Aromaterapi Baz Yağları-Nar Çekirdeği Yağı

Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Besinler

Sağlık

Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Besinler yazımızda vücudumuzda antioksidanların önemini ve hangi besinlerde daha çok olduklarını yazdık.

Antioksidan Nedir?

Antioksidanlar vücudumuz için sağlık şeylerdir. Vücudumuzda sürekli olarak oksidasyon vardır yani sürekli bir yıkım yapılır. Hücrelerde oksijenle beraber bir yıkım oluşur. Bu işlemler sonucunda serbest radikaller ortaya çıkar. Vücudumuz sürekli enerji harcar ve işlemler yapar. Ortaya çıkan serbest radikallerin de elektronları vardır. Bu elektronlar ortalıkta gezindiğinde kişiler pek çok hastalığa yakalanır. Bu serbest radikallerin elektronlarının bir şekilde bağlanması gerekir. Bu şekilde tutulup ya vücuttan atılmalılar yada işe yarar bir hale getirilmelilerdir. Pek çok antioksidan bulunur.

Kırmızı Pancar Salatası

Antioksidan Besinler

Bir yiyeceği elinize aldığınızda doğal haliyle elinizi boyuyorsa içinde bolca antioksidan vardır. Haşlanmış kırmızı pancarda bolca antioksidan bulunur. Domates içinde likopenin yanı sıra bolca antioksidan da bulunur. Domatesin en iyi şekli bekletilerek kullanılmasıdır. Narda çok önemli bir antioksidan kaynağıdır. Nar aynı zamanda kansere karşı önemli bir yiyecektir. Bu yiyecekleri fazla antioksidan içerdikleri için çok tüketmeyin, faydasından çok zararını görürsünüz. A vitamini içeren besinlerde antioksidan içerir. Havuç ve yumurtanın sarısı içerir. Tüm renkli meyve ve sebzeler ayrı ayrı yapıda antioksidan içerir. Turuncu, kırmızı, mor, yeşil, sarı v.s renkli meyve ve sebzelerin kendilerine has antioksidanları bulunur. Hepsinden de yeteri kadar tüketmek önemlidir. Sağlıklı yaşlanmak için antioksidan içerikli besinler tüketin.

Antioksidan Nedir? Antioksidan İçeren Besinler-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir