İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Elon Musk’un Neuralink’i İlk İnsana Beyin Çipi Yerleştirdi

Elon Musk’un Neuralink’i İlk İnsana Beyin Çipi Yerleştirdi

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk

Elon Musk‘un Neuralink’i İlk İnsana Beyin Çipi Yerleştirdi

Elon Musk’un Neuralink’i İlk İnsana Beyin Çipi Yerleştirdi

Şirketin milyarder kurucusu Elon Musk, ilk insan hastaya Pazar günü beyin çipi girişimi Neuralink‘ten implant uygulandığını ve iyi durumda olduğunu söyledi.

Musk, Pazartesi günü sosyal medya platformu X‘teki bir gönderide, “İlk sonuçlar umut verici nöron spike tespitini gösteriyor” dedi.

Sivri uçlar, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün beyne ve vücuda bilgi göndermek için elektrik ve kimyasal sinyaller kullanan hücreler olarak tanımladığı nöronların aktivitesidir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi geçen yıl şirkete, implantını insanlar üzerinde test etmek için ilk denemesini yapması için izin vermişti; bu, startup’ın hastaların felç ve bir dizi nörolojik rahatsızlığın üstesinden gelmesine yardımcı olma hedefinde kritik bir kilometre taşıydı.

Eylül ayında Neuralink, insanlar üzerinde yapılan deneylere katılım için onay aldığını açıklamıştı.

Neuralink daha önce yaptığı açıklamada, çalışmanın, beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) implantını beynin hareket etme niyetini kontrol eden bir bölgesine cerrahi olarak yerleştirmek için bir robot kullandığını ve ilk hedefinin insanların bir bilgisayar imlecini veya klavyesini kontrol etmesini sağlamak olduğunu ekledi. düşüncelerini tek başına kullanıyorlar.

Neuralink, implantların “ultra ince” ipliklerinin katılımcıların beyinlerindeki sinyallerin iletilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Musk, X’te ayrı bir gönderide Neuralink’in ilk ürününün Telepati olarak adlandırılacağını söyledi.

Girişimin PRIME Çalışması, kablosuz beyin-bilgisayar arayüzünün implant ve cerrahi robotun güvenliğini değerlendirmeye yönelik bir denemesidir.

Şirket, güvenlik protokolleriyle ilgili inceleme çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. Reuters bu ayın başlarında şirketin ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın (DOT) tehlikeli maddelerin taşınmasına ilişkin kurallarını ihlal ettiği için para cezasına çarptırıldığını bildirdi.

Şirketin değeri geçen Haziran ayında yaklaşık 5 milyar dolardı, ancak Kasım ayının sonlarında dört milletvekili, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan, veteriner kayıtlarının maymunlardaki implantlarla ilgili felç de dahil olmak üzere nöbetler ve beyin şişmesi gibi sorunlar olduğunu göstermesinin ardından Musk’un yatırımcıları teknolojisinin güvenliği konusunda yanıltıp yanıltmadığını araştırmasını istedi.

Musk, 10 Eylül’de bir sosyal medya gönderisinde “Neuralink implantı sonucunda hiçbir maymunun ölmediğini” yazdı. Şirketin sağlıklı maymunlara yönelik riski en aza indirmek için “son” maymunları seçtiğini ekledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir