Almanya İyileştikçe Euro Bölgesi Ekonomisinin Hız Kazandığı Görülüyor

Almanya İyileştikçe Euro Bölgesi Ekonomisinin Hız Kazandığı Görülüyor

Bloomberg analistleri arasında yapılan bir anket, bloğun en büyük üyesinin bir yılı aşkın süredir neredeyse durgunluktan çıkmasıyla, euro bölgesi ekonomisinin bu yıl önceden düşünülenden daha hızlı büyüyeceğini gösterdi.

20 uluslu para birimi birliğinde üretim 2024’te %0,7 artacak; bu, son aylık ankette tahmin edilen %0,5’lik artıştan daha fazla. Almanya’da gayri safi yurt içi hasılanın daha önce %0,1 iken şimdi %0,2 oranında arttığı görülüyor.

Fransa, İtalya ve İspanya’nın görünümlerindeki iyileştirmeleri de içeren sonuçlar, bölgedeki iyileşen ruh halini yansıtıyor. İlk çeyrek GSYH okumaları yukarı yönlü sürpriz yaptı, enflasyon %2’ye doğru geriliyor ve Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmeye hazırlanıyor.

Ankete katılanlar, şu anda %4 seviyesinde bulunan mevduat faiz oranlarında bu yıl üç çeyrek puanlık düşüş öngörüyor. Bu, para piyasası yatırımcılarının görüşüyle ​​hemen hemen aynı doğrultudadır.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde geçen ay euro bölgesi ekonomisinin toparlandığını ve iyileşme işaretlerini açıkça gördüğümüzü söyledi.

Anket, euro bölgesi enflasyonunun önümüzdeki çeyreklerde %2’ye yaklaşacağını ve gelecek yılın ikinci çeyreğinde bu seviyeye ulaşacağını öngörüyor.

Almanya İyileştikçe Euro Bölgesi Ekonomisinin Hız Kazandığı Görülüyor-Kaynak: bloomberg.com/middleeast

Yorum yapın