New York Emlak Piyasası

Yaklaşık 1 Milyon New Yorklu Kiracı Artan Fiyatlarla Karşılaşacak!

Haber Yaşam

Yaklaşık 1 Milyon New Yorklu Kiracı Artan Fiyatlarla Karşılaşacak!

Yaklaşık 1 Milyon New Yorklu Kiracı Artan Fiyatlarla Karşılaşacak!

Kirası sabit apartman dairelerinde yaşayan milyonlarca New Yorklu daha fazla para dağıtmak zorunda kalacak. Tartışmalı 5-4 Kira Yönergeleri Kurulu oylaması Pazar günü yürürlüğe girecek.

New York City Kira Yönergeleri Kurulu’nun zammı, istikrarlı daire sahiplerinin fiyatlarını yüzde 3‘e kadar artırmasına olanak tanıyacak.

Bu düzenlemeler 30 Eylül 2024’e kadar yürürlükte olacaktır. Bu zamlar, kurulun başlangıçta önerdiği yüzde 7’lik artışın çok altında olsa da, kiracılar bu artıştan memnun değil.

Daireler ve çatı katları için yıllık ayarlama aşağıdaki gibidir:

  • 1 Ekim 2023’ten 30 Eylül 2024’e kadar veya sonrasında başlayan bir yıllık kiralama için: %3 artış
  • 1 Ekim 2023 ile 30 Eylül 2024 arasındaki iki yıllık kiralamalar için: İlk yıl için %2,75 ve ikinci yıl için %3,2

Haziran ayında FOX 5 NY’a konuşan bir kiracı, “İnsan haklarını umursamıyorlar. Umursamıyorlar. Köpeklerle, ağaçlarla ve çöplerle konuştuklarını sanıyorlar! Bizi umursamıyorlar” dedi.

Kiracılar her zaman olduğu gibi kiraların çok yüksek olduğunu ve tüketici enflasyonunun New Yorkluları sert bir şekilde etkilediğini söyledi. Geçen yıl, kiracıları savunan bir grup olan Kira Adaleti Koalisyonu, kiraların artırılmasına yönelik son öneriyi “çirkin” olarak nitelendirdi ve Belediye Başkanı Eric Adams’ı suçladı.

Araştırma firması Miller Samuel ve komisyoncu firma Douglas Elliman’a göre ortalama kira da ayda 4.400 dolarla rekor seviyedeydi.

Ancak ev sahipleri, artan bakım, malzeme, yakıt ve daha fazla maliyetle enflasyonun kendilerini de etkilediğini savundu. Bina sahiplerini ve yöneticilerini temsil eden Kira İstikrar Derneği, artışın şehrin “yaşlanan konut stokundaki” “endişe verici eğilimleri” kabul ettiğini söyledi.

Kaynak: fox5ny

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir