Topraklama Nedir

Topraklama Nedir ve Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Psikoloji Sağlık Yaşam

Topraklama Nedir ve Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Topraklama Nedir

Topraklama Nedir?

Jeannie Sindicic, sadece 4 ya da 5 yaşında olduğunu ve sadece çıplak ayaklarını Dünya’ya basarak dinginlik ve aidiyet hissettiğini hatırlıyor.

“Yalın ayak olmayı sevdim. Ne zaman yalınayak olsam –  toprakta yürümek, çimenlerde yürümek  – çok genç yaşta kendimi Toprak Ana’ya çok bağlı hissetmemi sağladı,” diyor ve büyükannesinin ona ne zaman istersen ona nasıl söyleyeceğini hatırlayarak. Yerde çıplak ayakla yürüyerek “dünyanın doğal frekansı ve bunun faydaları ile titreşiyorsunuz”.

Artık Ortabatı’da yerleşik bir sezgisel yaşam koçu olan Sindicic, bu uygulamanın adını çok sonra öğrendi: Topraklama.

“Biz buna topraklama derdik,” diyor, insanların bugün hala bunun için kullandığı başka bir terim.

Ve o yalnız olmaktan çok uzak.

Topraklama, kesin bir etiket olmasa bile, nesiller boyunca belirli topluluklarda muhtemelen var olan bir uygulamadır. Şimdi, doğal şifaya olan ilgi ve bu alandaki daha fazla keşif sayesinde, uygulama daha fazla ilgi görüyor. TikTok gibi sosyal medya platformlarında #earthing hashtag’i 66 milyondan fazla, #grounding(topraklama) ise 199 milyon izlenmeye sahip. 2019 belgeseli “The Earthing Movie: The Remarkable Science of Grounding” YouTube’da 4,6 milyon kez izlendi.

‘Topraklama’ tam olarak nedir?

Clint Ober, “Topraklanma: Şimdiye Kadarki En Önemli Sağlık Keşfi?” ve topraklama uzmanı, topraklamanın Dünya’nın hafif negatif yükü ve serbest elektron bolluğu ile ilgisi olduğunu açıklıyor.

“İletken olan her şey (topraklama çubuğu, metal, insan vücudu, hayvan gibi) toprağa temas ederse, vücut Dünya’dan elektronları emer ve Dünya ile eşitlenir.” Bu elektronların vücut tarafından işlevi iyileştirmeye ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için kullanıldığı ve sayısız sağlık yararına yol açtığı düşünülmektedir.

Ober, topraklamayı keşfedip çalışmalarıyla kitlelere ulaştırmakla itibar kazansa da, toprağa bu şekilde bağlanma eyleminin mutlaka icat ettiği bir şey olmadığını kabul ediyor. Bunun yerine, Amerikan kablolu TV endüstrisinin emekli bir öncüsü olarak iletişim endüstrisindeki elektriksel kararlılık bilgisinden ve Kızılderili topluluklarının yakınında büyüyen çocukluğundan ilham aldı.

Bir keresinde, annesinin onlara ayakkabılarını çıkarmalarını söylediği bir Kızılderili arkadaşının evinde olduğunu hatırlıyor.

“Seni hasta edecekler,” dediğini hatırlıyor, daha sonra insanların kauçuk veya sentetik tabanlı ayakkabıların icadı ve kullanımıyla artık doğal olarak Dünya’ya topraklanmamasının potansiyel sonuçları hakkında düşünmeye başladığında ona takılan bir kavram.

Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi web sitesinde paylaşılan bir makaleye göre, Sicangu ve Oglala Lakota yazar ve eğitimci Luther Standing Bear 1930’larda şunları yazdı: bir annelik gücüne yakın olma duygusuyla topraklanmış. Terinin toprağa dokunması güzeldi ve yaşlılar mokasenlerini çıkarıp çıplak ayakla kutsal toprakta yürümeyi severdi… Toprak yatıştırır, güç verirdi, temizlik ve şifaydı.”

USA TODAY, yorum için Yerli kadınların önderliğindeki Illuminative organizasyonuna ulaştı.

Yürümenin Faydaları-Mutluluk kazanmak

‘Topraklama’ Ne Gibi Faydalar Sağlayabilir?

Ober evdeki, vücuttaki ve zemindeki elektrik yükleri fikriyle oynamaya başladığında, uykunun iyileşmesi ve vücut ağrısının azalması da dahil olmak üzere bulduğu “çok belirgin” etkileri not etmeye başladı.

Şimdi 78 yaşında, hem dış mekan topraklaması hem de geliştirilmesine yardımcı olduğu ve insanların içeriden topraklama çubukları aracılığıyla topraklama yapmasına izin veren araçlarla zamanın yaklaşık %80 ila %90’ında topraklı kaldığını söylüyor ve iltihaplanma ile ilgili herhangi bir acı çekmediğini söylüyor.

Doğanın birinin zihinsel sağlığı üzerinde sahip olabileceği faydalar hakkında çok sayıda araştırma var, ancak özellikle fiziksel sağlık açısından özellikle topraklama konusunda daha az araştırma var.

2012’de yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar “ortaya çıkan kanıtlar, Dünya ile temasın – ister çıplak ayakla dışarıda ister içeride topraklanmış iletken sistemlere bağlı olsun – basit, doğal ve kronik strese, ANS işlev bozukluğuna karşı son derece etkili bir çevresel strateji olabileceğini gösteriyor. İnflamasyon, ağrı, zayıf uyku, rahatsız HRV, hiper pıhtılaşmalı kan ve kardiyovasküler hastalık dahil olmak üzere birçok yaygın sağlık bozukluğuna iyi geliyor.”

Eleştirmenler, bilimsel bir bakış açısıyla doğrulamayı zorlaştıran potansiyel bir plasebo etkisine işaret ederek, çok az çalışma olduğunu ve bu iddiaları destekleyecek yeterli kanıt olmadığını savunuyorlar.

Los Angeles merkezli doktor, USA TODAY tıp köşe yazarı ve Acil serviste görevli Dr. Michael Daignault, “Maalesef, topraklama üzerinde diğer tıbbi müdahaleler ve sağlık müdahaleleri için sahip olacağımız türden güçlü randomize kontrollü denemelere sahip olmayacağız, ancak bu, hiçbir faydası olmadığı anlamına gelmez” diyor.

Ancak Sindicic gibi topraklama uygulayanlar için, şüphecilere toprağın kanıt için neler sağlayabileceğine bakmalarını söylüyor.

“Sebzeler bile toprakta yaratılır. Ağaçlar toprakta, çiçeklerde, yiyeceklerde, meyvelerde yaratılır… Toprağın gücünü, doğaya ve dünyaya bağlanma gücünü tanımak önemlidir.”

Sindicic, topraklanmanın fiziksel sağlık yararlarını da deneyimlediğini söyledi.

“Toprak Ana’dan gelen elektronların herhangi biri çok şifalı ve bu gerçekten güzel bir deneyim” diyor ve topraklama sırasında ayaklarında ve ayak bileklerinde şişlikte azalma gördüğünü ekliyor.

Metafizik ve ruhsal etkilerin “çatıdan geçtiğini” söylüyor ve topraklamanın daha gençken kendi meditatif duygusal şifa yolculuğunun bir parçası olduğunu açıklıyor.

Şimdi, günlük rutinine dahil oldu ve zihinsel sağlığına yardımcı oluyor.

“Sabah uyandığımda… Köpeklerimle dışarı çıkacağım ve çimenlerin üzerinde yürüyeceğim. Güne böyle başlıyorum” diyor. “Kulağa bayat gelebilir… (ama) bu benim için bir meditasyon şekli. Ayaklarımın altında hissedebiliyorum, dünyanın titreşimini ve çok sağlam hissediyorum, topraklanmış hissediyorum. Gerçekten güne başlayabilirmişim gibi hissediyorum.” “

Daignault, doğada geçirilen her zamanın “zihinsel ve fiziksel sağlığınıza temettü ödeyeceğini” söylüyor.

“Dışarıda olmakla ilgili doğal olarak sağlığı artıran bir şey var.”

Ekolojik Yaşam

‘Topraklamayı’ Denemeye İlişkin İpuçları:

Topraklamayı keşfetmekle ilgileniyorsanız, Sindicic şu basit adımları önerir:

  • Çoraplarını çıkar.
  • Arka bahçenizdeki bir toprak veya çimen üzerinde olsa bile dışarıda yürüyün.
  • Bir an için orada durun ve üç ila 10 saniye sessiz olun.
  • Göbek deliğinizin yaklaşık 2 inç yukarısındaki solar pleksus çakranızdan üç derin nefes alın.

“Bütün bu yolculuğa böyle başlayabilirsiniz ve insanlar bu dünyadaki (kendi) yerlerini bu şekilde anlamaya çalışırlar” diyor.

Sindicic ayrıca meditasyon yapmayı zor bulanlar için bir meditasyon biçimi veya fırlatma rampası olarak topraklamayı öneriyor.

Ober, günde en az 30 dakika önerse de, kim olursanız olun veya ne kadar zamanınız olursa olsun denemenin kolay ve ücretsiz olduğunu ekliyor.

“Dışarıda yürüyün, ayakkabılarınızı çıkarın ve çıplak ayaklarınızı yere koyun. Yaşınız büyükse ve oturmanız gerekiyorsa, bir sandalye alın ve arka bahçeye, hatta beton verandaya oturun” diyor. “Vücudunuzdaki tüm bu gerginliğin gevşediğini fark edeceksiniz.”

Topraklama Nedir ve Ne Gibi Faydalar Sağlar?-Kaynak: usatoday.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir