Altın, Orta Doğu’daki Endişelerin Azalmasıyla Birlikte Yüzde 2’den Fazla Düşüşle Bir Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi

Altın, Orta Doğu’daki Endişelerin Azalmasıyla Birlikte Yüzde 2’den Fazla Düşüşle Bir Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi

Altın, Orta Doğu’daki Endişelerin Azalmasıyla Birlikte Yüzde 2’den Fazla Düşüşle Bir Haftanın En Düşük Seviyesine Geriledi

Altın fiyatları Pazartesi günü, Orta Doğu’da daha geniş bir çatışmaya ilişkin endişelerin azalması ve yatırımcıların hisse senedi gibi daha riskli varlıklar lehine güvenli liman ticaretini azaltmasıyla %2’den fazla düşerek bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Spot altın, TSİ 13:52 (1752 GMT) itibarıyla %2,5 düşüşle ons başına 2.330,51 dolara geriledi ve bir yıldan uzun sürenin en büyük gün içi düşüşünü kaydetti.

ABD altın vadeli işlemleri %2,8 düşüşle 2.346,4 dolara geriledi.

TD Securities’ten emtia stratejisti Daniel Ghali, “Orta Doğu’da yakın bir misilleme riskinin ortadan kalkması, altının satış hareketini cezbetti. Ancak sorun, aşağı yönlü hareketlerin ne kadar kapsanabileceğidir” dedi.

Tahran, İsrail’in İran’a karşı misilleme niteliğindeki insansız hava aracı saldırısını, bölgesel gerilimi önlemeyi amaçlayan bir hareket gibi görünen bir hareket olarak küçümsedi.

Altın, Wall Street’in ana endekslerinin yüksek açılması ve güvenli liman ve faiz ödemeyen varlığa olan talebin azalmasıyla da baskı altına girdi. [MKTS/GLOB]

Jeopolitik gerilimler ve güçlü merkez bankası alımları, altını 12 Nisan’da 2.431,29 dolar gibi rekor bir seviyeye çıkarmıştı.

Yatırımcılar şimdi ABD’nin faiz indirimi olasılığına ilişkin ipuçları için ABD kişisel tüketim harcamaları (PCE) raporunun Cuma günü yayınlanmasını bekliyor.

Chicago Federal Rezerv Başkanı Austan Goolsbee Cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyonun düşürülmesine yönelik ilerlemenin bu yıl “durduğunu” söyledi ve yaklaşan faiz indirimi ihtiyacına odaklanmayı erkenden bırakan son yetkili oldu.

Ghali, “Enflasyonun soğuduğunu gösteren sürpriz bir PCE raporu durumunda altın tüm zamanların en yüksek seviyelerini yeniden görebilir… Altının Asya’da para biriminin değer kazandığı bir riskten korunma aracı olarak görülmesi nedeniyle Asya dışındaki satın alma faaliyetlerinin dirençli kalmasını bekliyoruz” dedi. [GOL/AS]

Spot gümüş yüzde 5 düşerek ons ​​başına 27,22 dolara geriledi ve son üç yılın en büyük günlük düşüşünü yaşadı. Platin %0,9 düşüşle 923,55 dolara, paladyum ise %1,3 düşüşle 1.013,25 dolara geriledi.

Heraeus Metals bir notunda “İçten yanmalı motorlar (ICE) araç satışlarında BEV (pilli elektrikli araç) pazar payına göre herhangi bir iyileşme paladyum fiyatının desteklenmesine yardımcı olabilir” diye yazdı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın