Lavantalı Yastık Nasıl Yapılır?

Lavantalı Yastık Nasıl Yapılır? yazımızda geceleri rahat ve derin bir uyku için lavantanın gücünden yararlanacağınız, mis kokulu Lavantalı Yastık yapımı yazdık. Ayrıca uykusuzluk için lavanta yağı yapımı yazdık.

Otellerde genelde sizin rahat uyumanız için odaya lavantalı sprey sıkarlar. Bu sprey lavanta ve sudan oluşur. Lavanta sizi rahatlatır ve huzurlu uyumanızı sağlar. Yastığın içine koyacağınız kaya tuzu böceklerin gelmesini engelleyecektir. Yastığa pirinç koyarak dirilik kazanması sağlanacak.

Lavantalı Yastık Yapımı

Malzemeler

  • 1 kilo lavanta
  • 1 kilo pirinç
  • 1 su bardağı kaya tuzu (toz haline getirilmiş)

Hazırlanışı

Geniş bir kabın içine 1 kilo lavanta, 1 kilo pirinç ve 1 su bardağı kaya tuzu koyun. Hepsini karıştırın ve beyaz kılıflı yastığa malzemeleri doldurun. Yastığa bir tane daha beyaz kılıf geçirin. Renkli kılıf kullanmamaya dikkat edin. 2 ayda bir yastığın içini havalandırın. İstediğiniz büyüklüğe göre malzemeleri arttırabilirsiniz. Size iyi uykular.

Lavanta Bitkisinin Para Kazandırması

Uykusuzluk İçin Lavanta Yağı

Malzemeler

  • 1 litre zeytinyağı
  • 1 su bardağı lavanta

Hazırlanışı

Bir uzun cam kavanoza 1 litre kadar sızma zeytinyağı dökün. 1 su bardağı kadar kokusu yerinde olan lavantayı içine dökün. Lavantayı güvendiğiniz yerden alın. Taze lavanta olmasına dikkat edin. Tahta kaşık ile bu iki malzemeyi karıştırın. Bir el blenderı ile malzemeleri güzelce doğrayın. Lavantaları ne kadar iyi parçalarsanız o kadar faydasını görürsünüz. İşlem bittikten sonra kavanozun kapağını kapatın. Her gün 1 saat kadar lavanta yağına güneş göstermeniz gerekiyor. Her güneş alımından sonra el blenderı ile tekrardan lavantaları parçalayın. 1 saatten fazla kalsa hiç bir zararı olmaz. Bu işlemi 15 gün boyunca yapın. 15 gün sonra suyunu süzün.

Kullanımı

Lavanta yağını süzdükten sonra bir pamuğu lavantaya batırarak yatağın hemen köşesine bırakılabilir. Kişinin uyumasını sağlayacaktır. Veya lavanta yağını burnun kenarlarına sürerek uyuyabilirsiniz. Pamuğu her gün değişmeniz gerekiyor. Yurt dışında da otellerde yatakların baş uçlarında lavanta yağları koymaktadırlar. Güzel bir uyku çekmenizi sağlamaktadır.

Dr. Feridun Kunak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın