Anasayfa » Ekonomi ve Para » Bitcoin Değerinde Patlama Yapacak mı? İzlenecek 1 Temel Metrik!

Bitcoin Değerinde Patlama Yapacak mı? İzlenecek 1 Temel Metrik!

Bitcoin Artışı 2017

Bitcoin Değerinde Patlama Yapacak mı? İzlenecek 1 Temel Metrik!

Bitcoin Değerinde Patlama Yapacak mı?

ANAHTAR NOKTALARI

  • Bitcoin her zaman muazzam fiyat dalgalanmalarına neden olabilecek riskli, son derece değişken bir varlık olarak nitelendirilmiştir.
  • 2023’te Bitcoin’in oynaklığı düşüşe geçti ve bu da onu kısa vadeli spekülatif kazançlar arayan kripto yatırımcıları için daha az çekici hale getirdi.
  • Daha düşük oynaklık genellikle daha düşük riskle ilişkilendirilse de, aynı zamanda Bitcoin’in yükseliş potansiyelinin bir kısmını da sınırlayabilir.

Bitcoin’in oynaklığı yeni düşük seviyelere ulaşıyor. İşte gelecekteki fiyatı için ne anlama gelebileceği.

Konu Bitcoin’e ( BTC -%3,22 ) gelince, geleneksel kanı onun keskin fiyat dalgalanmalarına yatkın, riskli ve son derece değişken bir varlık olduğu yönündedir. Gerçekten de tarihinin büyük bölümünde Bitcoin çok yüksek oynaklıkla karakterize edilmiştir.

Ama bu değişiyor olabilir. Nisan ayından bu yana Bitcoin’in oynaklığı düşüşte. Aslında yaz sonunda tarihsel olarak düşük seviyelere ulaştı. Bitcoin’in gelecekteki fiyat gidişatı bu metriğe bağlı olabilir, o yüzden gelin daha yakından bakalım.

Bitcoin Oynaklığı

Hemen hemen her açıdan, Bitcoin’in oynaklığı (yani Bitcoin fiyatının belirli bir zaman diliminde ne kadar dalgalandığı) aşağı yönlü bir trend izliyor ve tüm zamanların en düşük seviyelerine yaklaşıyor. Bu ilk olarak geçen yılın sonlarında kripto tüccarlarının Bitcoin’in “sıkıcı” hale geldiğinden şikayet etmeye başlamasıyla bir fenomen haline geldi. Her gün büyük fiyat dalgalanmaları görmek yerine Bitcoin fiyatı çok dar bir bantta hareket ediyor gibi görünüyordu. Aynı eğilim 2023’te de devam etti. Bitcoin’in neden son zamanlarda 30.000 dolar sınırını geçemediğini veya büyük haber olaylarından sonra neden çok az hareket olduğunu veya hiç hareket etmediğini merak ediyorsanız, nedeni budur.

Ağustos ortasında, popüler bir Bitcoin oynaklık endeksi (BVOL olarak bilinir) yeni bir düşük seviyeye ulaştı ve bazı kripto analistleri, Bitcoin’in “tükenme ve ilgisizliğine” dikkat çekti.

Ancak gelin bir saniyeliğine konuyu uzaklaştıralım ve mevcut dönemin önceki tarihsel kanıtlarla nasıl karşılaştırıldığını görelim. Bu grafik, Bitcoin’in 2016’dan bu yana oynaklığını gösteriyor ve en hafif tabirle aydınlatıcıdır. Bir bakışta, Bitcoin’in mevcut volatilitesinin açıkça tarihin en düşük seviyelerinde olduğunu görebilirsiniz. Yıllık volatilite önceden belirli dönemlerde %100 ila %200’e yaklaşıyordu ve şimdi %10 civarında:

Bu yeni norm mu?

Bitcoin volatilitesindeki bu olağanüstü değişime ilişkin görüşlerden biri, bunun yeni norm olduğu yönünde. Bitcoin giderek yaygınlaştıkça ve daha fazla kurumsal yatırımcı kriptoya olan tahsislerini artırdıkça, Bitcoin volatilitesinin bir kısmını kaybedebilir. Oldukça basit bir şekilde, büyük kurumsal yatırımcıların (emeklilik fonları ve üniversite bağışlarını düşünün) spekülatörlere ve tüccarlara göre çok daha uzun yatırım ufukları vardır ve bu, Bitcoin fiyatındaki bazı zig ve zagların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Daha düşük oynaklık rakamlarının ötesinde bu teoriyi destekleyen bazı kanıtlar var. Örneğin, kripto para borsalarındaki Bitcoin arzının düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Buradaki temel fikir, daha fazla Bitcoin güvenli uzun vadeli tutma için borsa dışına çıktıkça, büyük kripto borsalarında daha az Bitcoin’in alınıp satılabileceği ve bunun volatiliteyi azaltacağıdır.  

Yoksa fırtına öncesi sessizlik mi?

Ancak karşıt görüş ise içinde bulunduğumuz dönemin meşhur “fırtına öncesi sessizlik” olduğu yönünde. Oldukça basit bir şekilde, bu eşi benzeri görülmemiş düşük volatilite dönemi, Bitcoin’in değerinde patlama yaşanırken volatilitede büyük bir artıştan önce gelebilir. Geçmişte Bitcoin’de de durum böyleydi. İki farklı durumda, nispeten düşük volatilitenin uzun süre devam etmesi, Bitcoin’in değerinin hızla yükselmesine neden oldu. Elbette geçmiş performans gelecekteki performansın garantisi değildir. 

Bitcoin fiyat hedefleri üzerindeki etkisi

Volatilite önemlidir çünkü Bitcoin’in gelecekteki fiyat gidişatını doğrudan etkiler. Yüksek oynaklık, hem yukarı hem de aşağı yönde büyük fiyat dalgalanmaları olasılığını artırır. Kısacası, büyük Bitcoin rallilerini mümkün kılan şey budur. Bu yükselişler spekülatörlerin ve kısa vadeli yatırımcıların ilgisini çekerek Bitcoin’i daha da değişken hale getiriyor.

Bu nedenle, yatırımcıların Bitcoin’in çok kısa bir süre içinde 100.000 dolara yükselebileceğini veya 1 milyon dolara fırlayabileceğini söylediklerini duyduğunuzda, muhtemelen Bitcoin’in volatilitesinin eninde sonunda önceki seviyelere döneceğini varsayıyorlar. Nispeten kısa bir süre içinde büyük fiyat dalgalanmalarına olanak sağlayan şey budur. 

Peki ya daha düşük oynaklık yeni normsa? O halde Bitcoin’in yakın zamanda 100.000 dolara çıkma şansı çok sınırlı. Bu noktada Bitcoin’in volatilitesinin kalıcı bir düşüşte olduğunu söylemek için henüz çok erken. Kripto her zaman riskli, son derece değişken bir varlık sınıfı olmuştur ve Bitcoin’in mevcut dalgalanması basitçe tarihsel bir sapma olabilir. 

Ancak Bitcoin’e akan tüm yeni kurumsal para göz önüne alındığında belki de durum böyle değil. Bu nedenle Bitcoin’in volatilitesine dikkat edin; bu, Bitcoin’in 2024’e doğru değerinin artıp artmayacağını belirleyen en büyük faktörlerden biri olabilir.

Bitcoin Değerinde Patlama Yapacak mı? İzlenecek 1 Temel Metrik!-Kaynak: fool

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir