İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » BlackRock’un Tahvil Şefine Göre Fed Neden Enflasyonu Dizginlemek İçin Faiz Oranlarını Düşürmek İsteyebilir?

BlackRock’un Tahvil Şefine Göre Fed Neden Enflasyonu Dizginlemek İçin Faiz Oranlarını Düşürmek İsteyebilir?

Fed'den Powell, Bilanço Özeti

BlackRock’un Tahvil Şefine Göre Fed Neden Enflasyonu Dizginlemek İçin Faiz Oranlarını Düşürmek İsteyebilir?

BlackRock’un Tahvil Şefine Göre Fed Neden Enflasyonu Dizginlemek İçin Faiz Oranlarını Düşürmek İsteyebilir?

  • BlackRock’tan Rick Rieder’a göre Fed’in faiz oranlarını düşürme konusunda güçlü bir argümanı var.
  • Tahvil şefi, ekonominin net alacaklı konumuna geçmesi nedeniyle yüksek oranların enflasyonu artırabileceğini söyledi.
  • Rieder, “Aslında faiz oranlarını düşürürseniz enflasyonu düşürürsünüz şeklinde bir argüman ortaya koyacağım” dedi.

Mantık dışı gelebilir ama Federal Rezerv enflasyonla mücadele için faiz oranlarını düşürmeli.

BlackRock tahvil şefi Rick Rieder, Bloomberg TV’ye verdiği röportajda Fed’in enflasyon düşmeden para politikasını gevşetmesi gerektiğini savundu.

Rieder, bunun kısmen, ekonomide borç alanlardan borç verenlere yapılan devasa para transferi sayesinde yüksek faiz oranlarının enflasyonu artırıyor olabileceğini söyledi.

Rieder, ekonomideki nakdin kamu sektöründen net alacaklı olan özel sektöre kaydığını söyledi. Bu, bu şirketlerin ve bu şirketlerdeki orta ve yüksek gelirli çalışanların, faiz ödemelerinden yararlandıkları gibi aslında yüksek faiz oranlarından da yararlandıkları anlamına geliyor.

Teorik olarak bu, orta ve yüksek gelirli tüketicilerin harcamalarını artırarak ekonomi genelinde fiyatları artırabilir.

Rieder, “Faiz oranlarını yükseltmenin gerçekte enflasyonu düşürdüğünden emin değilim. Aslında, eğer faiz oranlarını düşürürseniz aslında enflasyonu düşürürsünüz” şeklinde bir argüman ortaya koyacağım, dedi.

Wall Street’teki diğerleri, geleneksel inanca aykırı olmasına rağmen bu iddiayı öne sürdüler. JPMorgan stratejistleri geçtiğimiz günlerde yüksek faiz oranlarının barınma maliyetlerini yüksek tutmanın sorumlusu olabileceğini söyleyerek, son dönemde artan tüketici fiyat endeksi okumalarına büyük bir girdi sağlayan barınma enflasyonu üzerinde “anlamlı bir aşağı yönlü baskı” için faiz indirimlerinin gerekli olduğunu öne sürdü. aylar.

Rieder, enflasyonun zirve noktasından dramatik bir şekilde gerilemesinin, faiz indirimlerinin yapılmasının bir diğer nedeni olduğunu da sözlerine ekledi. Merkez bankacıları Mart 2022’den bu yana faiz oranlarını 525 baz puan artırdı ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi Mart ayında resmi %2 hedefine yakın %2,5 seviyesinde gerçekleşti.

Rieder, ekonominin de oldukça istikrarlı göründüğünü ve bunun Fed’in kısıtlayıcı politikasından vazgeçmesi için bir başka yeşil ışık olduğunu söyledi.

Ekonomiyle ilgili olarak “Fiyat istikrarlı olduğunuz, çok sayıda insanı istihdam ettiğiniz, işgücünü büyüttüğünüz ve büyüme tarafında biraz ılımlı olduğunuz sürece bu oldukça iyi” diye ekledi.

Ancak Fed yetkilileri, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağını ve piyasaların bu yıl faiz indirimi beklentilerini şimdiden geri çevirdiğini öne sürdü. CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar Aralık ayına kadar yalnızca bir ila üç faiz indirimi bekliyor ; bu rakam, yılın başında beklenen yedi rakamdan daha düşük.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir