Japonya'da Tüketici Enflasyonu Yüzde 3,7

Çiftlerin Ayrı Yaşadığı ‘Hafta Sonu Evlilikleri’ Japonya’da Popülerlik Kazanıyor

Haber Yaşam

Çiftlerin Ayrı Yaşadığı ‘Hafta Sonu Evlilikleri’ Japonya‘da Popülerlik Kazanıyor

Çiftlerin Ayrı Yaşadığı ‘Hafta Sonu Evlilikleri’ Japonya’da Popülerlik Kazanıyor

Çiftlerin ayrı yaşayıp birbirlerini haftada yalnızca birkaç gün gördükleri bir evlilik düzenlemesi olan “hafta sonu evliliği” Japonya’da ilgi görüyor.

Yaşam tarzını öne çıkarmak: Japonca’da “ayrılık evlilikleri” veya “shumatsukon” olarak da bilinen “hafta sonu evlilikleri”Sevgililer Günü’nde YouTube’a yüklenen BBC News videosunda vurgulandı. Yeni yürümeye başlayan bir çocuğu olmasına rağmen ayrı yaşamayı başaran Takeda ailesini konu alıyor.

Çiftin evleri birbirine bir saat uzaklıkta ve haftada yalnızca iki veya üç kez buluşuyorlar. Neden böyle bir yaşam tarzı seçtikleri sorulduğunda, farklı günlük rutinlerine dikkat çektiler: Fitness salonu sahibi ve eğitmeni Hiromi, güne sabah 4’te başlıyor, iş danışmanı Hidekazu ise sabah 7’de yataktan kalkıyor.

Duyguları hakkında: Hidekazu BBC’ye, günlük rutinleri nedeniyle, karısı ev işlerini yaparken ve işini yönetirken ortalıkta dolanırken kendini suçlu hissedeceğini düşündüğünü söyledi. Bu arada Hiromi, evi kocasıyla paylaşırsa strese girebileceğini ve özgürlüğünü kaybedebileceğini söyledi.

Artıları ve eksileri:

Japon yaşam tarzı web sitesi Domani, yakın zamanda yayınlanan bir gönderide “hafta sonu evliliğinin” bazı artılarını ve eksilerini sıraladı. Bir profesyonel, çiftlerin kariyerlerine öncelik vermelerine ve ilişkilerinin tazeliğini korumalarına olanak tanır.

Her eşin kendi faturalarını ödemesi gerektiğinden, bir dolandırıcılık potansiyel bir mali yüktür. Bir diğeri olası bir iletişim sorunudur, çünkü kurulum yüz yüze konuşmayı sınırlamaktadır.

İnsanların tepkisi: Çoğu Japon’un “hafta sonu evliliklerini” nasıl algıladığı henüz bilinmiyor. Hiromi ve Hidekazu geleneksel cinsiyet rollerine dayalı olarak karışık tepkiler aldı.

Hiromi, Hidekazu’nun “çamaşır yıkamak ve yemek pişirmek gibi ev işlerini yapacak” bir eşi olmadan kalması nedeniyle erkeklerin yaşam tarzları konusunda fikir ayrılığına düşme eğiliminde olduklarını söyledi. Öte yandan kadınlar kıskanç olduklarını ve “bunu da yapmaktan mutluluk duyacaklarını” söyledi.

Japon çöpçatanlık danışmanı Tamako Sawaguchi, kadınların “hafta sonu evlilikleri” konusunda erkeklerden daha bilinçli olduğunu buldu. Bir röportajda, 20’li ve 30’lu yaşlarındaki kadınların %86,7’sinin bu terime aşina olduğunu, 20’li yaşlarındaki erkeklerin ise yalnızca %23,3’ünün farkında olduğunu buldular.

Toplumsal bir değişim: Japonya’da her iki eşin de tam zamanlı işlerde çalıştığı çift gelirli hanelerin sayısının yıllar içinde arttığı bildiriliyor. İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan veriler, bu tür hanelerin 2000 yılında eşi çalışmayan haneleri geride bırakarak 2017’de %64’e çıktığını gösteriyor.

Temmuz ayında Alman istatistik platformu Statista, Japonya’daki çift haneli hane sayısının şu anda 12,6 milyon civarında olduğunu bildirdi. Bu gelişme “kadınların işgücü piyasasına artan katılımına” bağlandı.

Kaynak: nextshark

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir