Petrol Ürünleri İhracatı

Citi, Petrolün Gelecek Yıl 70 Doların En Düşük Seviyesine Doğru Yöneleceğini Söylüyor!

Ekonomi ve Para

Citi, Petrolün Gelecek Yıl 70 Doların En Düşük Seviyesine Doğru Yöneleceğini Söylüyor!

Citi, Petrolün Gelecek Yıl 70 Doların En Düşük Seviyesine Doğru Yöneleceğini Söylüyor!

Petrol geçen çeyrekte ortalama %28 oranında değer kazandı. Ancak Citi‘deki analistler, ham petrolün bu yüksek seviyelerde kalmasını beklemeyin diyor.

Pazartesi günü West Texas Intermediate ( CL=F ) %2’den fazla düşüşle varil başına 88,82 dolara geriledi. Brent International ( BZ=F ) vadeli işlemleri varil başına 90,71 dolardan kapandı.

Citi’nin küresel emtia araştırma başkanı Ed Morse, dördüncü çeyrek görünüm notunda, “Petrol konusunda düşüş yönlü bir görüşümüz var ve Brent’in dördüncü çeyrekte ortalama 82 dolar, 2024 için ise 74 dolar olacağını tahmin ediyoruz” diye yazdı.

Petrol fiyatları, OPEC+’nın üretim kısıntıları ve Suudi Arabistan ve Rusya’nın yıl sonuna kadar yaptığı arz kesintilerinin ardından yükseliş eğilimindeydi. Fiyatlar Rusya’nın ihracatı kısıtlamasıyla da desteklendi.

Notta, bu durum “petrolün uzun süren bir boğa koşusunda yükselişe geçmesine neden oldu, ancak 2024’te daha fazla aşağı yönlü hareketle birlikte 4Ç’23’ün daha düşük hareket etmesi bekleniyor” deniyor.

Morse ve arkadaşları şöyle yazdı: “Suudi Arabistan’ın petrolü piyasadan çekme isteği, Rusya’nın belirli bir düzeyde ihracat kısıtlamasını sürdürmesi ile desteklenen, kısa vadede daha yüksek fiyatlara işaret ediyor, diğer her şey eşit, ancak daha hızlı arz büyümesi göz önüne alındığında 90 dolarlık fiyatlar sürdürülemez görünüyor.”

Citi tahmincileri, ABD, Brezilya, Kanada ve Guyana gibi OPEC+ üyesi olmayan ülkeler arasında üretimin arttığını söylüyor. Analistler ayrıca Venezüella ve İran’ın ihracatının da arttığını belirtiyor.

Petrol fiyatlarındaki son artış, önümüzdeki aylarda varil başına 100 dolarlık petrol spekülasyonlarını ateşledi; buna yakın zamanda fiyat hedefini önümüzdeki 12 ay içinde bu seviyeye ulaşmak için yükselten Goldman Sachs da dahil.

RBC Capital tahmincileri geçtiğimiz günlerde ivme devam ederse petrolün 100 dolara ulaşmaya “çarpıcı bir mesafede” olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD ham petrol vadeli işlemleri, ABD’nin en büyük depolama merkezindeki stokların operasyonel minimum seviyelere yaklaşarak piyasadaki arz sıkışıklığının altını çizmesinin ardından geçici olarak 2023’ün en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir