İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Piyasaların Odağının ABD Enflasyon Verilerine Çevrilmesiyle Toparlanıyor

Altın, Piyasaların Odağının ABD Enflasyon Verilerine Çevrilmesiyle Toparlanıyor

Altın Yatırımı

Altın, Piyasaların Odağının ABD Enflasyon Verilerine Çevrilmesiyle Toparlanıyor

Altın, Piyasaların Odağının ABD Enflasyon Verilerine Çevrilmesiyle Toparlanıyor

Altın fiyatları, yatırımcıların ABD enflasyon verilerini ve Federal Reserve’ün bu haftanın sonundaki faiz oranlarına ilişkin kararını beklemesiyle, değerli metalin son oturumda üç buçuk yıl içindeki en büyük günlük düşüşünün ardından Pazartesi günü toparlandı.

Spot altın, GMT 18:17 itibarıyla %0,8 artışla ons başına 2.310,81 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri yaklaşık %0,1 artışla 2.327 dolara yükseldi.

Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, Cuma günkü satışların biraz aşırı göründüğünü ve “pazarlık avcılarının bu düşük fiyat noktasında ortaya çıktığını” söyledi.

“Çok fazla veri ve çok fazla olay ortaya çıkıyor… dolayısıyla bu hafta daha fazla dalgalanma ve daha fazla havai fişek olacak.”

Külçe altın Cuma günü ons başına yaklaşık 83 dolar kaybetti ve beklenenden güçlü gelen ABD istihdam raporunun Eylül ayında faiz indirimi umutlarını boşa çıkarması ve Çin merkez bankasının altını durdurduğuna dair raporların ardından Kasım 2020’den bu yana en büyük bir günlük düşüşünü gerçekleştirerek %3,5 geriledi. alımlar yatırımcıların Çin talebine yatırım yapmasını geciktiriyor.

“Çin Halk Bankası (PBOC) hiçbir zaman sürekli bir alıcı olmadı. Farklı satın alma aşamaları ve ardından birkaç ay süren aralar oldu. Ancak PBOC alımlara devam etmediği sürece altın fiyatları Çin’in alım yapması nedeniyle yatay hareket edebilir. Julius Baer analisti Carsten Menke, “Bu konu önemli bir pazar odağıdır” dedi.

Altındaki geçici toparlanma, dolardaki ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükselişe rağmen gerçekleşti; piyasanın odağı, Fed’in politika kararıyla aynı gün, Çarşamba günü açıklanacak ABD tüketici fiyat endeksi raporuna çevrildi. [AMERİKAN DOLARI/]

ABD merkez bankasının bu hafta politika faizinde herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor ancak odak noktası politika yapıcıların güncel ekonomik tahminleri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın iki günlük toplantı sonrasında yapacağı basın toplantısı olacak.

Daha yüksek oranlar getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini artırıyor.

Spot gümüş %1,9 artışla ons başına 29,72 dolara, platin %0,8 artışla 973,60 dolara, paladyum ise %0,9 düşüşle 904,25 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: