Anasayfa » Yaşam » Kanada’da Ev Fiyatları O Kadar Gerildi ki Ev Sahipleri Bile Düşmesini İstedi!

Kanada’da Ev Fiyatları O Kadar Gerildi ki Ev Sahipleri Bile Düşmesini İstedi!

Kanada'da Ev Fiyatları

Kanada‘da Ev Fiyatları O Kadar Gerildi ki Ev Sahipleri Bile Düşmesini İstedi!

Kanada’da Ev Fiyatları O Kadar Gerildi ki Ev Sahipleri Bile Düşmesini İstedi!

Yeni bir ankete göre Kanadalıların çoğu ev değerlerinin düştüğünü görmeye hazır; bu da bazı ev sahiplerinin diğerlerinin karşılanabilirliğini artırmak için kendi servetlerinin bir kısmından vazgeçmeye istekli olduklarını gösteriyor.

Bloomberg News için Nanos Research tarafından yürütülen ankete göre, ankete katılanların yaklaşık %70’i ev fiyatlarının düşmesinden mutlu (%40) ya da kısmen mutlu (%30) olacaklarını söyledi.

Yüksek barınma maliyetine yönelik çözümler sorulduğunda Kanadalıların tercih ettiği seçenek, devlet destekli olanlar da dahil olmak üzere daha fazla ve daha hızlı ev inşa etmek. Ancak %12’si en iyi cevabın göçü engellemek olduğunu söyledi.

Anket şefi Nik Nanos, “Anket, Kanadalıların gayrimenkulün aşırı fiyatlandırıldığına ve konut fiyatlarının düşmesi durumunda çoğunluğun sorun yaşamayacağına inandığını gösteriyor” dedi. Kanada’daki hanelerin yaklaşık üçte ikisinin kendi evi olduğu göz önüne alındığında, bulgular ev sahiplerinin yalnızca fiyatların artmasını istediği yönündeki düşünceyle çelişiyor gibi görünüyor.

Daire kiralarının artması ve yüksek ipotek oranlarının birçok genç Kanadalı için ev satın almayı imkansız hale getirmesi nedeniyle konut maliyetleri Başbakan Justin Trudeau için önemli bir sosyal sorun ve siyasi bir sorun haline geldi. Yeni konut bakanı Sean Fraser, fiyatları düşürmeden karşılanabilirliği artırmak istediğini söyledi ancak hükümetin bu dengeleme hareketini nasıl başaracağı belli değil.

Bu hafta Londra, Ontario’da Liberal milletvekilleriyle bir araya gelmeye hazırlanan Trudeau, yaşam pahalılığını hafifletecek bir stratejinin ana hatlarını çizmesi için giderek artan bir baskı altında

Kanada’da referans ev fiyatı son on yılda iki katından fazla artarak 755.000 Kanada Doları’na (556.000 ABD Doları) ulaştı ve giderek kazançlardan kopuk hale geldi. National Bank of Canada ekonomistlerine göre, Toronto ve Vancouver’da ortalama konut kredisi ödemeleri hane halkı gelirinin büyük çoğunluğunu tüketiyor.

Banka, 10 büyük şehirde ipotek ödemelerinin hane halkı kazancının yaklaşık %59’unu tükettiğini belirtti. Hesaplama, 25 yılda itfa edilen ipotek ödemelerine dayanmaktadır; Artık pek çok Kanadalının aylık nakit çıkışlarını azaltmak için daha uzun kredileri var.

Nanos anketine katılanlar için daha fazla konut inşa etmek en popüler çözümdü; %23’ü bunu barınma maliyetlerini azaltmanın 1 numaralı yolu olarak seçti. Yaklaşık yüzde 22’si daha fazla devlet sübvansiyonlu konut çağrısında bulunurken, yüzde 21’i en büyük önceliğin ipotek oranlarının düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Daha az Kanadalı, insanları ikinci ev satın almaktan caydıracak politikaları destekliyor. Ve neredeyse hiç kimse birincil konut satışında sermaye kazancı vergisi muafiyetinin kaldırılmasını desteklemiyor; yalnızca %1,5’i bunun satın alınabilirliği artırmanın en iyi yolu olacağını söyledi.

Anket, 2 Eylül ile 4 Eylül tarihleri ​​arasında telefonla ve çevrimiçi olarak 1.044 Kanadalıyla anket yaptı. Anketin hata payı 20 üzerinden 19 olmak üzere yüzde 3 puandı.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir