Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmak

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi

Haber Sağlık Yaşam

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi yazımızda insanların sabah kahvaltısını sağlıklı ve doyurucu bir şekilde yapmanın önemini anlamalarını ve kahvaltı yapmadan asla güne başlamamalarını, sağlıksız kahvaltı yapanların ise karşılaştığı olumsuz durumları yazdık.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmak

Gece uyuduğumuz zaman, vücut tam dinlenme haline geçer ve enerji sarfiyatını en aza indirir. Bazal metabolizma hızı buna denir. Beynimizde uyku moduna geçer. Kişi uyandığında hareketler başlar ve vücut için gereken enerji gereksinimi de artar. İhtiyaç duyulan enerji ise güzel bir kahvaltı yapılarak karşılanır. Kahvaltı yapılarak bedene ilk enerji sağlanmış olunur. Kahvaltı yapmak beynin uyku modundan çıkmasını ve vücudun hareketlenmesini sağlar.

Kahvaltı yapmayanlar veya yetersiz ve ölçüsüz kahvaltı yapanların beyinleri uyanamaz. Beden ise ihtiyaç duyduğu enerjiyi bulamadığı için aktif hale geçemez. Bu durumun yaşanmasıyla birlikte vücut kendini korumaya alır. Neticede aktivite düşer, enerji harcamasını kısıtlar. Bazal metabolizma hızı düşer, vücudun hantallaşması hızlanır ve alınan en ufak enerjiyi bile yakamayacak hale gelir. Yakılmayan enerji ise vücutta yağ olarak birikir. Bu durumda da kilo alımı başlar. Başlangıçta yavaş olan kilo alımı, aynı şeylerin devam etmesiyle birlikte zamanla ivme kazanarak hızlanır ve obezite sorunu ortaya çıkar.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı

Sağlıklı Kahvaltı Yapmayanları Bekleyen Tehlikeler

Evinde sağlıklı kahvaltı yapmayanlar kan şekeri durumlarında da bozulmalar meydana gelir. Sağlıklı bir kahvaltı yapmayan insanlar, gün içerisinde gereken enerjiyi besleyici olmayan, miktarı az, fakat kalorisi yüksek olan ambalajlı gıdalara yönelirler. Şeker, yağ ve karbonhidrat oranı yüksek besinlere olan gereksinim artar. Bu tür yiyecekler kişiyi tam doyuramadığı için ve uzun süreli tokluk hissi sağlamadığı için sürekli olarak bu tarz yiyecekler yenir. Bir zaman sonra bu tür beslenme vücutta yağ olarak birikir. Daha sonrada kişi yapmış olduğu diyetlerle işin içinden çıkmaya çalışır. Tabi ki bu şekilde bir beslenme şekli hiçbir şeyi çözmeyecektir. Kişi gerçek besinleri vücuduna almadığı için beslenmiş de olmuyor. Sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı yapmak her şeyi çözecektir.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi-İnsan ve hayat Dergisi‘nden yararlanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir