Anasayfa » Mutfak » Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Önlem Alma

Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Önlem Alma

Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Önlem

Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Önlem Alma yazımızda düşük tansiyon ve yüksek tansiyonun belirtileri, tansiyon oluştuğunda alınacak tedbirler, yüksek tansiyonu düşürme yöntemi ve tansiyona, strese iyi gelen yağ tarifini yazdık.

Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Yapılacaklar

Tansiyonun yüksel olması neticesinde bazı zamanlarda beyin kanamaları gerçekleşebilir. Yüksek tansiyonlarda bacaklar kaldırılmamalıdır. Başa kan birikmemesi gerekir. Yüksek tansiyonu olanları yatırıp bacaklarını kaldırmamalısınız. Bu işlem düşük tansiyon olduğunda yapılmalıdır. Bu işlem ile beyne kan gitmesi sağlanır. Düşük tansiyon olduğunu anlamak için; yüzün beyazlamasından, boyundan soğuk terlerin gelmesinden anlayabilirsiniz. Kişinin büyük tansiyonu 10’un altında 8 civarındaysa muhakkak bacaklar yukarı baş aşağı şekilde durulmalıdır. Başında hafif yana doğru çevrilmesi gerekir. Kişi kustuğunda boğulmasını engelleyecektir. Yüksek tansiyonda da düşük tansiyonda da kusma riski bulunmaktadır. Yüksek tansiyonda kişinin düz oturması gerekir. Yüksek tansiyon olduğunu anlamak için, kişinin yüz renginin kızarması ve endişe dolu ifadeleri olması gerekir. Tansiyonu yüksek olanlar telaş yapmamalı ve rahatlamaya çalışmalıdır.

Şişkinlik-Tansiyon Düşürücü

Yüksek Tansiyonu İndirmek

Tansiyon aletini kolun dirseğin üst kısmına bağlayın. Tansiyon aletinin 2 tane hortumu kolun üzerine gelmelidir. Tansiyonu ölçtükten sonra yüksek çıktıysa eğer, kişinin şakaklarına parmak uçlarıyla hafifçe masaj yapılmalıdır. Kaşların tam ortalarına masaj yapılmalıdır. Ense köküne de tek elin parmakları ile masaj yapılması gerekir. Limonlu su içmek tansiyonu düşürmede etkili olacaktır. Sol elin baş parmak ve işaret parmağı arasında bulunan etli kısmı bastırarak ovmak iyi gelecektir. Normal tansiyon derecelerinde büyük tansiyon 120(12) mm cıva kabul edilmektedir, küçük tansiyon ise 80(8)mm cıva kabul edilmektedir. Bu derecelerin üzeri yüksek tansiyondur. Bu işlemler anlık olarak tansiyonun derecesini 2-3 derece civarında düşürecektir.

Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Yağ
Melisa Yaprağı

Tansiyon ve Strese İyi Gelen Yağ Yapımı

Malzemeler

  • 2 su bardağı Limoni kokan melisa yaprağı
  • 1,5 litre zeytinyağı

Hazırlanışı

1,5 litre sızma zeytinyağının içine 2 bardak limonu kokan melisa koyun. Kabın içine blenderı daldırın ve yaprakları parçalayın. Melisanın uçucu yağlarının zeytinyağının içinde kalması için kabın içinde parçalanması gerekir. 15 gün boyunca kapağı kapalı olarak her gün 1 saat kadar güneş görmesi gerekir. Güneş yok ise bir kaba sıcak su koyun ve yağlı kabı içinde 1 saat kadar bekletin. Her gün sıcak verdikten sonra blender ile melisaları parçalayın. 15 gün sonra karışımı süzün. Tansiyonu olanlar sabah, öğle ve akşam bir tatlı kaşığı kadar içmelidir. Çocukları çok ağlayanlar da bir tatlı kaşığı verebilirler.

Düşük ve Yüksek Tansiyona Karşı Önlem Alma-Dr. Feridun Kunak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir