Dolar Dalgalı Haftanın Ardından Yükseldi, Yen Mercek Altında

Dolar Dalgalı Haftanın Ardından Yükseldi, Yen Mercek Altında

Dolar Dalgalı Haftanın Ardından Yükseldi, Yen Mercek Altında

Yatırımcıların politika ve jeopolitik gelişmeleri değerlendirmesiyle dolar, döviz piyasalarında aylardır görülen en dalgalı haftanın ardından Pazartesi günü euro ve yen karşısında değer kazandı.

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Cuma günkü politika incelemesi öncesinde piyasa, geçen haftaki 34 yılın en düşük seviyesi olan 154,79’dan bir bıyık uzakta ve 155 seviyesine yeterince yakın olan dolar başına 154,76 civarında işlem gören yene odaklandı. olası müdahale için yatırımcıların radarında bir sonraki konu bu.

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, “BOJ toplantısına odaklanılacak, ancak politikayı değiştirmeleri için henüz çok erken ve piyasa, faiz oranlarındaki değişime hiç şans vermiyor” dedi.

Doların ticaret ağırlıklı endeksi 106’nın üzerinde yer aldı ancak Fed yetkililerinin yorumları ve beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verilerinin faiz indirimi beklentilerini azaltmaya zorlamasının ardından geçen hafta gördüğü beş ayın en yüksek seviyelerinin gerisinde kaldı.

Dolar, altın ve petrolün Cuma günü keskin bir şekilde yükselmesine neden olan ve borsaları hırpalayan Orta Doğu gerilimlerindeki azalma da volatilitenin azalmasına yardımcı oldu. Tahran, İsrail’in misilleme niteliğindeki insansız hava aracı saldırısını, bölgesel gerilimi önlemeyi amaçlayan bir hareket gibi görünen bir hareketle küçümsedi.

Geçtiğimiz hafta Deutsche Bank’ın döviz volatilite endeksi %9,7 artışla Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Bu, hükümetin harcama planlarının Britanya piyasalarını krize sokmasının ardından sterlinin dolar karşısında rekor düşük seviyelere düştüğü ve BOJ’un 1998’den bu yana ilk kez yen satın almak için müdahale ettiği Eylül 2022’den bu yana endeksteki en büyük haftalık artış oldu.

Yatırımcılar, BOJ toplantısı ve ABD kazanç açıklamaları için en büyük haftalardan birinin yanı sıra Perşembe günü ABD’nin ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasıla verilerini ve Fed’in hedeflediği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim fiyat harcamaları (PCE) endeksini de alacaklar.

XTB araştırma direktörü Kathleen Brooks, “FX son birkaç haftadır merkezde yer aldı ve bu hafta kazançlar ön plana çıktıkça arka planda kalabilir” dedi.

“Döviz piyasası aynı anda yalnızca tek bir şeyi düşünebiliyor ve şu anda güçlü dolara takıntılı durumda. Dolayısıyla ABD ekonomisinde herhangi bir zayıflama belirtisi görürsek, beklediğimiz şey bu. Ama ben Bunu GSYİH raporunda göreceğimizi sanmıyorum” dedi.

Geçtiğimiz hafta Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu/Dünya Bankası bahar toplantılarında da güçlü dolar hakim oldu ve ABD, Japonya ve Güney Kore konu hakkında nadir görülen bir ortak açıklama yayınladı

Washington’da düzenlenen 20’ler Grubu (G20) finans liderleri toplantısının ardından konuşan BOJ Başkanı Kazuo Ueda, yendeki düşüşlerin enflasyonu önemli ölçüde artırması halinde Japon merkez bankasının faiz oranlarını yeniden artırabileceğini söyleyerek, zayıf para biriminin politika yapıcılar için haline geldiği ikilemi vurguladı.

Dolar bir dizi para birimi karşısında değer kazandı ancak yen %9’a varan kayıplarla bu yılın en kötü performansını sergileyen majör oldu.

Fed’in gevşemesine ilişkin yeniden düşünme, küresel faiz indirimi zaman çizelgelerinin genel olarak yeniden fiyatlandırılmasına yol açtı, ancak Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yıl ortasına kadar faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentiler hala sağlam.

Ocak ayından bu yana dolar karşısında en büyük aylık düşüşünü yaşayan euro %0,15 düşüşle 1,06398 dolara gerilerken, sterlin %0,4 düşüşle 1,232 dolara geriledi.

Analistler, ayın geri kalanına ilişkin zayıf ekonomik veri takvimi ve yatırımcıların Fed beklentilerini yeniden fiyatlaması nedeniyle halihazırda ne kadar yükselmiş oldukları göz önüne alındığında, ABD Hazine tahvil getirilerinin daha da artması için fazla bir alan görmüyorlar.

İki yıllık tahvil getirileri bu ay 38 baz puan artarak %5,0 civarında beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin en son %2 artışla 65.879 dolardaydı. Dünyanın en büyük kripto para birimi, yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen ve Bitcoin’lerin yaratılma hızını azaltmayı amaçlayan bir olay olan “halving” işlemini hafta sonu tamamladı.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Yorum yapın