Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed Başkanı Jerome Powell: ABD Enflasyonu Yeniden Düşüyor, Ancak Faiz Oranlarını Düşürmenin Zamanı Henüz Gelmedi

Fed Başkanı Jerome Powell: ABD Enflasyonu Yeniden Düşüyor, Ancak Faiz Oranlarını Düşürmenin Zamanı Henüz Gelmedi

Fed'den Powell, Bilanço Özeti

Fed Başkanı Jerome Powell: ABD Enflasyonu Yeniden Düşüyor, Ancak Faiz Oranlarını Düşürmenin Zamanı Henüz Gelmedi

Fed Başkanı Jerome Powell: ABD Enflasyonu Yeniden Düşüyor, Ancak Faiz Oranlarını Düşürmenin Zamanı Henüz Gelmedi

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’de enflasyonun bu yılın başlarında kaydedilen yüksek rakamların ardından yeniden yavaşladığını söyledi ve Fed’in faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla kanıta ihtiyaç duyulacağını sözlerine ekledi.

Powell, 2024’ün başındaki bazı ısrarlı yüksek enflasyon raporlarının ardından, Nisan ve Mayıs verilerinin “dezenflasyonist bir yola geri döndüğümüzü gösterdiğini” söyledi.

Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen Avrupa Merkez Bankası para politikası konferansında konuşan Powell, Fed yetkililerinin yüksek enflasyonu tamamen yendiklerinden emin olabilmeleri için yıllık fiyat artışının %2 hedeflerine doğru daha da yavaşlamasını istediklerini söyledi.

“Sadece gördüğümüz seviyelerin altta yatan enflasyonun gerçek bir okuması olduğunu anlamak istiyoruz” diye ekledi.

Powell ayrıca Fed’in Mart 2022’den Temmuz 2023’e kadar 11 kez yükselttiği ve şu anki %5,3 seviyesine çıkardığı kıyaslama faiz oranını ne zaman düşüreceğini tartarken ince bir çizgide yürüdüğünü kabul etti. Faiz artışları, tüketicilerin ve işletmelerin borçlanma ve harcamalarını yavaşlatarak kırk yılın en kötü enflasyon serisini dizginlemeyi amaçlıyordu. Enflasyon 2022’deki zirvesinden düştü ancak hala yüksek kalmaya devam ediyor.

Powell, Fed’in faiz oranlarını çok erken düşürmesi durumunda enflasyonun yeniden hızlanabileceği ve politika yapıcıları rotayı tersine çevirmeye ve cezalandırıcı faiz artırımları uygulamaya zorlayabileceği konusunda uyardı. Ancak Fed borçlanma maliyetlerini düşürmek için çok uzun süre beklerse, ekonomiyi potansiyel olarak bir durgunluğa neden olacak kadar zayıflatma riskiyle karşı karşıya kalır.

Powell, en büyük endişelerinin ne olduğuyla ilgili bir soruya yanıt olarak, “Bu kritik dönemde para politikasında doğru dengeyi sağlamak, gece yarısına kadar düşündüğüm şey” dedi.

Cuma günü hükümet, Fed’in tercih ettiği ölçüye göre tüketici fiyatlarının Nisan’dan Mayıs’a değişmediğini bildirdi . Bu, dört yıldan uzun süredir görülen en ılımlı okuma. Hükümet, ayrıca bir yıl öncesine kıyasla enflasyonun Nisan ayındaki %2,7’den Mayıs ayında sadece %2,6’ya düştüğünü söyledi.

Değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç, “çekirdek” fiyatlar da Nisan’dan Mayıs’a zar zor yükseldi. Yıllık bazda, çekirdek enflasyon Nisan ayındaki %2,8’den %2,6’ya düştü. En son enflasyon rakamları bu yılın başlarından itibaren keskin bir iyileşme gösterdi.

Salı günü yaptığı açıklamada Powell, ABD ekonomisinin ve iş piyasasının temelde sağlıklı kaldığını, bunun da Fed’in faiz indirimlerinin ne zaman uygun olduğuna karar vermek için zaman ayırabileceği anlamına geldiğini söyledi. Çoğu ekonomist, Fed’in ilk faiz indiriminin Eylül ayında gerçekleşeceğini ve yıl sonuna kadar başka bir indirimin daha yapılmasının mümkün olabileceğini düşünüyor.

Fed Başkanı ayrıca iş piyasasının “uygun şekilde sakinleştiğini” söyledi; bu muhtemelen hızlı ücret artışları yoluyla enflasyonist baskıların artmayacağı anlamına geliyor.

Powell, iş piyasası hakkında “Isınıyormuş veya enflasyon için ileride büyük bir sorun teşkil ediyormuş gibi görünmüyor” dedi. “Tam da istediğiniz şeyi yapıyor gibi görünüyor, yani zamanla soğuyor.”

Powell, faiz indirimi için herhangi bir zaman dilimi belirtmeyi reddetti. Yatırımcılar, Fed’in Eylül ayındaki toplantısında bir indirim için neredeyse %70’lik bir şans olduğuna bahse giriyorlar.

Fed yetkilileri, yaklaşık iki hafta önce gerçekleşen son toplantılarından bu yana enflasyon ve faiz oranı politikası konusunda farklı görüşler dile getirdiler.

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı ve Merkez Bankası Faiz Belirleme Komitesi Başkan Yardımcısı John Williams, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Fed olarak, sürdürülebilir bir şekilde %2 enflasyon hedefimize ulaşma yolunda olduğumuza inanıyorum.” dedi.

Ancak San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, geçen hafta “Sürdürülebilir fiyat istikrarına doğru gerçekten doğru yolda olup olmadığımızı bilmenin zor” olduğu konusunda uyardı.

Powell, Salı günü Portekiz’de yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto ile birlikte bir panelde konuştu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu yıl temel faiz oranında çeyrek puanlık bir indirime gitti ve 20 ülkeden oluşan avro bölgesinde enflasyon yüzde 10’un üzerinden yüzde 2,5’e geriledi.

Ancak Lagarde Salı günkü açıklamalarında ECB’nin “önceden belirlenmiş bir yolda” olmadığını ve yakın zamanda yaptığı faiz indiriminin “verilerin daha fazla incelenmesiyle takip edileceğini” yineledi.

Bu tür yorumlar, birçok analistin ECB’nin bir sonraki faiz indiriminin en erken Eylül ayında gerçekleşeceği sonucuna varmasına yol açtı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: apnews.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir