ayında açıklanan son ekonomik tahminlerine göre enflasyonun 2026 yılına kadar %2’ye ulaşmasını beklemiyor.

Fed’i yerinden oynatacak bir şey varsa o da enflasyon beklentilerinin kötüleşmesidir.

Atlanta, “Tüketicilerin veya işletmelerin gerçekten uzun vadeli enflasyon seviyesinin yükseldiğini hissetmeye başladığını görürsek, eğer beklentileri buysa, harekete geçmeliyiz ve bunu kontrol altına almalıyız” dedi. Fed Başkanı Raphael Bostic bu ayın başlarında Bloomberg’e söyledi.

Eğer Amerikalılar enflasyonun normale dönebileceğine dair inancını kaybederse, bu Fed’in para politikasını daha da sıkılaştırmasına yol açabilir – ya faiz oranlarını yükselterek ya da beklenenden çok daha uzun süre yüksek tutarak.

Fed’in gösterge borç verme faiz oranı şu anda 22 yılın en yüksek seviyesinde ve yatırımcılar zaten merkez bankasının faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağını bekliyor.

Wilmington Trust Investment Advisors’ın baş ekonomisti Luke Tilley CNN’e şöyle konuştu: “Fed’de altı yıl çalıştım ve enflasyon beklentileri yükselirse ve kontrol altında değilse Fed kesinlikle harekete geçecektir.”

“Geceleri uyumakta zorluk yaşamalarına neden olan tek şey bu. Durgunluklar gelip geçtiği için uykularını kaybetmiyorlar, ancak uzun vadeli enflasyon beklentilerinin yükselişi yüzünden uykularını kaybediyorlar” dedi.

Enflasyon beklentilerinin kötüleşmeye devam edip etmeyeceği belli değil ve Fed, yalnızca Michigan Üniversitesi’nin anketlerine değil, geniş bir yelpazedeki anketlere bakıyor. Ancak üniversitenin anketi yatırımcılar ve ekonomistler tarafından en yakından izlenenlerden biri.

Fed özellikle uzun vadeli enflasyon beklentilerine odaklanıyor ve Fed Başkanı Jerome Powell, yetkililerin para politikasını belirledikten sonra (yılda sekiz kez oluyor) her basın toplantısında Amerikalıların enflasyon algılarından bahsetmeyi önemsiyor.

Yetkililerin faiz oranlarının sabit tutulması yönünde oy kullanmasının ardından bu ayın başlarında yaptığı son toplantı sonrası basın toplantısında Powell, “uzun vadeli enflasyon beklentileri sağlam bir şekilde sabitlenmiş gibi görünüyor” dedi.

Ancak zaman işliyor, enflasyon hala %2’nin oldukça üzerinde ve bazı ekonomistler Fed’in enflasyonla mücadelesinin son aşamasının en zoru olabileceğine inanıyor.

Fed Başkan Yardımcısı Michelle Bowman, “Gelecek veriler enflasyondaki ilerlemenin durduğunu veya enflasyonu zamanında %2’ye düşürmek için yetersiz olduğunu gösterirse, gelecekteki bir toplantıda federal fon oranının artırılmasını desteklemeye istekli olmaya devam edeceğim” dedi. Geçen hafta Palm Beach, Florida’da düzenlenen New York Bankacılar Birliği forumunda çoğu şahin yetkili bunu söyledi.

Buradaki anahtar kelime “zamanında”.

Yapışkan enflasyon muhtemelen enflasyon beklentilerinin “bağlantısını çözebilir” veya Amerikalıların enflasyon algısında tutarlı bir bozulmaya yol açabilir. Ancak sürekli yüksek enflasyonun buna neden olmasının ne kadar süreceği belli değil.

Tilley, enflasyonun 2026’ya kadar yüzde 2’ye ulaşmamasını beklerken “Fed’in çok kötümser davrandığını” söyledi.

Günün sonunda, Fed’in enflasyon canavarının bir gün ortadan kalkacağına dair güvenini koruması gerekiyor ve New York Fed’e göre enflasyonun geçen yılki istikrarlı yavaşlaması şu ana kadar bu konuda yardımcı oldu.

Bankanın tüketicilerin enflasyona ilişkin bakış açıları üzerine yakın zamanda yaptığı bir analiz şunu gösterdi: “Bugün tüketiciler, Merkez Bankası’nın politikalarını enflasyonda yakın zamandaki ve gelecekte beklenen düşüşün ardındaki en önemli faktör olarak kabul edecek kadar bilgi sahibi.”

Fed’in belki de tarihi enflasyon mücadelesinde ilerleme kaydettiğini kanıtlamaya devam etmesi gerekiyor.

MetLife Yatırım Yönetimi baş pazar stratejisti Drew Matus, CNN’e şunları söyledi: “Bence %2 sadece bir rakam çünkü yolculuk bitmeden nereye vardıklarından ziyade seyahatin yönü daha anlamlıdır.” “Fed gerçekten insanların enflasyonun sonsuza kadar %4’te kalacağını beklememelerini istiyor.”

Peki enflasyon beklentilerini bu kadar uzun süre kontrol altında tutan şey neydi? Matus bunun sadece nostalji olabileceğini söyledi.

“İnsanlar geleceğin eski güzel geçmiş gibi olacağına inanmak istiyor çünkü bu beynin kendi kendine halledebileceği bir şey” dedi. “İşlerin daha uygun fiyatlı olduğu ve Fed’in asıl dikkat etmesi gereken şeyin şu anda enflasyona yönelik bir şok riski olduğu zamanlardaki anılarını gerçekleştirmeye çalışıyorlar.”

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir