İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Bir Kardiyoloğa Göre Kalp Sağlığınızı Destekleyecek 1 Numaralı Aktivite

Bir Kardiyoloğa Göre Kalp Sağlığınızı Destekleyecek 1 Numaralı Aktivite

Yürümenin Faydaları

Bir Kardiyoloğa Göre Kalp Sağlığınızı Destekleyecek 1 Numaralı Aktivite

Bir Kardiyoloğa Göre Kalp Sağlığınızı Destekleyecek 1 Numaralı Aktivite

Düşündüğünüzden daha kolay. Diyetisyen Emily Lachtrupp, MS, RD tarafından incelendi.

Doymuş yağ ve sodyum oranı düşük, kalp-sağlıklı gıdalara odaklanmak, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenin önemli bir parçasıdır. Ancak fiziksel egzersiz de bir o kadar önemlidir.

Tek başına egzersiz yapmak kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir ( günde sadece 5 dakika bile olsa) ancak ne tür bir egzersizle başlayacağınızdan emin değilseniz, düşündüğünüzden daha basit olabilir. Kardiyolog David Sabgir, MD’ye şu soruyu sorduk : Kalp sağlığı için önerdiği en önemli aktivite veya fiziksel egzersiz türü nedir? İşte söylemesi gereken şey.

Kalp Sağlığınızı Destekleyecek 1 Numaralı Aktivite

Walk with a Doc’un kurucusu sizi şaşırtmaması gereken bir cevap verdi; ancak biz bunu tamamen destekliyoruz.

Sabgir şunları söylüyor: “Hastalarımı her zaman hareketsiz yaşam tarzlarına daha fazla hareket katmaları konusunda cesaretlendiriyorum ve en kolay ve en iyi yollardan biri de yürümeye başlamaktır. ” “Yürüme düşük etki, güvenli ve ücretsizdir; bu da daha fazla insanın hem fiziksel hem de zihinsel sağlık açısından faydalarını görmek için yürüyebileceği anlamına geliyor.”

Yürüyüş, kalp sağlığınızı güçlendirmenin çok etkili bir yolu ve en basit egzersiz biçimlerinden biridir. Sabgir, “Bir kardiyovasküler egzersiz türü olarak yürümek, kalp hastalığı ve felç riskini azaltarak, kan basıncını ve kolesterolü düzenleyerek ve kasları ve kemikleri güçlendirerek sonuçta kişinin kalp sağlığını iyileştirebilir” diye açıklıyor.

Bilim de bunu destekliyor: Şubat 2023’te British Journal of Sports Medicine tarafından yayınlanan bir araştırma, günde sadece 11 dakika yürümenin kalp hastalığı, çeşitli kanser türleri ve erken ölüm riskini azaltmanıza yardımcı olabileceğini buldu.

Dipnot

Hem ne yediğiniz, hem de vücudunuzu nasıl hareket ettirdiğiniz, kalp sağlığınızı iyileştirmek için önemli unsurlardır. Sabgir buna “sağlık bulmacası” diyor. Sağlıklı beslenme düzeninin yanı sıra, düzenli rutininizde yürüyüş yapmak da günlük yaşamınıza egzersiz eklemenin kolay bir yoludur.

Sabgir, “Her şey birbiriyle bağlantılıdır” diye açıklıyor ve egzersiz, beslenme, uyku ve hatta sosyal bağlantının genel sağlığınız için “birbiriyle bağlantılı faktörler” olduğunu belirtiyor. “Sürdürülebilir sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak için küçük, yönetilebilir adımlar attığınızdan emin olmak, daha olumlu sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Kaynak: eatingwell

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir