Anasayfa » Ekonomi ve Para » XRP’nin Değerinin Ani Yükselişinin 3 Nedeni?

XRP’nin Değerinin Ani Yükselişinin 3 Nedeni?

Terra Davasında ABD Federal Yargıç Tarafından Reddedilen Kripto Ripple

XRP‘nin Değerinin Ani Yükselişinin 3 Nedeni?

XRP’nin Değerinin Ani Yükselişinin 3 Nedeni?

ANAHTAR NOKTALARI

  • XRP, özellikle kripto paranın SEC ile olan yasal savaşına ilişkin değişen yatırımcı algıları nedeniyle bu yıl inişli çıkışlı bir seyir izliyor.
  • Ripple ödeme platformunun gelecekte özellikle ABD pazarında kurulması, XRP’nin değerini artırabilir.
  • XRP kripto tokeninin arkasındaki şirket olan Ripple’ın halka arz edilmesi de uzun vadeli kazanımların güçlendirilmesine yardımcı olabilir.

XRP’nin keskin bir şekilde yükselmesi için üç önemli olayın gerçekleşmesi gerekiyor.

Yılın ilk dokuz ayı boyunca XRP ( XRP -%2,44 ), %54’ten fazla artışla en iyi performans gösteren kripto paralardan biri oldu. Bu kazanımların çoğu, XRP kripto tokeninin arkasındaki şirket olan Ripple’ın bu yılın temmuz ayında SEC’e karşı uzun süredir devam eden davasında elde ettiği büyük yasal zafere bağlanabilir.

Bu momentumun yanı sıra XRP için bir sonraki adımın ne olabileceğine dair yaygın spekülasyonlara dayanarak bazı analistler değerde büyük bir patlama öngörüyor. Hatta bazıları XRP’nin değerinin %750’nin üzerinde artabileceğini bile tahmin ediyor. Peki bu kırılma ne kadar muhtemel? Eğer XRP’nin değeri artacaksa üç önemli şeyin gerçekleşmesi gerekiyor. Hadi daha yakından bakalım.

SEC yerleşimi

İlk ve en önemlisi, Ripple’ın SEC ile olan davasını tamamlaması gerekiyor. SEC ile bir tür nihai anlaşma sağlanana kadar, düzenleme riski şirketin üzerinde asılı kalmaya devam edecek. Bu, Ripple ödeme platformuyla ilgili yeni stratejik girişimlerde ilerlemesini çok zorlaştıracak.

Bu nedenle pek çok analistin Temmuz ayındaki olumlu mahkeme kararını XRP için tam bir kazanç olarak göstermesinden o kadar endişe duyuyorum ki. Değildi. En iyi ihtimalle kısmi bir galibiyetti. Üstelik SEC şimdi karara itiraz etmekle tehdit ediyor, bu da bu davada tekrar işe yarayabileceğimiz anlamına geliyor. Benim bakış açıma göre, SEC ile nihai bir mahkeme anlaşması sağlanana kadar XRP’nin gerçek değerini ortaya çıkarmak imkansız olacak.

ABD pazarında önemli bir müşteri kazanımı

SEC ile Aralık 2020’ye kadar uzanan uzun süren dava boyunca XRP, yurtdışı pazarlara odaklanmak zorunda kaldı. Bu, Ripple ödeme platformunun tam gücünün en büyük etkiye sahip olabileceği gelişmekte olan pazarlarda bir dizi etkileyici müşteri kazanımına yol açtı. Bu, sınır ötesi ödeme sistemleri ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) ile ilgili projeler de dahil olmak üzere Ripple için bir dizi umut verici gelişmeye yol açtı. Bütün bunlar uzun vadede XRP’nin değerini artırma potansiyeline sahip.

Ancak eksik olan, ABD pazarında büyük bir müşteri kazanımıydı. ABD piyasa katılımcılarının Ripple’a daha fazla güvenmeye başladığına dair işaretler olsa da, büyük bir ABD bankasının sınır ötesi ödemeler veya likidite yönetimi için XRP kripto tokenini benimsemesi henüz görülmemiştir. Evet, Western Union ( WU -%0,42 ) Ağustos ayında XRP ile yeni bir ortaklık kurduğunu duyurdu ancak bu, gerçek dünyadaki gerçek bir uygulamadan çok deneysel bir pilot projeye benziyor. Bana göre ABD’deki büyük bir müşteri kazanımı, XRP’nin gerçekten geri döndüğünü kanıtlayacaktır.

Ripple’ın halka arzı

Son olarak, Ripple’ın potansiyel bir halka arzına ilişkin söylentiler ve spekülasyonlar arttı. Ripple, Eylül ayının sonunda New York’ta “SEC zafer partisine” ev sahipliği yaptığında, bu yalnızca yaklaşmakta olan bir halka arz hakkındaki heyecan makinesini besledi. Bazı analistler, yüksek profilli bir kripto şirketinin halka açılması açısından Ripple’ın bir sonraki Coinbase Global ( COIN -%1,85 ) olabileceğini söyledi.

Tahmin edebileceğiniz gibi bu durum, Ripple halka arzının XRP tokeninin fiyatı açısından ne anlama gelebileceğine dair spekülasyonlara yol açtı. Bazıları bunun XRP fiyatında 20 kat artışa yol açabileceğini ve kripto parayı neredeyse bir gecede 0,50 dolardan 10 dolara çıkarabileceğini öne sürdü.

Ripple halka arzından elde edilen nakit, şüphesiz şirketin dünya çapında XRP ile ilgili yeni girişimlerini geliştirmesine yardımcı olacak olsa da, bunun gerçekleşmesi için daha kat edilmesi gereken uzun bir yol var. Yukarıda belirtildiği gibi, Ripple ve SEC hâlâ hukuki anlaşmazlık içinde. Peki SEC şu anda Ripple’ın halka arz başvurusunu gerçekten onaylayacak mı?

XRP’nin fiyat hedefi?

Yukarıdakilere dayanarak, XRP’nin değerinin nasıl hızla artabileceğini tahmin etme konusunda piyasanın kendi sınırlarını aşabileceğini düşünüyorum. Konuya örnek: Geçtiğimiz iki ay boyunca XRP, bu yaz SEC’in “zaferinden” elde ettiği kazanımlardan neredeyse tamamen vazgeçti. 11 Temmuz’da XRP 0,48 dolardan işlem görüyordu. 30 Eylül’de XRP 0,52 dolardan işlem görüyordu.

Bununla birlikte yukarıda açıklanan üç faktörün uzun vadeli büyüme için büyük katalizörler olabileceğini düşünüyorum. Şimdilik bekle ve gör yaklaşımını benimsiyorum ancak SEC mahkemesi savaşında daha fazla netlik ortaya çıktığı anda, bir kez daha XRP biriktirmeye başlamanın zamanı gelebilir.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: fool – Dominic Basulto

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir