İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Endonezya, Vatandaşlar ve Turistler İçin Evlilik Öncesi Seks ve Birlikte Yaşamayı Suç Sayacak

Endonezya, Vatandaşlar ve Turistler İçin Evlilik Öncesi Seks ve Birlikte Yaşamayı Suç Sayacak

Endonezya Vatandaşlar ve Turistler İçin Evlilik Öncesi Seks

Endonezya, Vatandaşlar ve Turistler İçin Evlilik Öncesi Seks ve Birlikte Yaşamayı Suç Sayacak

Endonezya, Vatandaşlar ve Turistler İçin Evlilik Öncesi Seks ve Birlikte Yaşamayı Suç Sayacak

Hükümet yetkililerine göre Endonezya, evlilik dışı seks ve birlikte yaşamayı bir yıla varan hapis cezalarıyla yasaklama yolunda ilerliyor. Yetkililer Reuters’e verdiği demeçte, hem vatandaşlar hem de yabancılar için geçerli olacak yeni ceza yasasının 15 Aralık’ta veya bu hafta kadar erken bir tarihte geçmesinin beklendiğini söyledi.

Yasaya göre, evlenmeden önce cinsel ilişkiye girenler bir yıla kadar hapis, evlilik dışı birlikte yaşayanlar ise altı aya kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Yeni yasalara göre, cinsel ilişkide bulunan bekarların ebeveynleri kendi çocuklarını şikayet edebilirken, zina şikayetlerini yalnızca karı koca yapabilir.

Mevzuatın yapımında onlarca yıl olduğu bildiriliyor. BBC’ye göre, önceki bir taslağın 2019’da kabul edilmesi planlanıyordu, ancak çoğunluğu Müslüman olan ülkenin dört bir yanındaki şehirlerde büyük protestolarla karşılandı.

Ceza kanunu ayrıca cumhurbaşkanına ve devlet kurumlarına hakaret etmeye ve Endonezya’nın devlet ideolojisinden sapan görüşler yaymaya karşı hükümler içeriyor. Sivil haklar grupları, yanlış yorumlama olasılığı konusunda alarm verdi.

Kampanya yöneticisi Nurina Savitri, “Görüşlerini barışçıl bir şekilde ifade edenleri veya barışçıl toplantı ve dernek kurma haklarını kullananları suçlu saymak için hem yetkililer hem de halk tarafından kötüye kullanılabilecek ve yanlış yorumlanabilecek geniş hükümler içeren en az 88 makale var” dedi. Uluslararası Af Örgütü Endonezya, The Guardian’a söyledi. Bunların arasında, barışçıl toplantıları yasaklamak için kullanılabilecek “izinsiz halk gösterilerini” suç sayan bir hüküm olduğunu söyledi.

İş grupları, yasanın turizm ve yatırım üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişelerini de dile getirdi. Birincisi, Bali, bu yıl çeşitli listelerde sürekli olarak en iyi destinasyonlardan biri olarak yer aldı.

Endonezya İşverenler Derneği başkan yardımcısı Shinta Widjaja Sukamdani, Reuters’e verdiği demeçte, “İş sektörü için, bu teamül yasasının uygulanması yasal belirsizlik yaratacak ve yatırımcıların Endonezya’ya yatırım yapmayı yeniden düşünmelerini sağlayacaktır.” Ahlakla ilgili hükümlerin “yarardan çok zarar vereceğini” de sözlerine ekledi.

Yeni kurallar, katı İslam hukukunu uygulayan Aceh eyaleti gibi ülkenin belirli bölgelerindeki mevcut mevzuattan dikkate alınmış gibi görünüyor. Endonezya Jentera Hukuk Okulu’ndan bir hukuk uzmanı olan Bivitri Susanti, ceza kanununu ulus için “büyük bir aksilik” olarak nitelendirdi.

“Devlet ahlakı yönetemez. Susanti, “Hükümetin görevi muhafazakar ve liberal Endonezya arasında hakemlik yapmak değil” dedi

Kaynak: nextshark

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir