İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed’in Bir Artış Daha Sinyali Verdiği ve 2024 Faiz İndirimlerini Ertelediği Görüldü!

Fed’in Bir Artış Daha Sinyali Verdiği ve 2024 Faiz İndirimlerini Ertelediği Görüldü!

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Fed’in Bir Artış Daha Sinyali Verdiği ve 2024 Faiz İndirimlerini Ertelediği Görüldü!

Fed’in Bir Artış Daha Sinyali Verdiği ve 2024 Faiz İndirimlerini Ertelediği Görüldü!

Bloomberg News’in anketine katılan ekonomistlere göre, dirençli bir ABD ekonomisi, Fed’in bu yıl bir faiz artırımı daha yapmasına ve gelecek yıl beklenenden daha uzun süre zirve seviyesinde kalmasına neden olacak.

Anket, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin 19-20 Eylül‘deki toplantısında faiz oranlarını %5,25 ila %5,5 aralığında sabit tutacağını ve ekonomistlerin Temmuz’daki görüşünden iki ay sonra, önümüzdeki Mayıs’taki ilk indirime kadar orada kalacağını gösterdi.

Politika yapıcılar, ABD’nin ekonomik görünümüne ilişkin görüşlerini yükseltirken, üç aylık Ekonomik Projeksiyon Özetlerinde yer alan nokta grafiğinde bu yıl bir ek faiz artışı daha tahmin edecekler. Ancak ankete katılan ekonomistler Fed’in nihai bir artışa gitmeyeceğini düşünüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları, sıkılaştırma kampanyasını yavaşlatmaları ve faiz oranlarında zirveye yaklaşmaları nedeniyle bu ay faiz artırımlarını duraklatma planlarının sinyalini verdi. Powell geçen ay Jackson Hole, Wyoming’de düzenlenen Kansas City Fed konferansında enflasyon oranının çok yüksek kaldığını ve merkez bankacılarının gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya hazır olduklarını söyledi.

Eylül ayındaki toplantı tartışmasını güçlü bir ekonomi şekillendiriyor. Ortalama komite üyesinin bu yıl ekonomik büyümeyi %2 olarak görmesi muhtemel; bu, Mart ayında görülen %0,4 ile karşılaştırıldığında Haziran’daki %1’lik tahminin iki katıdır. Buna ek olarak, işsizlik oranının şu anda %3,8 olduğu ve Haziran ayında görülen %4,1 ve Mart ayında görülen %4,5 oranından 0,1 puan daha yüksek veya %3,9’a düştüğü, daha sıcak bir işgücü piyasası öngörüyorlar.

Naroff Economics LLC başkanı Joel Naroff ankete verdiği yanıtta, “En ilginç unsur gelecekteki faiz artırımlarına ilişkin görüşler olabilir” dedi. “Fed’in fon seviyesinin ne kadar yüksek olduğu hakkında hiçbir fikrimiz yok.”

Tahminlerin, komitenin 2026’ya ilişkin ilk bakışını da içermesi bekleniyor. Bu dönemde, ortalama politika yapıcı, faiz oranlarını o yılın sonuna kadar muhtemelen %2,5 olarak tahmin edilen uzun vadeli oranın biraz üzerinde, %2,6 olarak görebilir.

Tahminlerinde komitenin yıl sonu tahmini olan %3,2’lik enflasyon oranını yüksek görmeye devam etmesi muhtemel. Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyonun temel görünümü ise hafif bir iyileşme göstererek %3,8 seviyesinde gerçekleşti. Ekonomistler, politika yapıcıların 2026’da yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşacağını tahmin etmelerini bekliyor.

46 ekonomistin katıldığı anket 11-14 Eylül’de gerçekleştirildi.

Bloomberg Ekonomi Ne Diyor?

“Bloomberg Economics, FOMC’nin 19-20 Eylül toplantısında faiz oranlarını %5,5 seviyesinde tutmasını bekliyor; bu, Fed yetkililerinin (en şahin olanlar bile) çok önceden bildirdiği bir şey. FOMC’nin gelecekteki faiz oranlarına ilişkin sunduğu ipuçları daha önemli olacaktır. Toplantılar arası dönemdeki olumlu ekonomik sürprizler muhtemelen yetkililerin GSYİH büyüme tahminlerini keskin bir şekilde yukarı revize ederken çekirdek enflasyonu da aşağıya çekmelerine yol açacak.”

— Anna Wong, ABD baş ekonomisti

Ekonomik veriler son aylardaki yükselişi büyük ölçüde şaşırttı; bu da merkez bankacılarının enflasyonu %2 hedefine döndürmeye çalışırken fiyat baskılarını azaltmak için oranları daha uzun süre yüksek tutmaları gerektiği anlamına geliyor. Ancak çoğu kişi yeni bir artışa ihtiyaç duyulacağını beklemiyor.

Nationwide Life Insurance Co.’nun baş ekonomisti Kathy Bostjancic, “Fed, enflasyon ve ücret artışlarındaki genel yavaşlamayı bir miktar rahatlatmalı ve almalı” dedi. Fed ve Başkan Powell, şahin tarafta hata yapma riskiyle karşı karşıya kalacak.”

FOMC, Temmuz ayında gösterge faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25 ila %5,5 aralığına yükseltti. Komitenin tahminlerinde bir artış daha öngördüğü görülürken, ekonomistler bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda bölünmüş durumda ve yaklaşık dörtte birinde daha fazla sıkılaşma görülüyor.

Scope Ratings’in kıdemli direktörü Dennis Shen, “Çekirdek enflasyon aşırı yüksek olmaya devam ediyor ve ekonomi birçok analistin beklediğinden daha iyi durumda” dedi. “Federal Rezerv için risk, çok fazla yapmaktan ziyade çok az şey yapmaktır.”

Ekonomistler ABD ekonomisinin görünümü konusunda giderek daha iyimser hale geldi; Temmuz’daki %58 ve Nisan’daki %67’ye kıyasla %45’i gelecek 12 ayda resesyon öngörüyor. Fed yetkilileri, Fed personelinin yılın başındaki resesyon tahmininden devam eden genişlemeye geçmesiyle birlikte, yumuşak iniş iyimserliğini paylaştı.

Neredeyse tüm ekonomistler, komitenin daha fazla sıkılaştırma olasılığına işaret etmesiyle birlikte, açıklamadaki rehberliğin korunmasını bekliyor.

FOMC vadesi dolan tahvilleri değiştirmeyerek bilançoyu küçültmeye devam edecek ve ekonomistler bunun faiz indirimleri başladıktan sonra da devam etmesini bekliyor. Medyan ekonomist, bilançonun Aralık ayına kadar 7,8 trilyon dolara, 2025 yılına kadar ise 6,8 trilyon dolara düşmesini bekliyor.

Fed’in Bir Artış Daha Sinyali Verdiği ve 2024 Faiz İndirimlerini Ertelediği Görüldü!-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: