Anasayfa » Ekonomi ve Para » Elmas Dünyası Fiyatlardaki Düşüşü Durdurmak İçin Radikal Adımlar Atıyor

Elmas Dünyası Fiyatlardaki Düşüşü Durdurmak İçin Radikal Adımlar Atıyor

Süper Nadir Süslü Mavi Elmas

Elmas Dünyası Fiyatlardaki Düşüşü Durdurmak İçin Radikal Adımlar Atıyor

Elmas Dünyası Fiyatlardaki Düşüşü Durdurmak İçin Radikal Adımlar Atıyor

Dünyanın en önemli elmas alıcıları geçen ayın sonlarında De Beers‘in Botsvana’daki ofislerine vardıklarında, ev sahipleri onlara nadir bir teklif sundu: hiçbir şey satın almama seçeneği.

De Beers, ham elmaslarını, özenle seçilen alıcıların normalde tüm sözleşmeli tahsislerini De Beers tarafından belirlenen bir fiyattan almalarının beklendiği, sıkı bir şekilde belirlenmiş bir dizi satışla pazarlıyor, aksi takdirde gelecekte potansiyel cezalarla karşı karşıya kalacaklar. Ancak fiyatların dünya çapında serbest düşüşüyle ​​birlikte, bir defalık elmas tekeli gittikçe daha fazla esnekliğe izin vermek zorunda kaldı ve sonunda kısıtlamaları tamamen kaldırdı.

Bu tavizler, yavaşlayan tüketici talebinin alıcıları artan stoklarla karşı karşıya bırakmasının ardından, bu yıl elmas fiyatlarında yaşanan düşüşü durdurmak için sektörde giderek daha umutsuz hale gelen bir dizi hamlenin sonuncusu oldu. De Beers’in büyük rakibi Rus madenci Alrosa PJSC, zaten iki ay boyunca tüm satışlarını iptal ederken, baskın kesme ve ticaret merkezi olan Hindistan’daki pazar, ithalatı kendi kendine durdurmuştu.

Son De Beers satışında, çoğunlukla Hindistan ve Antwerp’ten gelen alıcılar, alışılmadık esnekliğin tadını çıkardılar ve aralarında sadece 80 milyon dolarlık kesilmemiş mücevher satın aldılar. Normalde De Beers’in böyle bir satışta 400 milyon ile 500 milyon dolar arasında bir değişim göstermesi beklenirdi. Satışların tamamen durdurulduğu salgının ilk günleri dışında şirket, 2016 yılında sonuçları kamuoyuna açıklamaya başladığından bu yana bu kadar az mücevher satmadı.

Elmas fiyatlarındaki çöküşün hızı ve şiddeti pek çok kişiyi şaşırttı

Evde sıkışıp kalan tüketicilerin elmas takılara ve diğer lüks ürünlere yönelmesiyle sektör, küresel salgının en büyük kazananlarından biri oldu. Ancak ekonomiler açıldıkça talep hızla soğudu ve ticaretteki pek çok kişi, çok fazla para karşılığında satın aldıkları çok fazla hisse senedini ellerinde tuttu.

Sakinleşme gibi görünen olay hızla düşüşe dönüştü. Sektörün açık ara en önemli pazarı olan ABD ekonomisi, artan enflasyon baskısı altında sallanırken, büyümenin kilit pazarı Çin, tüketici güvenini sarsan bir emlak kriziyle sarsıldı. İşleri daha da kötüleştiren, laboratuvarda yetiştirilen isyancı elmas endüstrisinin birkaç önemli segmentte büyük kazanımlar elde etmeye başlamasıydı.

Pek çok farklı elmas kategorisi olmasına rağmen, genel olarak toptan cilalı elmasların fiyatları bu yıl yaklaşık %20 oranında düştü ve kaba veya kesilmemiş taşlarda %35’e kadar düşen daha dramatik bir düşüşe yol açtı; en dik düşüşler geç dönemde yaz ve sonbahar başı gerçekleşti.

Sektörün tepkisi, arzı neredeyse benzeri görülmemiş bir şekilde kesmek oldu ve bu, sonunda işe yaramış gibi görünüyor.

Bazı küçük ihale satışlarında ve açık artırmalarda fiyatlar, bazı taşlarda kıtlığın ortaya çıkmasıyla geçen hafta %5 ila %10 arasında arttı. Hindistan’daki fabrikaların uzun süren Diwali kapanışlarının ardından gelecek ay yeniden açılmaya başlamasıyla birlikte, artık en kötünün geçtiğine dair güven tazelendi.

Uzman elmas danışmanlık firması Gemdax’ın ortağı Anish Aggarwal, “Elmas endüstrisi işleri istikrara kavuşturmak için başarılı bir şekilde harekete geçti” dedi. “Bu artık güveni yeniden inşa etmek için bir pencere açıyor.”

Elmas fiyatlarındaki düşüş lüks alandaki zayıflıkla aynı zamana denk geldi. Christian Dior’dan Bulgari’ye kadar 75 etiketiyle lüks titan LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE, bu yıl yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı; Çin’deki toparlanmanın yetersiz olması ve ABD tüketicilerinden gelen talebin soğuması ve stokların Nisan ortasından bu yana 100 milyar dolardan fazla değer kaybetmesi. Cuma günü Cartier’in sahibi Richemont, lüks saatlerden elde edilen gelirin beklenmedik bir şekilde düşmesi ve üst düzey tüketicilerin harcamalarını dizginlemesi nedeniyle kazançlarında sürpriz bir düşüş olduğunu bildirdi.

Lüks Markalar İçin Daha Zor Zamanlar Kazananları Kaybedenlerden Ayırıyor

Ancak elmas endüstrisinin, onu yavaşlayan tüketici talebine karşı daha savunmasız hale getiren belirli özellikleri var. De Beers, mücevherlerini her yıl 10 satışla satıyor; bu satışlarda alıcılar (göz alıcı olarak bilinir) genellikle teklif edilen fiyatı ve miktarları kabul etmek zorunda kalıyor.

Geçtiğimiz iki yılın çoğunda olduğu gibi fiyatlar yükselirken, bu alıcılar genellikle spekülasyon yapmaya teşvik ediliyor ve kârsız taşlara şimdi ödeme yapmanın, fiyatlar yükselmeye devam ederse karşılığını alacağına dair bahse giriyorlar. Alıcılar ayrıca, sektörde “pozisyon için satın alma” olarak bilinen, gelecekte daha büyük tahsisatlar verilerek büyük satın alımlar yaptıkları için ödüllendirilirler.

Bu mekanizmalar sıklıkla spekülatif balonlara yol açar ve tüketici talebi yavaşladığında ve cilalı elmas stokları arttığında patlar.

Buna karşılık Alrosa iki ay boyunca elmas satışını tamamen durdururken, Hindistan elmas sektörü Aralık ortasına kadar ithalatı durdurdu. De Beers, yılın son iki satışına ilişkin gelecekteki tahsisleri etkilemeden müşterilerinin tüm satın alımları reddetmesine olanak tanıdı.

İki baskın elmas madencisinin arzı kısma veya talep zayıfladığında alıcıların bazı malları reddetmesine izin verme konusunda uzun bir geçmişi olsa da, pandeminin patlak vermesi gibi büyük bir kriz dışında birleşik eylemlerin hızı ve ölçeği son derece sıra dışı.

Fiyatlar düşmeyi durdurmuş ve bazı bölgelerde tekrar yükselmiş olsa da, çoğu şey Şükran Günü’nden Çin Yeni Yılı’na kadar uzanan kritik tatil sezonuna ve büyük satılmamış mücevher stokları biriktiren büyük madencilerin bunları piyasaya nasıl geri kazandırdığına bağlı olacak.

Ayrıca sektörde, yavaşlamanın ne kadarının makroekonomik zayıflıktan, tüketici tercihlerindeki daha endişe verici değişimden kaynaklandığı konusunda belirsizlik sürüyor. Laboratuarda yetiştirilen elmaslar, pazarın bazı önemli segmentlerinde hızlı bir ilerleme kaydederken, Z kuşağı tüketicilerinin elmaslara önceki nesillerle aynı şekilde bakıp bakmadığı konusunda sektörde süregelen endişeler var.

Elmas Dünyası Fiyatları Piyasanın Önemli Bir Köşesinde Serbest Düşüşte

Jefferies analistlerinden Christopher LaFemina, “Elmas piyasalarında döngüsel bir toparlanma olmasını bekliyoruz” dedi. “Ancak burada uzun vadede talebin beklenenden daha zayıf olmasına yol açabilecek yapısal sorunların da olduğuna inanıyoruz.”

Elmas Dünyası Fiyatlardaki Düşüşü Durdurmak İçin Radikal Adımlar Atıyor-Kaynak: bloomberg

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir